Συγκλονιστικός Ολυμπιακός και Πρίντεζης, νίκη 89-77 επί της Χίμκι στο ΣΕΦ

Ολυμπιακός από τα παλιά, έκανε τη μεγάλη ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασε στη νίκη με 87-77 επί της Χίμκι εν μέσω αποθέωσης στο ΣΕΦ, στα πλαίσια της 6ης αγωνιστικής του Top-16 της Euroleague. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν σε εκπληκτική βραδιά τον Γιώργο Πρίντεζη που έκανε ρεκόρ καριέρας (30π., 9ριμπ., 6 κερδισμένα φάουλ!), ενώ εξαιρετικός ήταν ο Ντάνιελ Χάκετ (14π., 3ασ.), αλλά και… ο Γιάννης Σφαιρόπουλος από τον πάγκο. Πολύτιμος ο Βασίλης Σπανούλης (14π., 6ασ.), ενώ ο Οθέλο Χάντερ έκανε νταμπλ – νταμπλ (10π., 10ριμπ.).

Οι Πειραιώτες από το -12 (44-56) στο 25′, έφτασαν στο +14 (84-70) στο 38′, βρίσκοντας τον καλό τους εαυτό σε άμυνα και επίθεση. «Είμαστε ομάδα για φάιναλ φορ, παίξαμε πολύ καλά και αξίζαμε τη νίκη» δήλωσε ο πρωταγωνιστής του αγώνα Γιώργος Πρίντεζης.

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν παίρνοντας κεφάλι στο σκορ με 5-3. Στη συνέχεια όμως οι Ρώσοι, έτρεξαν στο ανοιχτό γήπεδο και με τους Ράις και Σβέντ έκαναν ένα επί μέρους 2-11 φτάνοντας να προηγούνται ακόμα και με 12 (7-19 στα 4’23»). Κάπου εκεί, πήρε μπρος ο Πρίντεζης ο οποίος άρχισε να σκοράρει κατά ριπάς και σε συνδυασμό με ένα τρίποντο του Σπανούλη ο Ολυμπιακός μείωσε 20-21. Η Κίμκι ωστόσο με ένα καλάθι του Σοκόλοφ και 1/2 βολές του Τοντόροβιτς έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με το υπέρ της 20-24.

Στα πρώτα τρία λεπτά της δεύτερης περιόδου, οι δύο ομαδες πήγαιναν χέρι – χέρι στο σκορ, μέχρι που οι Ρώσοι εκμεταλλεύτηκαν τα πολλά χαμενα ριμπάουντ των Πειαιωτών και σημειώνοντας εξωφρενικά καλάθια με τον Ράιςξέφυγαν με 27-35. Ο Χάινεκατ με δικό του καλάθι έκανε το 27-38 ολοκληρώνοντας ένα σερί 0-11 των φιλοξενούμενων, ενώ ο Βιάλτσεφ με 1/2 βολές έκναε το 27-39. Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 32-41 με τρίποντο του Λοτζέσκι ύστερα από επιθετικό ριμπάουντ του Σπανούλη. Ο Ντράγκιτς έκανε το 34-43 για τους Ρώσους, αλλά οι γηπεδούχοι με τους Πρίντεζη και Χάκετ μείωσαν στο 38-43 του ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου ο Ογκοστίν με βολές έδωσε +5 στην Κίμκι (40-45) όμως οι φιλοξενούμενοι πάτησαν γκάζι ξεφεύγοντας με 44 – 53 και στη συνέχεια με 44-56, βρίσκοντας σκορ από την περιφέρεια με τους Μόνια και Σβεντ που εκτελούσαν αδιακρίτως. Ο Σφαιρόπουλος έριξε αμυντική πεντάδα στο παρκέ με Χάκετ – Όντομ – Στρόμπερι στην περιφέρεια, με τους δύο πρώτους να πετυχαίνουν κρίσιμα καλάθια κατεβάζοντας τη διαφορά στους 3 (55-58). Οι Ρώσοι προσπάθησαν πάλι να ξεφύγουν όμως ο Ολυμπιακός δεν επέτρεψε να ανοίξει η διαφορά και εν τέλει με κλέψιμο και καλάθι από τον Παπαπέτρου πήρε προβάδισμα μετά από πολλή ώρα με 62-60.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να έχουν μάτι που γυαλίζει και με τον Χάκετ ξέφυγαν με 68-60 και 70-63. Ο Ράις με ακόμα ένα καλάθι μείωσε 70-65 αλλά ο (ομολογουμένως καταπληκτικός) Πρίντεζης με τρίποντο έκανε το 73-65. Ο Σπανούλης με τρίποντο έκανε το 82-70 για να ακολουθήσει ένα δίποντο του Στρόμπερι για το 84-70 στα δυόμιση λεπτά πριν το τέλος με τους ερυθρόλευκους να είναι κυρίαρχοι στο παρκέ. Ο Πρίντεζης με σουτ από τα 6.75 έφτασε τους 30 πόντους υπογράφοντας την τεράστια νίκη του Ολυμπιακού.

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 38-43, 60-60, 89-77

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Τζόνσον-Οντομ 5, Χάντερ 10 (10ρ), Παπαπέτρου 4, Σπανούλης 14 (6ασ, 3ρ), Στρόμπερι 5, Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 30 (9/13δ, 3/5τρ, 9ρ, 6κφ), Μάντζαρης, Χάκετ 14 (3ασ), Λοτζέσκι 5.

ΧΙΜΚΙ: Ράις 14, Σβεντ 11, Ντράγκιτς 11, Κόπονεν, Βιάλτσεφ 7, Σοκόλοφ 3, Μόνια 12, Τοντόροβιτς 1, Χάνεϊκατ 5.