Μόλις ένα γκολ σε 210 λεπτά και ατομικά λάθη οδήγησαν τον Ολυμπιακό στον αποκλεισμό από την Άντερλεχτ

Πριν από δύο χρόνια ακριβώς (25/02/2014), ο Ολυμπιακός με γκολ των Ντομίνγκεζ και Κάμπελ κέρδισε 2-0 τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο Καραϊσκάκη για τους “16” του Τσάμπιονς Λιγκ. Τώρα, έβαλε νωρίς το γκολ που ήθελε, με τον Φορτούνη (πεν, 29´, 1-0), αλλά δεν κατάφερε να νικήσει για δεύτερη φορά τον Προτό, έτσι το ματς πήγε στην παράταση και εκεί γνώρισε την ήττα (1-2) και τον αποκλεισμό από την Άντερλεχτ στη φάση των “32” του Γιουρόπα Λιγκ.

Ένα γκολ (που ήρθε από την άσπρη βούλα του πέναλτι) σε 210 λεπτά στα δύο παιχνίδια κόντρα στην Άντερλεχτ ήταν πολύ λίγο για τον Ολυμπιακό, που μπήκε με πολλά όνειρα στη φάση των νοκ άουτ αγώνων του Γιουρόπα Λιγκ. Και απέναντι σε έναν αντίπαλο από τον οποίο ήταν καλύτερος ως ομάδα και όφειλε να ξεπεράσει το εμπόδιό του.

Ο Ολυμπιακός, όμως, δεν ήταν εκείνος του Τσάμπιονς Λιγκ και οι Βέλγοι τελικά πήραν το εισιτήριο της πρόκρισης χάρη στα δύο γκολ του Γκανέζου αριστερού εξτρέμ Ατσεαμπόνγκ, με αριστερό σουτ (103´ και 111´), ενώ στην κανονική διάρκεια του αγώνα είχαν δοκάρι (64´) με τον Ναγιάρ.

Οι οπαδοί των Ερυθρόλευκων, που δημιούργησαν εξαιρετική ατμόσφαιρα και προσπάθησαν να “σπρώξουν» τους παίκτες στο δεύτερο γκολ, έφυγαν απογοητευμένοι από το γήπεδο και αρκετοί πριν ακόμη σφυρίξει ο Χάντερ για τελευταία φορά στο παιχνίδι. Στο τέλος, μία μερίδα οπαδών αποδοκίμασε, ενώ υπήρξε και αρκετός κόσμος που χειροκρότησε τους ποδοσφαιριστές.

Ενδεχομένως, τα πράγματα να είχαν κυλήσει διαφορετικά, αν ο Βορειοϊρλανδός διαιτητής είχε καταλογίσει πέναλτι του Ντεντόνκερ στον Μποτία (κράτησε τον Ισπανό από το χέρι, μη αφήνοντάς τον να φτάσει στη μπάλα), στο δεύτερο λεπτό της παράτασης (92´).

Ο Ολυμπιακός προδόθηκε στην παράταση από το διπλό λάθος στη φάση του πρώτου γκολ της Άντερλεχτ. Αρχικά, ο Μιλιβόγεβιτς δεν διώχνει σωστά τη μπάλα, ούτε στη συνέχεια ο Μαζουακού, ο Ντεφούρ την έκλεψε, σέντραρε στην απέναντι πλευρά στον Ατσεαμπόνγκ και ο Γκανέζος έστειλε τη μπάλα ψηλά στη κλειστή γωνία του Ρομπέρτο.

Και λίγο αργότερα, με καταρακωμένο το ηθικό των Ερυθρόλευκων, ήρθε και το δεύτερο γκολ των Βέλγων, που έδειξαν ότι διέθεταν καλύτερη φυσική κατάσταση και είχαν περισσότερες δυνάμεις.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουί, Μποτία, Ντα Κόστα, Μαζουακού, Καμπιάσο (67´ Ζντιέλαρ), Μιλιβόγεβιτς, Ντουρμάζ (51´ Ντομίνγκεζ), Πουλίδο (83´ Σεμπά), Φορτούνης, Ιντέγε.

ΆΝΤΕΡΛΕΧΤ: Προτό, Ναγιάρ, Εμποτζί, Ντεσάχτ, Μπούτνερ (91᾽ Νούτινκ), Μπατζί, Ντεντόνκερ (97´ Ντεφούρ), Ατσεαμπόνγκ, Πρατ, Τζούρισιτς (81´ Σουάρες), Οκάκα.