Στο τέλος το πήρε πάνω του ο Σπανούλης, Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 83-76

Δύσκολη νίκη και με την ψυχή στο στόμα πήρε ο Ολυμπιακός απέναντι στον ΠΑΟΚ (83-76) τον οποίο υποδέχθηκε στο ΣΕΦ για την 17η αγωνιστική της ΣΚΡΑΤΣ Basket League, ανήμερα της συμπλήρωσης 35 χρόνων από την τραγωδία της Θύρας 7. Ο ΠΑΟΚ, παρά το ότι εμφανίστηκε στο παρκέ χωρίς τους Βασιλειάδη και Σχορτσανίτη, μόνο αδύναμος δεν φάνηκε αφού έφτασε να προηγείται μάλιστα, με 73-74, λίγο πριν το τέλος του αγώνα και ενώ ενδιάμεσα είχε πάρει φωτιά πίσω από τα 6.75 έχοντας ποσοστό 50% (12/24). Στο τέλος, ο Βασίλης Σπανούλης πήρε του ερυθρόλευκους στις πλάτες του και με 8 συνεχόμενους πόντους «καθάρισε» το παιχνίδι.

Ο «Δικέφαλος» άνοιξε το σκορ με εύστοχο τρίποντο του Τέπιτς και στη συνέχεια προηγήθηκε με 3-9. Ο Ολυμπιακός απάντησε με ένα προσωπικό σερί 6-0 με τον Ματ Λοτζέσκι, για το 9-9. Ακολούθησαν διαδοχικά καλάθια, με τους δύο μονομάχους να μένου κοντά στο σκορ, μέχρι που ο Μάντζαρης με σουτ από τα 6.75 έβαλε μπροστά με 18-15 τον Ολυμπιακό. Μάλιστα, με αυτό το τρίποντο ο διεθνής γκαρντ έφτασε τους 1.000 πόντους στην Α1. Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 20-20 με τον Χάτσερ, αλλά ο Πρίντεζης με τέσσερις πόντους και ο Σπανούλης με 1/2 βολές έβαλαν τους Πειραιώτες μπροστά με 23-21 στη λήξη της πρώτης περιόδου.

Ο Χάντερ σημειώνοντας συνεχόμενους πόντους έδωσε προβάδισμα 28-23 στους γηπεδούχους, όμως ο Ντούβνιακ έβαλε τους Θεσσαλονικείς σε θέση οδηγού με δυο «κολλητά» τρίποντα. Με ακόμα ένα τρίποντο (αυτή τη φορά από τον Κακαρούδη) και τον Μάρκοβιτς να σκοράρει στον αιφνιδιασμό, ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με +4 (30-34). Ο Στρόμπερι έδωσε λύσεις στην επίθεση για τους ερυθρόλευκους και ο Σπανούλης από την περιφέρεια έγραψε το 41-39 με 26» να απομένουν για τη λήξη του ημιχρόνου, το οποίο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες (41-41) χάρη σε buzzer beater του Τέπιτς.

Στην τρίτη περίοδο,οι εναλλαγές στο προβάδισμα συνεχίστηκαν, με κανέναν από τους δύο να μην μπορεί να χτίσει μία διαφορά. Ο Χάντερ από πλευράς Ολυμπιακού μαζί με τον Παπαπέτρου έβαζαν την ομάδα σε θέση ισχύος, όμως οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλευόμενοι την αστοχία του Σπανούλη και «πυροβολώντας» αδιακρίτως από την περιφέρεια έκλεισαν την περίοδο έχοντας ισχνό προβάδισμα ενός πόντου (58-59).

Η ευστοχία από τα 6.75 συνεχίστηκε και στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τους Χάντερ και Τέπιτς να κάνουν το 58-64. Οι Πρωταθλητές έτρεξαν ένα σερί 7-0, ανακτώντας το προβάδισμα με τρίποντο του Λοτζέσκι (65-64), ενώ λίγο αγότερα ο Βέλγος εκτέλεσε ξανά και σε συνδυασμό με τις προσπάθειες του Πρίντεζη έδωσε αέρα πέντε πόντων στον Ολυμπιακό (71-66).

Ο ΠΑΟΚ δεν το έβαλε κάτω και ο Ντούβνιακ αρχικά με τρίποντο (το οποίο κακώς μέτρησε διότι πατούσε γραμμή) και εν συνεχεία με 2/2 βολές έβαλε προστά τους «ασπρόμαυρους» με 73-74. Ο Σπανούλης το πήρε πάνω του και με τρίποντο έβαλε μπροστά την ομάδα του με 78-74, για να ακολουθήσει ένα γκολ – φάουλ και 2/2 βολές έγραψε το 83-74 τελειώνοντας τον αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 41-41, 58-59, 83-76

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 14 (2), Μιλουτίνοφ 1, Πρίντεζης 16 (1), Μάντζαρης 3 (1), Λοτζέσκι 17 (4), Τζόνσον-Όντομ 6, Χάντερ 11, Παπαπέτρου 5 (1), Στρόμπερι 6, Τσαϊρέλης, Χάκετ 4.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Τέπιτς 10 (2), Μαργαρίτης 6, Ντούβνιακ 21 (4), Μάρκοβιτς 14 (1), Χάτσερ 19 (3), Λιάπης, Κακαρούδης 3 (1), Τσόχλας, Δέδας 3 (1), Κώττας.

ËÏÔÆÅÓÊÉ  ÏËÕÌÐÉÁÊÏÓ - ÐÁÏÊ  LOJESKI  OLYMPIAKOS - PAOK (BASKET LEAGUE 2015-2016)

ÓÖÁÉÑÏÐÏÕËÏÓ  ÏËÕÌÐÉÁÊÏÓ - ÐÁÏÊ  SFEROPOULOS  OLYMPIAKOS - PAOK (BASKET LEAGUE 2015-2016)