Ματσάρα στα Πηγάδια, η Ξάνθη «πλήγωσε» τον ΠΑΟΚ στις καθυστερήσεις (1-1)

Σε ένα από τα καλύτερα από πλευράς θεάματος παιχνίδια μέχρι τώρα στη Super League (με γκολ, δοκάρια και πολλές χαμένες ευκαιρίες), η Ξάνθη και ο ΠΑΟΚ αναδείχτηκαν ισόπαλοι 1-1 στα Πηγάδια. Ο «Δικέφαλος» είδε τη νίκη να γλιστράει μέσα από τα χέρια του (ο Μυστακίδης άνοιξε το σκορ με κεφαλιά, στο 31´), καθώς η ομάδα της Θράκης ισοφάρισε στις καθυστερήσεις (91´) με τον Σολτάνι. Έτσι, χάλασε το νικηφόρο σερί του ΠΑΟΚ και η ευκαιρία να μειώσει στο -1 τη διαφορά από την ΑΕΚ ενόψει του μεταξύ τους αγώνα.

Το τελικό αποτέλεσμα πάντως κάθε άλλο παρά ικανοποιημένη αφήνει την Ξάνθη, αφού είχε το πάνω χέρι σε όλη τη διάρκεια του ματς! Οι γηπεδούχοι, μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς, μετρώντας τρεις μεγάλες ευκαιρίες σε διάστημα οκτώ λεπτών για να ανοίξουν το σκορ! Αρχικά ο Όλσεν πραγματοποίησε εξαιρετική επέμβαση σε σουτ του Σολτάνι ύστερα από ωραίο «ένα-δύο» με τον Ορφανίδη, ενώ στο 18′ ο Αλγερινός με σουτ στην κίνηση, είδε τη μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι του γκολκίπερ του ΠΑΟΚ! Πέντε λεπτά αργότερα, ο Όλσεν χρειάστηκε να επέμβει εκ νέου, σταματώντας σε τετ α τετ τον Ορφανίδη.

O ΠΑΟΚ απάντησε στο 28′, με τον Μυστακίδη να σημαδεύει το δοκάρι ύστερα από ωραία σέντρα του Κοροβέση. Στο 31′ ο νεαρός μέσος πήρε το αίμα του πίσω και ύστερα από νέα σέντρα του Κοροβέση, άνοιξε το σκορ με κεφαλιά κόντρα στη ροή του αγώνα. Στις κεθυστερήσεις του ημιχρόνου, οι Ακρίτες προσπάθησαν να ισοφαρίσουν, όμως ο Όλσεν μπλόκαρε την προσπάθεια του Νιέτο.

Στο β’ ημίχρονο, η Ξάνθη έδειχνε αποφασισμένη να μην τα παρατήσει και μέσα ε δύο λεπτά έφτασε κοντά στο γκολ. Πρωτίστως με την κεφαλιά του Βασιλακάκη, στο 47′, που μπλόκαρε ο Όλσεν και εν συνεχεία στο 49′ με κεφαλιά, από τον Καπετάνο αλλά η μπάλα για δεύτερη φορά σταμάτησε στο δοκάρι.

Στο 57′ από εκτέλεση κόρνερ, ο Τζαβέλλας γύρισε τη μπάλα με το κεφάλι στον Αθανασιάδη αλλά εκείνος από πολύ πλεονεκτική θέση αστόχησε, ενώ στο 65′ ο Όλσεν μπλόκαρε για ακόμα μια φορά την κεφαλιά του Καπετάνου.

Το γκολ για τους γηπεδούχους, ήρθε τελικά στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Σολτάνι να βρίσκει δίχτυα εκμεταλλευόμενος την εξαιρετική εκτέλεση φάουλ από τον Τριάδη. Ο ΠΑΟΚ όμως, λίγο έλειψε να κλέψει τη νίκη στις καθυστερήσεις, όταν ο Ροντρίγκες στο 90′ + 5′ βγήκε φάτσσα με τον Τσενάμο αλλά η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Ξάνθη: Τσενάμο, Μπέρτος, Γουάλας, Σολτάνι, Λουσέρο, Βασιλακάκης (Χερέα 62′), Νιέτο (Τριάδης 58′), Ορφανίδης, Γούτας, Καπετάνος (Σκούρτης 72′), Λισγάρας.

ΠΑΟΚ: Ολσεν, Τζιόλης, Τσίμιροτ, Χαρίσης, Μυστακίδης (Ζάιρο 87′), Τζαβέλλας, Αθανασιάδης, Κοροβέσης, Σάμπο (Βίτορ 46′), Κίτσιου, Πέλκας (Ροντρίγκες 58′).