«Χόρεψαν» στη βροχή και στο τέλος μοιράστηκαν τους βαθμούς, Ηρακλής – ΑΕΚ 1-1

Ισόπαλοι με σκορ 1-1 αναδείχθηκαν Ηρακλής και ΑΕΚ στα Καυτανζόγλειο, στα πλαίσια της 14ης αγωνιστικής της Super League. Σε ένα παιχνίδι που τα ημίχρονα ήταν μοιρασμένα, με το θέαμα στο πρώτο να είναι ελάχιστο και στο δεύτερο να περιέχεται όλη η ουσία του παιχνιδιού. Η ΑΕΚ ευτύχησε να προηγηθεί, με τον Πέκχαρτ που πέτυχε το πρώτο του γκολ με την «Ένωση», αλλά δεν μπόρεσε να φύγει με τη νίκη από τη Θεσσαλονίκη, αφού λίγα λεπτά αργότερα ισοφαρίστηκε.

Μόλις στο 5′ ο Ηρακλής είχε την πρώτη ευκαιρία στο ματς με τον Μοντέιρο να εξαπολύει το σουτ και το Μπαρόχα να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ. Στο 15′ η κεφαλιά του Σιμόες έφυγε άουτ, ενώ ο Μπαρμπόσα απείλησε αρχικά στο 21′ με ένα σουτ που μπλόκαρε ο Περνίς και στη συνέχεια με ένα απευθείας φάουλ που πέρασε πάνω από τα δοκάρια του «Γηραιού». Τελευταία ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο, ήταν μία κεφαλιά του Βέλλιου στο 37′.

Δύο λεπτά μετά την έναρξη του β’ ημιχρόνου ο Μπαρτολίνι πήρε την κεφαλιά στην περιοχή της ΑΕΚ ύστερα από εκτέλεση κόρνερ στέλνοντας τη μπάλα ελάχιστα δίπλα από τα δοκάρια του Μπαρόχα, ενώ οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με ένα μακρινό σουτ του Βάργκας (48′).

Στο 52′ ο Βέλλιος βρήκε χώρο μέσα στην περιοχή και πλάσαρε με τον Μπαρόχα όμως να κάνει μεγάλη επέμβαση και να αποκρούει σε κόρνερ. Ο Περόνε στο 70′ επιχείρησε να «κρεμάσει» τον Μπαρόχα και στο 73′ ο Πέκχαρτ με κεφαλιά έκανε το 0-1 παγώνοντας το Καυτανζόγλειο.

Η χαρά όμως δεν κράτησε για πολύ, αφού στο 80′ ο Ζιαμπάρης μετά από φάση διαρκείας στα καρέ της «Ένωσης» βρήκε χώρο και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Στο 84′ ο Πεκχαρτ παραλίγο να διπλασιάσει τα προσωπικά του τέρματα αλλά η κεφαλιά του πέρασε λίγο άουτ. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του αγώνα.

Ηρακλής: Περνίς, Μπουκουβάλας, Ζιαμπάρης, Μπαρτολίνι, Σαραμαντάς, Κυριακίδης, Καρασαλίδης, Μοντέιρο (Λουκίνας 81′), Μπουλούτ (Περόνε 60′), Ρομάνο (Λεοζίνιο 60′), Βέλλιος.

ΑΕΚ: Μπαρόχα, Μπακάκης, Άρθο, Κολοβέτσιος, Ντίντακ, Σιμόες, Γιόχανσον, Μάνταλος, Μπαρμπόζα (Λαμπρόπουλος 65′), Βάργκας (Τζεμπούρ 58′), Πέκχαρτ.