«Αυτοκτόνησε» η Ελλάδα στο ματς με τη Ρωσία (66-67)

Την ήττα με 66-67 γνώρισε η Εθνική μας ομάδα των γυναικών από τη Ρωσία. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα υποδέχθηκε τις Ρωσίδες στο κλειστό της Χαλκίδας στο πλαίσιο των προκριματικών του Eurobasket του 2017. Τα κορίτσια της Εθνικής κατάφεραν να προηγηθούν ακόμη και με +10 πόντους (64-54), όμως «αυτοκτόνησαν» και οι φιλοξενούμενες γύρισαν τον αγώνα και κέρδισαν κυριολεκτικά στο τελευταίο δευτερόλεπτο.

Αφού, η Οσίποβα μόλις 1 δευτερόλεπτο πριν το τέλος του αγώνα και με το σκορ 66-66, έβαλε 1/2 βολές και χάρισε στις φιλοξενούμενες τη νίκη. Αυτή, ήταν και η πρώτη ήττα της γαλανόλευκης στον όμιλο της, η οποία μετρούσε δύο νίκες απέναντι σε Ελβετία και Βουλγαρία.

Από την αρχή του ματς, το σκορ πήγαινε στα ίσα για τις δύο ομάδες, χωρίς καμία να μπορεί να χτίσει μια διαφορά και να ξεφύγει. Μάλτση και Οσίποβα έδιναν πόντους στην επίθεση για τις δύο ομάδες, με τις Ρωσίδες να έχουν πολύ άσχημα ποσοστά μετρώντας 0/7 τρίποντα μέχρι το 9′ αλλά αξιοποιούσαν τα μεγάλα τους κορμιά στη ρακέτα καταφέρνοντας με το τρίποντο στον αγώνα από την Μπελιάκοβα (1/8) να τελειώσουν την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 11-15.

Με σουτ από τα 6.75 η Τσεραπάνοβα έδωσε +7 (13-20) και η Δημητράκου απάντησε με τον ίδιο τρόπο ρίχνοντας τη διαφορά στον πόντο (19-20). Οι φιλοξενούμενες εκμεταλλεύτηκαν την υπεροχή της Οσίποβα στο ποστ για το 19-24, όμως η γαλανόλευκη με τις Σπανού και Μάλτση να τρέχουν στον αιφνιδιασμό και να ανακτούν το προβάδισμα για το 32-31 του ημιχρόνου.

Η Βίντμερ ξαναέβαλε σε θέση οδηγού τη Ρωσία με +4 (37-41), αλλά η Δημητράκου και η Χατζηνικολάου σημείωσαν κρίσιμα σουτ και με επιμέρους σκορ 12-2 έδωσαν προβάδισμα στην Εθνική με 49-43. Ενώ, η πρώτη με εξαιρετικό λέι απ και αποδεικνύοντας το γιατί δικαίως την ζήτησαν στο ΝΒΑ έκανε το 53-49 πριν το τελικό 53-51 του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, τα κορίτσια της Εθνικής μας έπαιξαν ασφυκτική άμυνα στην αρχή και έχοντας την Εβίνα Μάλτση στην άλλη πλευρά του παρκέ να «πυροβολεί» ξέφυγαν με την μεγαλύτερη διαφορά του αγώνα στο 64-54 την μεγαλύτερη μέχρι εκείνη τη στιγμή στον αγώνα.

Οι Ρωσίδες, όμως αποδείχθηκαν πολύ σκληρές για να πεθάνουν και με σερί 0-9 έριξαν τη διαφορά στον πόντο (64-63). Η Δημητράκου έκανε το 66-63 για να απαντήσει η Ρωσία με τρίποντο φέρνοντας τον αγώνα στα ίσα (66-66). Η Μάλτση αστόχησε στην τελευταία επίθεση και στη συνέχεια έγινε φάουλ στην Οσίποβα, που με 1/2 βολές έγραψε το τελικό 66-67.

Τα δεκάλεπτα: 11-15, 32-31, 53-31, 66-67

Ελλάδα: Σταυρίδου, Δημητράκου 18, Χατζηνικολάου 7, Μάλτση 22, Παπαμιχαήλ 4, Λύμουρα, Σωτηρίου 4, Κοσμά, Σπανού 9, Καλτσίδου 2.

Ρωσία: Λεβτσένκο 2, Μπελιάκοβα 15, Βίντμερ 12, Μπέγκλοβα 2, Οσίποβα 15, Σάποβα, Βάντεβα 13, Κολοσόβσκαγια, Τσερεπάνοβα 3, Μούσινα 2.