Εύκολα και απλά, νίκες για Ολυμπιακό, Παναθηναϊκό και ΑΕΚ

Έχοντας σε δαιμονιώδη βραδιά τον Ντι Τζέι Στρόμπερι που σκόραρε 21 πόντους με πέντε τρίποντα και 5 ασίστ αλλά και τον Μιλουτίνοβ να στέκεται πολύ καλά (15 πόντους) ο Ολυμπιακός νίκησε εύκολα τα Τρίκαλα στο ΣΕΦ με 84-52. Ο Κώστας Παπανικολάου έπαιξε για πρώτη φορά στο ΣΕΦ μετά την επιστροφή του στο Λιμάνι, γνωρίζοντας την αποθέωση από τους φίλους της ομάδας που βρέθηκαν στις εξέδρες.
Με 9/13 δίποντα και σκορ πρώτης περιόδου 23-8, φάνηκε από νωρίς πως οι Πρωταθλητές θα είχαν εύκολο απόγευμα. Ο Παπανικολάου με προσωπικό σερί εκτίναξε τη διαφορά στο +19 (27-8) ενώ ο Χάντερ με κάρφωμα διαμόρφωσε το 39-23 του ημιχρόνου. Σπανούλης και Στρόμπερι άρχισαν να εκτελούν από την περιφέρεια για το 50-27 με τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να δοκιμάζει πρόσωπα και σχήματα αφού το ματς είχε ουσιαστικά τελειώσει. Αγραβάνης και Παπαπέτρου έδωσαν +33 στους ερυθρόλευκους (79-46) πριν το τελικό 84-52.
Τα δεκάλεπτα: 23-8, 39-23, 67-42, 84-52
Ολυμπιακός: Σπανούλης 9 (1), Στρόμπερι 21 (5), Μιλουτίνοβ 15, Πρίντεζης 5, Μάντζαρης 2, Όντομ 3, Χάντερ 4, Παπαπέτρου 7, Αγραβάνης 5, Χάκετ 5, Παπανικολάου 8, Αθηναίου.
Τρίκαλα: Τζόουνς 10, Βίλιαμσον 5, Καλλές 4, Ρόμπινσον 4, Μπράουν 15, Κάντουγκαν 7, Τσιλούλης, Καραθανάσης, Τσιάρας 5, Καλογιαννίδης, Βαρυτιμιάδης.
Περίπατος για Παναθηναϊκό
ÃÏÕÉËÉÁÌÓ  ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ - ÁÑÊÁÄÉÊÏÓ  WILLIAMS  PANATHINAIKOS - ARKADIKOS (BASKET LEAGUE 2015-2016)
Σε εύκολο και υγιεινό περίπατο μετέτρεψε τον αγώνα με τον Αρκαδικό ο Παναθηναϊκός. Οι πράσινοι υποδέχτηκαν τους Πελοποννήσιους στο ΟΑΚΑ για την 19η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ και επιβλήθηκαν εύκολα με 90-69, χτίζοντας από πολύ νωρίς διαφορά νίκης που παρέμεινε ως το τέλος. Στο εν λόγω παιχνίδι έκανε και την πρώτη του εμφάνιση ο Έλιοτ Γουίλιαμς, ο οποίος σκόραρε 10 πόντους.
Από την αρχή του αγώνα κιόλας, οι γηπεδούχοι μπήκαν με το γκάζι πατημένο φτάνοντας να προηγηθούν ακόμη και με +18 (28-10), έχοντας τον Γιάνκοβιτς μπροστάρη στην εκτέλεση και τον Καλάθη στην οργάνωση. Την ίδια ώρα οι παίκτες του Αρκαδικού, μετρούσαν 4/15 σουτ εντός παιδιάς. ΟΙ φιλοξενούμενοι επιχείρησαν να μπουν ξανά στο παιχνίδι και μείωσαν μέχρι τους 12 πόντους (39-27) αλλά ο Παναθηναϊκός με τρίποντο του Μποχωρίδη στη λήξη του χρόνου έκανε το 53-34 του ημιχρόνου.
Το υπόλοιπο ματς, απλά εξελίχθηκε σε τυπική διαδικασία και το τριφύλλι να εστιάζει στο ματς της ερχόμενης αγωνιστικής με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ.
Τα δεκάλεπτα: 28-19, 53-34, 70-52, 90-69.
Παναθηναϊκός: Χέινς 5, Μποχωρίδης 8, Γιάνκοβιτς 15, Φώτσης 3, Ραντούλιτσα 10, Φελντέιν 15, Γκιστ 4, Καλάθης 4, Καλαϊτζάκης 3, Παπαγιάννης 13, Λούντζης, Γουίλιαμς 10.
Αρκαδικός: Καραμαλέγκος 3, Τζόουνς Κ. 14, Βαν Όοστρουμ 4, Κοψαύτης 4, Κωνσταντίνου, Στεφανίδης 8, Τζόουνς Τρ. 8, Νουουτίνεν 11, Τζουγκαράκης, Λι 6, Λίτζιον 11.
Με κορυφαίο τον Μαυροκεφαλίδη
 ÁÐÏËËÙÍ ÐÁÔÑÙÍ - ÁÅÊ  APOLON PATRON - AEK(BASKET LEAGUE 2015-2016)
Με μεγάλο όπλο της την άμυνα, η ΑΕΚ κατάφερε να κερδίσει εκτός έδρας τον Απόλλων Πατρών στο κλειστό της Περιβόλας στην Πάτρα με 63-82. Για ακόμη ένα παιχνίδι καλύτερος παίκτης του Δικεφάλου ήταν ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης, ο οποίος τράβηξε το κουπί στην επίθεση της ΑΕΚ για τα πρώτα δύο δεκάλεπτα. Κομβικό σημείο ήταν η δεύτερη περίοδος όπου οι κιτρινόμαυροι δέχτηκαν μόλις 10 πόντους.
Η ΑΕΚ κατάφερε να ξεφύγει με 21-37 με τρίποντο του Βεργίνη περίπου τεσσεράμιση λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου, ενώ ο Μαυροκεφαλίδης έγραψε με δικό του καλάθι το 25-47 του ημιχρόνου. Εν συνεχεία, η Ένωση κατάφερε να έχει διαφορά με νταμπλ σκορ (27-54) το οποίο ωστόσο δεν κράτησε για πολύ, αλλά έφτασαν ακόμα και στο +31 29-60.
Τα δεκάλεπτα: 15-22, 25-47, 37-63, 63-82.
Απόλλων Πάτρας: Αργυρόπουλος, Βεργίνης 3(1), Πάλμπρλαντ, Γιαβάρα, Κουζέλογλου, Λαμπρόπουλος 2, Άντερσον 6, Μέιερ, Σάντλερ 5(1), Γουντς 9.
ΑΕΚ: Παπαντωνίου, Σάκοτα 6(2), Χέιρστον 8, Μιλόσεβιτς 2, Γκριν, Μαυροκεφαλίδης 11(4/4διπ., 1/2τρ.), Κάρτερ 3, Μπράουν 2, Σαρικόπουλος, Κατσίβελης 2, Καλαμπόκης 9(4/4β., 1/2διπ., 1/2τρ.), Μαυροειδής 4.