Αφεντικό στη Θεσσαλονίκη, νίκη του Άρη επί του ΠΑΟΚ στο «Παλατάκι» (69-77)

Σε ένα ματς πραγματικό ντέρμπι και με αίγλη από τα παλιά, που είχε και δύο διακοπές, ο Άρης επιβλήθηκε στην Πυλαία του ΠΑΟΚ με 69-77 για την 16η αγωνιστική της ΣΚΡΑΤΣ Basket League.

Οι «κιτρινόμαυροι» ξεκίνησαν παίρνοντας αρχικά ένα μικρό προβάδισμα στην πρώτη περίοδο, αλλά στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά και προηγούνταν για μεγάλο μέρος του παιχνιδιού, με μπροστάρηδες τους Τέπιτς και Βασιελιάδη. Με τον Μακ Νιλ όμως να είναι «on fire» και να παίρνει πολύτιμες βοήθειες από τους Γουότερς και Γουάιτ οι φιλοξενούμενοι αντεπιτέθηκαν και γύρισαν το παιχνίδι.

Δυστυχώς όμως, δεν έγινε μόνο ο αγώνας το επίκεντρο της βραδιάς, αφού λιγότερο από 10» πριν τη λήξη του παιχνιδιού, το διαιτητικό τρίο αναγκάστηκε να διακόψει για περίπου 20 λεπτά τον αγώνα, λόγω ρίψης αντικειμένων από τους οπαδούς του ΠΑΟΚ. Ένα από αυτά, τραυμάτισε τον κομισάριο του αγώνα Αλέκο Σημιτόπουλο, με τους ρέφερι να ζητούν εκκένωση του γηπέδου ώστε να ξανασυνεχιστεί ο αγώνας.

Ο ‘Αρης από την αρχή κιόλας ήθελε να ξεφύγει στο σκορ και τα κατάφερε προηγούμενος με 6-3, 8-5 και 11-7, με τον Γούότερς να δίνει πόντους, όμως ο ΠΑΟΚ χάρη στον Τέπιτς έμενε κοντά στο σκορ και παίρνοντας προβάδισμα 13-11 με βολές του Σχορτσανίτη. Ο Γουότερς που έφτασε τους 9 πόντους έβαλε ξανά μπροστά τον Άρη με 15-13 όμως Βασιλειάδης και Τέπιτς έφεραν ξανά σε θέση οδηγού το «Δικέφαλο» για το 20-19 της πρώτης περιόδου.

Από ασίστ του Σχορτσανίτη ο Μάρκοβιτς έδωσε αέρα τεσσάρων πόντων στον ΠΑΟΚ (23-19), που εγκλώβισε τον Άρη παίζοντας σφιχτή άμυνα, ενώ στη συνέχεια ο Τσόχλας από το τρίποντο και ο Τέπιτς με δίποντο διατήρησαν μία διαφορά 7 πόντων (26-19 και 28-21) για τους γηπεδούχους. Ο Μακ Νίλ μείωσε προσωρινά στους 4 αλλά ο Ντούβνιακ ανέβασε τη διαφορά στο +8 (32-24) για να ακολουθήσει το 34-26 δια χειρός «Big Sofo». Mακ Νιλ και Γουότερς ροκάνισαν το σκορ κάνοντας το 37-33 για να έρθει ο Βασιλειάδης με 2/2 βολές να κάνει το 39-33 του ημιχρόνου.

Ο Μαργαρίτης με 2/2 βολές έδωσε πάλι προβάδισμα 8 πόντων στον ΠΑΟΚ (41-33) για να κάνει αμέσως μετά ο Τέπιτς το 43-33 και να αναγκάσει τον Πρίφτη να καλέσει τάιμ άουτ. Το τέταρτο φάουλ του Σχορτσανίτη που τον οδήγησε στον πάγκο, έδωσε την ευκαιρία στους κιτρινόμαυρους να μειώσουν στον πόντο (45-44) βρίσκοντας σκορ από τους Μακ Νιλ, Χάγκινς και Πελεκάνο. Το ματς πήγαινε καλάθι – καλάθι, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει ανάσα χάρη στον ασταμάτητο Χάτσερ με 54-50 και στη συνέχεια με 56-51 από 2/2 βολές του Βασιλειάδη. Γουάιτ και Μακ Νιλ ανέλαβαν να φέρουν εις πέρας την αντεπίθεση και με τρίποντο του δεύτερου ο Άρης έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με +2 (56-58).

Με σουτ από τα 6.75 ο Κώστας Βασιελιάδης έκανε το 61-60. Απάντησε με τον ίδιο τρόπο ο Μακ Νιλ για να ακολουθήσει ο Κοέν με 2/2 βολές και το+4 του Άρη (65-61). Τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη ο Τσούπκοβιτς έκανε το +6 για τους κιτρινόμαυρους (68-62). Ακολούθησαν πολλά λάθη και άστοχα σουτ για τους δύο μονομάχους, με τον Χάτσερ να κάνει το 64-68 με βολές και τον Χάγκινς να απαντά αμέσως για το 70-64. Ο Τσόχλας στα 59» πήγε να βάλει φωτιά στο ματς (70-67), όμως αρχικά ο Γουάιτ με τρίποντο και ο Γουότερς με 1/2 βολές έκαναν το 74-67 στα 21.5» πριν το τέλος. Αμέσως έγινε φάουλ στον Σχορτσανίτη που μείωσε σε 69-74 με 1/2 και αμέσως έγινε φάουλ στον Γουότερς ο οποίος από τη γραμμή της φιλανθρωπίας έγραψε το 69-76 στα 8.3».

Εκεί άρχισε η ρίψη αντικειμένων, που οδήγησαν στην προσωρινή διακοπή. Τελικά με μετρημένους οπαδούς να παραμένουν στις εξέδρες, ο Μούρτος με 1/2 βολές σφράγισε τη νίκη του Άρη με το τελικό 69-77.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 39-33, 56-58, 69-77

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Τέπιτς 11 (1), Βασιλειάδης 15 (3), Μαργαρίτης 4, Μάρκοβιτς 2, Χάτσερ 16 (1), Λιάπης, Κακαρούδης 2, Τσόχλας 9 (2), Δέδας, Κώττας, Σχορτσανίτης 8, Ντούβνιακ 2

Αρης (Πρίφτης): Γουάιτ 13 (1), Γουότερς 17 (1), Κοέν 4, Μούρτος 4, Μακ Νιλ 19 (3), Ξανθόπουλος, Πελεκάνος 3 (1), Τσούπκοβιτς 3 (1), Ζάρας 4, Χάγκινς 8, Σίμτσακ 2