Σαρωτικός Ραντούλιτσα και Παναθηναϊκός 78-60 τη Τσεντεβίτα στη Κροατία

Μεγάλη νίκη με 78-60 πέτυχε ο Παναθηναϊκός στην Κροατία απέναντι στην Τσεντεβίτα για την 6η αγωνιστική του Top-16 της Euroleague. Οι «πράσινοι» που είδαν το ρεκόρ τους να πηγαίνει αισίως στο 3-3, πραγματοποίησαν την καλύτερη φετινή τους εκτός έδρας εμφάνιση, έχοντας σε μεγάλο βράδυ τους Καλάθη (έκανε νταμπλ – νταμπλ με 10 πόντους και 10 ριμπάουντ) και Ραντούλιτσα (21 πόντοι 9/11 δίποντα), ενώ πολύτιμη ήταν και η συνεισφορά του Γκιστ (10 πόντους, 7 ριμπάουντ). Η νίκη μάλιστα, ήρθε υπό το βλέμμα του Δημήτρη Γιαννακόπουλου.

Πρώτος στόχος του Παναθηναϊκού ήταν ο περιορισμός του Μίρο Μπιλάν, του σέντερ φόβητρου της γηπεδούχου. Ο (μακράν του δεύτερου) κορυφαίος παίκτης της Τσεντεβίτα, πονοκεφάλιασε Κούζμιτς και Ραντούλιτσα στη ρακέτα, φορτώνοντας τους με δύο φάουλ τον καθένα και σκοράροντας του πρώτους 8 πόντους της ομάδας του (8-10 στα 3’47»). Παρ’ όλα αυτά, βασιζόμενοι στην ευστοχία τους κοντά στο καλάθι (6/9 δίποντα) και την γενικότερη αστοχία των γηπεδούχων που αριθμούσαν 4/10 δίποντα και 1/6 τρίποντα οι «πράσινοι» κατάφεραν να αποκτήσουν προβάδισμα και να κλείσουν την πρώτη περίοδο με 13-18 χάρη σε γκολ φάουλ του Διαμαντίδη.

Το τρίτο φάουλ των Διαμαντίδη και Κούζμιτς, νωρίς στο δεύτερο δεκάλεπτο, ανάγκασαν τον Τζόρτζεβιτς να βάλει τον Γκιστ στο «5» και τους Καλάθη – Φελντέιν στην περιφέρεια. Το «τριφύλλι» έμεινε άποντο για σχεδόν τεσσεράμιση λεπτά, μέχρι που με ένα ξέσπασμα ξέφυγε με 16-27 αρχικά και στη συνέχεια με μπροστάρη τον Ραντούλιτσα και τις βοήθειες από Φελντέιν και Πάβλοβιτς στο +17 για το 22-39 του ημιχρόνου. Την ίδια ώρα, οι Κροάτες έσπαγαν τα καλάθια, έχοντας 4/12 δίποντα και 0/4 τρίποντα.

Στην τρίτη περίοδο, ο Παναθηναϊκός συνέχισε να πηγαίνει με «σπασμένα φρένα» αποκτώντας διαφορά ακόμη και 23 πόντων (26-49), ενώ στα 27’50» με τρίποντο του Φώτση πήγε στο +29 (31-60). Οι γηπεδούχοι είχαν ουσιαστικά παρατήσει το παιχνίδι, αφού όλες οι προσπάθειες τους έβρισκαν σίδερο (15/47 σουτ), με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει με τον 36-60 υπέρ των «πρασίνων».

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν καθαρά διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Ραντούλιτσα να κάνει ένα προσωπικό σερί 6-0 και να υπογράφει τη νίκη. Πλέον, το μυαλό βρίσκεται στο ματς με την Αναντολού Εφές στις 12/2 στο ΟΑΚΑ.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 22-39, 36-60, 60-78

Τσεντεβίτα: Πούλεν 5 (1), Ουάιτ 4, Κάτιτς 2, Πιλέπιτς 16 (4/7 τρίπ.), Ζγκάνετς 8, Ουόκερ 7 (5 ριμπ.), Μούσα, Μπιλάν 9, Ματζάλιν 7, Γκόρντιτς, Αράποβιτς 2.

Παναθηναϊκός: Πάβλοβιτς 6, Μποχωρίδης, Γιάνκοβιτς 4, Φώτσης 6 (2 τρίπ., 7 ριμπ.), Ραντούλιτσα 21 (9/11 δίπ.), Φελντέιν 8 (2), Διαμαντίδης 3, Γκιστ 10 (7 ριμπ.), Καλάθης 10 (2 τρίπ., 10 ασ.), Παπαγιάννης 2, Κούζμιτς 8.