Ο Μέσι «καθάρισε» για τη Μπάρτσα στο «Emirates», ανοιχτοί λογαριασμοί για Μπάγερν, Γιουβέντους (video)

Ο Λιονέλ Μέσι «νίκησε» (για πρώτη φορά) τον Πετρ Τσεχ και η Μπαρτσελόνα πήρε σκορ πρόκρισης κόντρα στην Άρσεναλ στο «Emirates» (0-2). Στο Τορίνο, η Γιουβέντους βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, καθώς η Μπάγερν προηγήθηκε 2-0, αλλά οι «μπιανκονέρι» αντέδρασαν στο β´ ημίχρονο, κατόρθωσαν να ισοφαρίσουν (2-2) αφήνοντας τα πάντα ανοιχτά για την πρόκριση στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ στο ματς ρεβάνς στην «Allianz Arena».

Στο Λονδίνο, η Άρσεναλ κὀντραρε την Μπαρτσελόνα για 70 λεπτά, με σωστή τακτική, αλλά η διαφορά ποιότητας και η ποδοσφαιρική ευφυϊα των Μέσι, Νεϊμάρ και Σουάρες έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των Καταλανών.

Το πρώτο γκολ (71´) ήταν προϊόν της συνεργασίας των MSN! Ο Σουάρες πάσαρε στο κενό χώρο για τον Νεϊμάρ, ο οποίος είδε τον Μέσι και του πέρασε την μπάλα βγάζοντάς τον απέναντι από τον Τσεχ και ο Αργεντίνος σταρ με αριστερό σουτ πέτυχε το 0-1.

Στο 78´ από πάσα το Μέσι, ο Σουάρες έστειλε τη μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Τσεχ και πέντε λεπτά αργότερα (83´), ήρθε το 0-2. Ο Μερτεζάκερ δεν έδιωξε σωστά την μπάλα από την περιοχή της Άρσεναλ, προσπάθησε στη συνέχεια της φάσης να το κάνει ο Φλαμινί, αλλά πρόλαβε και τη «τσίμπησε» ο Μέσι κερδίζοντας πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε ο ίδιος εύστοχα.

Άρσεναλ (4-2-3-1): Τσεχ, Μπεγερίν, Μερτεζάκερ, Κοσιελνί, Μονρεάλ, Κοκλέν (82′ Φλαμινί), Ράμσεϊ, Οξλέιντ-Τσαμπερλέιν (50′ Γουόλκοτ), Εζίλ, Σάντσες, Ζιρού (72′ Γουέλμπεκ).

Μπαρτσελόνα (4-3-3): Τερ Στέγκεν, Άλβες, Πικέ, Μαστσεράνο, Άλμπα, Μπούσκετς, Ράκιτιτς, Ινιέστα, Μέσι, Νεϊμάρ, Σουάρες.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ – ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ 2-2

2853

Στο Τορίνο, η Μπάγερν προηγήθηκε με 2-0 μέσα στο Τορίνο, αλλά η Γιουβέντους έδειξε τεράστια ψυχικά αποθέματα και έφερε το παιχνίδι στα ίσα (2-2), διατηρώντας ακέραιες τις ελπίδες της για πρόκριση στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι Βαυαροί άνοιξαν το σκορ στο «Juventus Stadium» λίγο πριν τη λήξη του α´ ημιχρόνου (43´) με πασέ του Μίλερ (0-1) και διπλασίασαν τα τέρματά τους στο 55´ με αριστερό σουτ του Ρόμπεν (0-2).

Οι Ιταλοί αντέδρασαν στο τελευταίο ημίωρο του αγώνα, αρχικά, μείωσαν το σκορ (63´) με πλασέ του Ντιμπαλά (1-2) και ισοφάρισαν (76´) με το πρώτο ευρωπαϊκό γκολ του Στουράρο (2-2).

Γιουβέντους (4-4-2): Μπουφόν, Λιχτστσάινερ, Μπαρτζάλι, Μπονούτσι, Εβρά, Κεντίρα (69′ Στουράρο), Μαρκίζιο (46′ Ερνάνες), Πογκμπά, Κουαδράδο, Ντιμπάλα (75′ Μοράτα), Μάντζουκιτς.

Μπάγερν Μονάχου (4-1-2-3): Νόιερ, Λαμ, Κίμιχ, Αλάμπα, Μπερνάτ (74′ Μπενατιά), Βιδάλ, Μίλερ, Τιάγκο, Ρόμπεν, Ντόουγκλας Κόστα (84′ Ριμπερί), Λεβαντόφσκι.