Με γκολάρα του Τσίμιροτ, ο ψυχωμένος ΠΑΟΚ 2-2 με τον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο

Οι πιτσιρικάδες του Ιγκόρ Τούντορ, ο Πέλκας, ο Μυστακίδης, ο Κίτσιου, ο Χαρίσης, ο Χατζηισαϊας και ο Τσίμιροτ έδειξαν ψυχή και χαρακτήρα στη Λεωφόρο και παρόλο που ο ΠΑΟΚ βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 κατάφερε να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» ολοκλήρωσε τον αγώνα με δέκα παίκτες, λόγω της αποβολής του Χαρίση στο 91´, με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Το αξιοσημείωτο και κοινό χαρακτηριστικό του Παναθηναϊκού και του ΠΑΟΚ είναι ότι οι δύο ομάδες φέτος τα πηγαίνουν καλύτερα στα εκτός έδρας παιχνίδια τους απ´ ότι στο γήπεδό τους. Οι «πράσινοι» δυσκολεύονται αφάνταστα στη Λεωφόρο, στο να φτάσουν στη νίκη, το ίδιο και ο «Δικέφαλος» στη Τούμπα, ενώ μακριά από τις έδρες τους βγάζουν αντίδραση, σοβαρότητα και παίρνουν αρκετούς βαθμούς.

Στο «τριφύλλι» πίστεψαν ότι θα έχουν μια εύκολη βραδιά, όταν ο Μπεργκ νωρίς στο ματς (10´) άνοιξε το σκορ (1-0) και πολύ περισσότερο, όταν ο Καλτσάς με εκπληκτική κούρσα και ωραίο τελείωμα έκανε στις αρχές του β´ ημιχρόνου (51´) το 2-0.

Όμως, αν και οι παίκτες του Παναθηναϊκού είχαν τα γκολ και την ψυχολογία με το μέρος τους, εκείνοι που έδειξαν χαρακτήρα και πίστεψαν περισσότερο στο αποτέλεσμα μετά το 55´ ήταν αυτοί του ΠΑΟΚ. Ο Τσίμιροτ με εκπληκτικό δεξί σουτ έξω από την περιοχή (ίσως το γκολ της αγωνιστικής) μείωσε σε 2-1 στο 56´ και λίγο αργότερα (67´) ο Πέλκας με προβολή ισοφάρισε σε 2-2.

Οι φιλοξενούμενοι, που εκμεταλλεύτηκαν και τις λάθος επιλογές του Στραματσόνι από τον πάγκο στο δεύτερο ημίχρονο (έβγαλε Καλτσά και Βλαχοδήμο στο 60´ και 59´ αντίστοιχα, βάζοντας Κλωναρίδη και Εβαντζελίστα), κυνήγησαν την ολική ανατροπή του σκορ, αλλά δεν τα κατάφεραν.

Παναθηναϊκός (Στραματσόνι): Στιλ, Μέστο, Τελάντερ, Κουτρουμπής, Πράνιτς, Λαγός, Λουντ, Αμπέντ (Μαμούτε 76′), Καλτσάς (Κλωναρίδης 60′), Βλαχοδήμος (Εβαντζελίστα 59′), Μπεργκ.

ΠΑΟΚ (Τούντορ): Βελλίδης, Τζαβέλλας, Μαλεζάς, Χατζηισαΐας, Χαρίσης, Τσίμιροτ, Κίτσιου, Λέοβατς (Κοροβέσης 78′), Μυστακίδης (Τέρι Άντονις 84′), Πέλκας (Σάμπο 93′), Μακ.