Έρχεται και υπογράφει ο Σουκουλίνι, επεκτείνει το σερί η ΑΕΚ, 3-0 τη Βέροια

Η ανακοίνωση του ερχομού του Αργεντίνου Μπρούνο Σουκουλίνι είναι το σημαντικότερο γεγονός στην ποδοσφαιρική ΑΕΚ, επισκιάζοντας την εντός έδρας νίκη 3-0 επί της Βέροιας. Η «Ένωση» συμφώνησε σε όλα με τη Μάντσεστερ Σίτι για τον δανεισμό του Αργεντινού μέσου, ο οποίος θα βρίσκεται στην Ελλάδα το βράδυ της Κυριακής (31/1), ώστε τη Δευτέρα να υπογράψει το νέο του συμβόλαιο.

Ο Σουκουλίνι είναι 23 ετών, έχει ύψος 1.81 και μπορεί να αγωνιστεί τόσο ως «6άρι», όσο και ως «8άρι». Ξεκίνησε την καριέρα του σε ηλικία 16 ετών στη Ρασίνγκ, στην οποία έμεινε για πέντε χρόνια, αποτελώντας σημαντικό κομμάτι της ομάδας, αφού αγωνίστηκε σε 92 ματς (μ.ο. 18 παιχνίδια τη σεζόν) σκοράροντας 10 φορές. H Μάντσεστερ Σίτι τον είδε και τον έκανε δικό της, δαπανώντας 1.800.000 ευρώ το καλοκαίρι του 2014.

Στη Σίτι όμως, δεν καθιερώθηκε ποτέ αφού αμέσως έφυγε δανεικός για τη Βαλένθια και στα μισά εκείνης της σεζόν (’14 – ’15) συνέχισε στην Κόρδοβα. Το περασμένο καλοκαίρι γύρισε στην Αγγλία, αλλά ακολούθησε ακόμη ένας δανεισμός, αυτή τη φορά στη Μίντλεσμπρο στην οποία όμως αγωνίστηκε μόλις 5 φορές, πριν η ΑΕΚ συμφωνήσει για τον δανεισμό του με τους «Πολίτες».

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι κιτρινόμαυροι επιβλήθηκαν με 3-0 της Βέροιας, για την 20η αγωνιστική της Super League και πήραν την 5η συνεχόμενη νίκης τους στο Πρωτάθλημα, φτάνοντας τους 42 βαθμούς και ανοίγοντας έστω και προσωρινά τη διαφορά από τον τρίτο Παναθηναϊκό στους +7. Το τελικό σκορ δεν αντικατοπτρίζει και την πραγματική εικόνα του ματς, αφού η «Ένωση» δεν έπαιξε κάποιο θεαματικό ποδόσφαιρο, αλλά απλά εκμεταλλεύτηκε σωστά τις ελάχιστες ευκαιρίες που τις δόθηκαν.

Οι πρώτες ευκαιρίες του αγώνα ανήκαν στην Βέροια, με τον Μαγέβσκι να βρίσκει το δοκάρι στο 5′ και τον Νέτο με κεφαλιά στο 15′ να στέλνει τη μπάλα λίγο άουτ.

Στο 18′ από το ύψος του πέναλτι η κεφαλιά του Γιόχανσον έφυγε άουτ και στο 39′ από σέντρα του Βιλά, ο Βάργκας με κοντινή προβολή άνοιξε το σκορ (1-0). Δέκα λεπτά μετά το ξεκίνημα το β’ μέρους, ο Αραβίδης από γύρισμα του Γιόχανσον μέσα στην περιοχή έκανε το 2-0. Ο ρυθμός έπεσε στη συνέχεια και στο 89′ η ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Μαλόν. Ο Μπουονανότε εκτέλεσε, ο Καντιμοίρης απέκρουσε και ο Μάνταλος στην επαναφορά έκανε το 3-0. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Άρθο σκόραρε με κεφαλιά αλλά ορθώς ακυρώθηκε το γκολ ως οφσάιντ, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Μαγέβσκι στο 93′ σημάδεψε ξανά το δοκάρι.

ΑΕΚ: Ανέστης, Γκάλο, Ντίντακ, Λαμπρόπουλος, Άρθο, Σιμόες, Γιόχανσον, Μάνταλος, Βάργκας (79’ Μπουονανότε), Μπαρμπόζα (66’ Πλατέλλας), Αραβίδης (57’ Τζεμπούρ).

Βέροια: Καντιμοίρης, Μαλόν, Μαραγκός, Πούγγουρας, Γιαννούλης, Άρτσε, Σιόντης (74’ Καϊκούτ), Νέτο (57’ Γεωργιάδης), Κόλα, Μαγιέφσκι, Ναζλίδης.

TO 2-0 ÁÑÁÂÉÄÇÓ  ÁÅÊ - ÂÅÑÏÉÁ  ARAVIDIS  AEK - VERIA (SUPERLEAGUE 2015-2016)