Ο Δέλλας και ο Ατρόμητος έβαλαν τέλος στο σερί της ΑΕΚ (1-0)

Στάση Ατρόμητος! Ο Τραϊανός Δέλλας «πλήγωσε» την πρώην ομάδα του, καθώς οι Περιστεριώτες επικράτησαν 1-0 της ΑΕΚ με «χρυσό» σκόρερ τον Εντουάρδο Μπρίτο (53´) στα πλαίσια της 21ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League. Η «Ένωση» γνώρισε την πρώτη της ήττα μετά από 9 νικηφόρα αποτελέσματα μέσα στο 2016.

Ο Ατρόμητος θα μπορούσε να κερδίσει και με μεγαλύτερο σκορ, αφού είχε δοκάρι με τον Λε Ταλέκ (81´) και έχασε σπουδαίες ευκαιρίες με τον Κεϊτἀ (51´), τον Ματέι (85´) και τον Λε Ταλέκ (92´). Ντεμπούτο για τους γηπεδούχους έκανε ο Σουμπίνιο, όπως και στο δεύτερο ημίχρονο ο Ματέι.

Από την άλλη, η ΑΕΚ δεν βρήκε διαδρόμους προς την εστία του Μπάρκα, ο Τζεμπούρ ήταν αποκομμένος με τους υπόλοιπους παίκτες, ενώ οι «κιτρινόμαυροι» δεν βοηθήθηκαν και από τον πάγκο. Ο Γκουστάβο Πογέτ, που ξεκίνησε βασικό τον Σουκουλίνι, έβαλε στον αγώνα στις αρχές του β´ ημιχρόνου τον Πέκχαρτ και τον Πλατέλλα, αντί των Τζεμπούρ και Βάργκας, αλλά δεν άλλαξε η εικόνα της «Ένωσης» και μοιραία ήρθε η ήττα.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Μπάρκας, Κιβρακίδης (68´ Κοντοές), Φυτανίδης, Λαζαρίδης, Μπίτολο, Κεϊτά, Στόϊτσεφ, Ούμπιδες, Σουμπίνιο (72´ Ματέι), Μπρίτο (82´ Ουσέρο), Λε Ταλέκ.

ΑΕΚ: Ανέστης, Γκάλο, Κολοβέτσιος, Άρθο, Ντίντακ, Σουκουλίνι, Γιόχανσον, Μάνταλος, Βάργκας (57´ Πέκχαρτ), Αραβίδης, Τζεμπούρ (57´ Πλατέλλας).