Με εξαιρετικούς τους Παπανικολάου-Όντομ, ο Ολυμπιακός νίκησε 71-55 το Λαύριο

Μόνος πρώτος στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της ΣΚΡΑΤΣ Basket League έμεινε o Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν εκτός έδρας του Λαυρίου με 71-55 για την 18η αγωνιστική αν και για τα πρώτα 30 λεπτά του παιχνιδιού τα βρήκαν πολύ σκούρα απέναντι στους γηπεδούχους οι οποίοι αρνούνταν να παραδοθούν. Ωστόσο, οι Παπανικολάου (12 πόντους με 3/4 δίποντα) και Όντουμ (12 πόντους με 4/5 τρίποντα) οδήγησαν τον Ολυμπιακό στη νίκη.

Οι πρώτοι πόντοι των Πειραιωτών ήρθαν από τον Πρίντεζη από το low-post και σε συνδυασμό με την φοβερή άμυνα του Μιλουτίνοφ στη ρακέτα, που σκέπαζε το καλάθι και ένα τρίποντο του Μάντζαρη, ξέφυγαν με 0-7. Ο Παπαέτρου με λέιπ απ έκανε 6-11, αλλά το Λαύριο αντεπιτέθηκε και τρέχοντας στο ανοιχτό γήπεδο αρχικά ισοφάρισε 11-11, ενώ ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού, Μάρκο Κέσελ έδωσε το προβάδισμα σοτυς γηπεδούχους από τα 6.75 (14-11). Οι φιλοξενούμενοι, απάντησαν με τον ίδιο τρόπο, με τον Όντομ να διαμορφώνει το 17-17 της πρώτης περιόδου.

Ακολούθησαν ομηρικές μάχες στη δεύτερη περίοδο, με τον Περράκη να κάνει το 21-17 για το Λαύριο και τον Ολυμπιακό να ξαναπαίρνει το προβάδισμα με δύο τρίποντα από τους Στρόμπερι και Πρίντεζη για το 23-25. Ο Περράκης σημειώνοντας ακόμη ένα καλάθι και ο Κρουμπαλί που προσέφερε τη φάση της βραδιάς καρφώνοντας στα μούτρα των Πρίντεζη-Χάκετ έκαναν το +3 (30-27) και ακολούθησαν απανωτά τρίποντα για τις δύο ομάδες και το 33-32 στα δύο λεπτά πριν την ανάπαυλα. Ο Κρουμπαλί, με καλάθι μέσα από το ζωγραφιστό έγραψε το 35-32 του πρώτου ημιχρόνου.

Με το ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου πέτυχε γκολ-φάουλ για το 40-34 υπέρ των γηπεδούχων, αλλά οι Παπανικολάου και Μάντζαρης έβαλαν μπροστά τον Ολυμπιακό με τρεις (41-44). Στη συνέχεια οι Πειραιώτες έσφιξαν την άμυνα και βρίσκοντας χώρους στον αιφνιδιασμό άνοιξαν τη διαφορά στους έξι (42-48) την ώρα που ο Κέσελ πάλευε μόνος του στην επίθεση (49-53) και ο Παπανικολάου με σουτ στη λήξη του χρόνου έδινε +9 (49-58).

Τα εύστοχα σουτ από τα 6.75 των Μάντζαρη και Όντομ αλλά και ένα καλάθι του Παπανικολάου στον αιφνιδιασμό, έδωσαν ισχυρό προβάδισμα στους Πρωταθλητές με δεκατρείς πόντους (53-66). Ο ρυθμός από εκεί και πέρα πάγωσε, ενώ οι δύο ομάδες έγραψαν στη στατιστική τους αρκετά λάθη και άστοχα σουτ, ενώ ο Χάντερ έκανε το 53-69 δίνοντας τη μεγαλύτερη διαφορά του παιχνιδού, πριν το τελικό 55-71.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 35-32, 49-58, 55-71

Λαύριο: Κέσελ 10 (1), Σακελλαρίου 5 (1), Νίξον 7 (1), Περράκης 9 (1), Κακλαμανάκης, Κρουμπαλί 10, Τσίρος 2, Νικολακόπουλος, Γιαννακόπουλος 1, Καπώνης, Μπάρλος 11 (1), Μπέμπης.

Ολυμπιακός: Παπαπέτρου 5, Σπανούλης 5 (1), Μιλουτίνοφ 5, Πρίντεζης 9 (1), Μάντζαρης 8 (2), Τζόνσον-Όντομ 12 (4), Χάντερ 7, Στρόμπερι 6 (1), Αγραβάνης 2, Χάκετ, Παπανικολάου 12 (2).