Αγχώθηκε, δεν σκόραρε, αλλά προκρίθηκε ο ΠΑΟΚ στα ημιτελικά 0-0 με Πανιώνιο στη Τούμπα

Την πρόκριση στη φάση των ημιτελικών του Κυπέλλου Ελλάδας πήρε ο ΠΑΟΚ απέναντι στον Πανιώνιο (0-0). Ο «Δικέφαλος», υποδέχθηκε τον «Ιστορικό» στη Τούμπα στη ρεβάνς του 1-1 της Αθήνας, όμως κάθε άλλο παρά θελκτική ήταν η εικόνα του. Για ακόμα ένα παιχνίδι το σύνολο του Ιγκόρ Τούντορ έμοιαζε χωρίς αρχή, μέση και τέλος, δημιουργώντας ελάχιστες ευκαιρίες κατά τη διάρκεια του αγώνα, με το τελικό αποτέλεσμα να τους αφήνει μάλλον ευχαριστημένους βάσει εικόνας.

Από την άλλη, ούτε η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη έδειξε κάτι το ιδιαίτερο, αν και απείλησε περισσότερο, φτάνοντας σε κάποιες περιπτώσεις στο γκολ αλλά λίγο ο Βελλίδης, λίγο η ατυχία, δεν μπόρεσαν να κάνουν το “μπρέικ”.

Στο πρώτο ημίχρονο δεν παίχτηκε ουσιαστικό ποδόσφαιρο από τις δύο ομάδες. Ο ΠΑΟΚ είχε την πρωτοβουλία στο πρώτο εικοσάλεπτο του αγώνα, κλείνοντας του «κυανέρυθρους» στο 1/3 του γηπέδου, αλλά δεν μπόρεσε να μετουσιώσει σε κάτι καλό την κατοχή του. Μόνες στιγμές που φάνηκε κάπως απειλητικός, ήταν στο 10′ με ένα χλιαρό σουτ του Πέλκα που μπλόκαρε χωρίς κανένα πρόβλημα ο Διούδης και στο 40′, πάλι με τον νεαρό μέσο του «Δικεφάλου» να κάνει ωραία κούρσα και σέντρα από τα δεξιά, όμως ο κίπερ των φιλοξενούμενων καθάρισε πάλι άνετα τη φάση.

Ο Πανιώνιος από την άλλη, έδειξε κάπως μεγαλύτερη διάθεση και κατάφερε να ανταπεξέλθει στην αρχική πίεση και να ψάξει το γκολ, αρχικά με ένα σουτ του Μπακασέτα που έβγαλε σε κόρνερ ο Βελλίδης, ενώ επτά λεπτά αργότερα ο Μασούρας βγήκε τετ α τετ με τον Βελλίδη αλλά δεν πλάσαρε σωστά.

Οι Νεοσμυρνιώτες, ανέβασαν στροφές στο β’ ημίχρονο και απείλησαν δύο φορές μέσα σε δύο λεπτά, αρχικά με τον Βελλίδη να αποκρούει το σουτ του Μασούρα (47′) και αμέσως μετά με τον Ανσαριφάρντ μέσα από την μικρή περιοχή να στέλνει τη μπάλα άουτ. Ο ΠΑΟΚ, «ξύπνησε» και απάντησε με μια καρφωτή κεφαλιά του Πέλκα στο 50′ που μπλόκαρε ο Διούδης (πρώτη κανονική ευκαιρία στο παιχνίδι για τους γηπεδούχους) και στο 53′ ο Σκόνδρας βρέθηκε στην περιοχή, βρήκε χώρο να σουτάρει, αλλά η μπάλα πέρασε έξω. Ο ρυθμός ανέβηκε αρκετά στο ματς και στο 73′ ο Βελλίδης μπλόκαρε την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπαρκάν. Στο 76′ ο Μακ έκανε ωραία ατομική προσπάθεια αλλά στο τέλος ο Διούδης κράτησε το μηδέν, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Μπακασέτας έστειλε τη μπάλα ελάχιστα άουτ.

Αυτές ήταν και οι τελευταίες αξιοσημείωτες στιγμές του αγώνα, αφού στη συνέχεια το μόνο που ακολούθησε μέχρι το σφύριγμα της λήξης, ήταν το σκληρό παιχνίδι με κίτρινες κάρτες εκατέρωθεν.

ΠΑΟΚ: Βελλίδης, Κίτσιου, Βίτορ, Χατζηισαΐας, Σκόνδρας, Τζιόλης (Κάτσε 46′), Τσίμιροτ, Πέλκας, Αθανασιάδης (Γκολάσα 46′), Μπερμπάτοφ, Μακ.

Πανιώνιος: Διούδης, Οικονόμου (Τασουλής 84′) , Κόρμπος, Ρισβάνης, Βλάχος, Σιώπης, Τζανδάρης (Καθάριος 80′), Μασούρας (Μπαργκάν 61′), Μπακασέτας, Καραμάνος, Ανσαριφάρντ.