Με κορυφαίο τον Μπεργκ, ο Παναθηναϊκός 3-0 τον ΠΑΣ στα Γιάννινα, αποβλήθηκε ο Ζέκα

Έστω και με δέκα παίκτες (άλλη μια αποβολή του Ζέκα, με δεύτερη κίτρινη στο 39′) ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που χαμογέλασε στα Γιάννενα. Οι «πράσινοι» έφυγαν από τους Ζωσιμάδες με το ευρύ 0-3 σε βάρος του ΠΑΣ, με τους Κλωναρίδη και Μπεργκ να σφραγίζουν τη νίκη, αλλά και τον Στιλ να έχει καθοριστικές επεμβάσεις σε κρίσιμα σημεία του ματς.

Ο κόουτς των φιλοξενούμενων Αντρέα Στραματσόνι δήλωσε ικανοποιημένος για την εικόνα των παικτών του, μετά τον αποκλεισμό στο Κύπελλο: «Μετά το κακό αποτέλεσμα με τον Ατρόμητο, σήμερα είδα αυτό που θέλω εγώ να είναι ο Παναθηναϊκός αυτόν τον Παναθηναϊκό που θέλει και ο κόσμος του».

Βέβαια, ο Ιταλός, είχε και παράπονα για την διαιτησία του Δελφάκη, με τις κάμερες να τον «συλλαμβάνουν» την ώρα του αγώνα να λέει στον τέταρτο διαιτητή, με αφορμή την αποβολή του Ζέκα: «Δώσε κίτρινη κίτρινη κάρτα στον Μπεργκ, γιατί έπεσε κάτω».

Τα πρώτα λεπτά ήταν αναγνωριστικά για τις δύο ομάδες, με τον Παναθηναϊκό να προσπαθεί να απειλήσει με ένα κάκο μακρινό σουτ του Βλαχοδήμου. Στο 18′ ο Λουντ βρήκε χώρο καισούταρε, με τον Μπεργκ να παίρνει το ριμπάουντ και να σκοράρει, όμως υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ και το γκολ ακυρώθηκε, ενώ λεπτό μετά ο Στιλ έχασε τη μπάλα μέσα από τα χέρια του, με τον Μέστο να απομακρύνει πριν προλάβει να γίνει το μοιραίο.

Ο ΠΑΣ απείλησε στο 21′ με τον Στιλ να διώχνει δύσκολα το φάουλ του Ίλιτς και οι πράσινοι απάντησαν τρία λεπτά αργότερα, έχοντας διπλή ευκαιρία με Καλτσά και Βλαχοδήμο, όμως ο Περιστερίδης με εντυπωσιακές επεμβάσεις κράτησε το μηδέν.

Τελικά, στο 26′ ύστερα από σέντρα του Καλτσά και τα λάθη των Στρούνα και Περιστερίδη η μπάλα κατέληξε στον Βλαχοδήμο που την έστειλε στα δίχτυα για το 0-1.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να φτάσουν στην ισοφάριση στο 33′ με τον Στιλ να λέει «όχι» στο φάουλ του Κοζορώνη και στο 39′ απέκτησαν το αριθμητικό πλεονέκτημα όταν ο Ζέκα είδε την δεύτερη κίτρινη από τον Δελφάκη μέσα σε τρία λεπτά και άφησε την ομάδα του με δέκα. Ωστόσο οι πράσινοι δεν πτοήθηκαν και στο 42′ ο Κουτρουμπής σέρβιρε στον Μπεργκ στο δεύτερο δοκάρι αλλά ο Σουηδός δεν βρήκε καλά τη μπάλα.

Οι Γιαννιώτες, μπήκαν με φορά στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου θέλοντας να εκμεταλλευτούν τον παραπάνω παίκτη και στο 49′ ο Ακόστα από γύρισμα του Ναδάλες μέσα στην περιοχή έπιασε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ, ενώ στο 55′ ο Μανιάς βρέθηκε στην περιοχή και πήρε την κεφαλιά αναγκάζοντας τον Στιλ σε μια εξαιρετική επέμβαση. Ο Κλωναρίδης στο 62′ έκανε ωραία ατομική προσπάθεια όμως το τελείωμα του δεν ήταν καλό και στο 67′ οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι, όταν η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Φερφελή στην προσπάθεια του να κοντρολάρει.

Λίγο αργότερα (74′) ο παίκτης του ΠΑΣ είχε την ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσα, όταν ο Ίλιτς με ωραίο σκάψιμο τον βρήκε στο δεύτερο δοκάρι αλλά το τελείωμα του ήταν απελπιστικό.

Οι φιλοξενούμενοι, κατάφεραν να πετύχουν δύο γκολ ακόμα και να δώσουν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους. Σε δύο σχεδόν ίδιες φάσεις, ο Κλωναρίδης σέρβιρε στον Μπεργκ ο οποίος έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα αρχικά στο 82′ (0-2) και εν συνεχεία στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων (0-3).

ΠΑΣ Γιάννινα: Περιστερίδης, Ναδάλες, Μανιάς, Γαρουφαλιάς (64′ Φερφελής), Καρανίκας, Τζημόπουλος, Ακόστα, Μιχαήλ, Κοζορώνης (52′ Γιάκος), Ίλιτς, Στρούνα (69′ Ηλιάδης).

Παναθηναϊκός: Στιλ, Κουτρουμπής, Αμπέντ, Μπεργκ, Ζέκα, Λουντ, Καλτσάς (58′ Κλωναρίδης), Τελάντερ, Μέστο, Πράνιτς (65′ λ.τ. Νάνο), Βλαχοδήμος (59′ Λαγός).