Λαϊκά δικαστήρια στη Τούμπα, οι οπαδοί του ΠΑΟΚ τα έβαλαν με τον Ιβάν Σαββίδη και τους παίκτες

Ο «Γηραιός» ήταν αυτός που χαμογέλασε στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης μεταξύ ΠΑΟΚ και Ηρακλή (0-1). Οι «κυανόλευκοι» άντεξαν στην πίεση των γηπεδούχων και κατάφεραν να αποδράσουν από τη Τούμπα με ένα πολύτιμο τρίποντο τόσο βαθμολογικά όσο και για λόγους γοήτρου.

Από την άλλη ο «Δικέφαλος» έμεινε για έβδομο συνεχόμενο παιχνίδι χωρίς να γευτεί τη νίκη, τελείωσε τον αγώνα με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Βίτορ στο 92′ (χτύπημα εκτός φάσης) και το μηδέν στην επίθεση για ακόμα έναν αγώνα, δημιούργησε εχθρικό κλίμα στην εξέδρα.

Κατά τη διάρκεια του αγώνα, από την θύρα 4 ακουγόταν το «Ο ΠΑΟΚ θέλει πρόεδρο με α@@@@α όχι κάθε χρόνο τα ίδια και τα ίδια» με το υπόλοιπο γήπεδο να αποδοκιμάζει ενώ δημιουργήθηκε ένταση και στα επίσημα. Μετά το γκολ του Ηρακλή ακούστηκε ακόμη ένα υβριστικό σύνθημα, αυτή τη φοράσε βάρος των παικτών «Βαριά βαριά του ΠΑΟΚ η φανέλα όποιος δεν μπορεί να πάει στα μπ…».

Mάλιστα, οπαδοί του «Δικεφάλου», προσπάθησαν να εισβάλλουν στα αποδυτήρια για να βρουν τους παίκτες, όμως η Αστυνομία τους απέτρεψε και στη συνέχεια δυνάμεις των ΜΑΤ τοποθετήθηκαν στην Τούμπα ώστε να αποφευχθούν τυχόν επεισόδια.

«Μια ήττα είναι πάντα ήττα. Είμαστε στεναχωρημένοι για το σημερινό αποτέλεσμα. Μας έλειπαν αρκετοί σημαντικοί παίκτες και γι’ αυτό προσπαθήσαμε να αλλάξουμε το σχήμα. Δοκιμάσαμε να κάνουμε κάποια νέα πράγματα μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Κάναμε ένα καλό το πρώτο ημίχρονο, είχαμε κάποιες ευκαιρίες, όμως δεν καταφέραμε να πετύχουμε το γκολ και στο τέλος δεν τα καταφέραμε» δήλωσε ο Ιγκόρ Τούντορ μετά το παιχνίδι.

Στον αντίποδα, άκρως ικανοποιημένος ήταν ο Νίκος Παπαδόπουλος, υποστηρίζοντας παράλληλα ότι οι παίκτες του θα γίνουν πρωταγωνιστές του ελληνικού ποδοσφαίρου: «Πετύχαμε σημαντική νίκη απέναντι σε έναν καλό αντίπαλο. Έχουμε πολλές καλές στιγμές, έχουμε χαρίσει καλές στιγμές, αυτή είναι ακόμη μία. Συνεχίζουμε, έχουμε ως στόχο να τερματίσουμε όσο πιο ψηλά γίνεται στη βαθμολογία. Έτσι πρέπει να κάνουμε ως Ηρακλής.

Η ομάδα μου απαρτίζεται από νεαρά παιδιά, τα περισσότερα. Πολλοί έχουν πει ότι έχουν έρθει από τη Football League, αλλά εγώ τους πιστεύω, γιατί δουλεύουν πολύ, έχουν τακτική, δίνουν όλο τους τον εαυτό και νομίζω τα επόμενα χρόνια θα πρωταγωνιστήσουν στο ελληνικό πρωτάθλημα».

Χωρίς να παιχτεί κάποιο ιδιαίτερο ποδόσφαιρο και χωρίς τη μεγάλη φάση κύλησε το πρώτο ημίχρονο για τους δύο συμπολίτες. Ο Ηρακλής έπαιζε εντελώς αμυντικό σύστημα με εννιά παίκτες να αμύνονται και τον Βέλλιο μόνο του στην επίθεση, ενώ από την άλλη ο ΠΑΟΚ αν και είχε την κατοχή δεν δημιούργησε κάποια ουσιαστική απειλή.

Στο 4′ ο Καρασαλίδης παραχώρησε κόρνερ σε μια επικίνδυνη σέντρα του Πέλκα, ενώ στο 15′ ο Χατζηισαΐας παραλίγο να κάνει μοιραίο λάθος στην άμυνα, αλλά ο Βέλλιος στην προσπάθεια του να κλέψει υπέπεσε σε επιθετικό φάουλ. Ο Κυριακίδης επιχείρησε ένα μακρινό σουτ για λογαριασμό του Γηραιού (21′) το οποίο πέρασε άουτ και στη συνέχεια της φάσης, ο Πέλκας βρήκε χώρο και έπιασε ένα πλασέ εκτός περιοχής, χωρίς όμως να αιφνιδιάσει τον Περνίς. Στο 26′ ο Κίτσιου έκανε ατομική προσπάθεια, όμως ξανά ο Περνίς μπλόκαρε εύκολα τη μπάλα.

Επόμενη καλή στιγμή για τον Δικέφαλο, ήταν στο 39′ με την κεφαλιά του Μπερμπάτοφ να περνά λίγο άουτ και στην εκπνοή του ημιχρόνου ο Κίτσιου γύρισε ωραία με το κεφάλι στον Βούλγαρο, αλλά εκείνος δεν κατάφερε να βρει τη μπάλα.

Η πρώτη φάση του β’ ημιχρόνου ανήκε ξανά στους γηπεδούχους, με μια κεφαλιά του Χατζηισαΐα από μπαλιά του Κάτσε που πέρασε έξω (46′). Στο 50′ ο νεοεισελθής Μυστακίδης ύστερα από εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα όμως το γκολ ακυρώθηκε αφού στο ξεκίνημα της φάσης ο Μπερμπάτοφ ήταν σε θέση οφσάιντ και έκανε κίνηση προς τη μπάλα, με τον επόπτη να θεωρεί πως επηρέαζε τη φάση. Ο ΠΑΟΚ δεν το έβαλε κάτω και δύο λεπτά αργότερα έφτασε ξανά κοντά στο γκολ, με την κεφαλιά του Κίτσιου να φεύγει εκατοστά μακριά από τα δοκάρια του Περνίς.

Ο Ηρακλής απάντησε στο 59′ όταν ο Βέλλιος βγήκε φάτσα με τον Βελλίδη, με τον κίπερ του ΠΑΟΚ όμως να αποκρούει με το πόδια και να κρατάει ανέπαφη την εστία του. Ο Βελλίδης μπλόκαρε εύκολα ένα σουτ του Κυριακίδη (68′), για να ακολουθήσει η μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα μέχρι εκείνη τη στιγμή, με τον Πέλκα (71′) να προσπαθεί να βρει δίχτυα αλλά να βλέπει τη μπάλα να τραντάζει το δοκάρι του Περνίς.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό (71′), ήρθε η φάση που «πάγωσε» την Τούμπα και χάρισε τη νίκη στον Ηρακλή. Ο Λεοζίνο με ατομική προσπάθεια μπήκε στην περιοχή και αφού «χόρεψε» Χατζηισαΐα και Τζαβέλλα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, του ανήμπορου να αντιδράσει Βελλίδη, για το 0-1.

Οι γηπεδούχοι σαστισμένοι επιχείρησαν να απαντήσουν με μια απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Κάτσε που μάζεψε εύκολα ο Περνίς. Ο Ηρακλής στη συνέχεια προσπάθησε να παγώσει το ρυθμό του παιχνιδιού και ως το τέλος απειλήθηκε μόνο μία φορά στο 90′ με την καρφωτή κεφαλιά του Τζαβέλλα να πηγαίνει όμως πάνω στον Περνίς. Το τελευταίο σφύριγμα, βρήκε τους οπαδούς του ΠΑΟΚ να αποδοκιμάζουν έντονα τόσο τους πάικτες και τον Ιγκόρ Τούντο όσο και την διοίκηση της ομάδας, ενώ μερίδα από αυτούς χειροκρότησε τους παίκτες του Ηρακλή.

ΠΑΟΚ: Βελλίδης, Κίτσιου (Χαρίσης 64′), Χατζηισαΐας, Βίτορ, Τζαβέλλας, Σάμπο, Τσίμιροτ, Κάτσε, Λέοβατς (Μυστακίδης 46′), Πέλκας, Μπερμπάτοφ (Γκολάσα 79′).

Ηρακλής: Περνίς, Σαραμαντάς, Μπαρτολίνι, Ζιαμπάρης, Μπουκουβάλας, Καρασαλίδης, Κυριακίδης, Τσιλιανίδης (Ιντζόγλου 62′), Λεοζίνιο (Πορτουλίδης 79′), Μπουλούτ (Λουκίνας 89′), Βέλλιος.