«Ξέσπασε» ο Παναθηναϊκός στον Άρη (80-59), με πρώτο σκόρερ τον Γιάνκοβιτς

Την δέκατη τέταρτη νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια πέτυχε ο Παναθηναϊκός, που επιβλήθηκε 80-59 του Άρη στο ΟΑΚΑ στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία του β’ γύρου της ΣΚΡΑΤΣ Basket League. Το «τριφύλλι» ήθελε πάση θυσία να ξεχάσει την ήττα από τον Ερυθρό Αστέρα και οι «κιτρινόμαυροι» αντίστοιχα το εφιάλτικό βράδυ απέναντι στην Αρμάνι.

Οι γηπεδούχοι όμως ήταν οι πιο αποφασισμένοι, με τον Άρη να ακολουθεί στο ρυθμό του παιχνιδιού μέχρι το 4′ όπου βρισκόταν πίσω με 10-5. Ακολούθησε όμως ένα επιμέρους 12-2 για τον Παναθηναϊκό, που άφησε σύξυλους τους φιλοξενούμενους για το 22-7 της πρώτης περιόδου.

Στο ίδιο τέμπο συνεχίστηκε και το δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Άρη να μένει στους 14 πόντους, όσον αφορά την επιθετική συγκομιδή, ενώ ο Παναθηναϊκός συνέχισε απτόητος σκοράροντας άλλους 27 πόντους για το 49-21 του ημιχρόνου, έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Γιάνκοβιτς που σε αυτό το διάστημα σημείωσε 15 πόντους, ενώ από την άλλη ο Άρης είχε το αρνητικό 7/33 σουτ!

Τα ίδια και στο δεύτερο μισό του αγώνα, με τους «πράσινους» να ξεμακραίνουν φτάνοντας τη διαφορά στους 30 πόντους, με τους Φελντέιν, Ραντούλιτσα και Πάβλοβιτς να έχουν πάρει τα ηνία στο σκοράρισμα.

Ο Ουότερς πάλευε μόνος του για τον Άρη ρίχνοντας τη διαφορά στους 24 (55-31), όμως οι «πράσινοι» ξανάφτασαν άλλες τέσσερις φορές τη διαφορά στους 30 πόντους πηγαίνοντας το σκορ στο 65-35, 67-37, 73-43 και το 77-47. Το τελικό 80-59 διαμορφώθηκε με τους τέσσερις συνεχόμενους πόντους του Μούρτου.

Τα δεκάλεπτα: 22-7, 49-21, 71-43, 80-59

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τζόρτζεβιτς): Πάβλοβιτς 15(2), Μποχωρίδης 1, Γιάνκοβιτς 17(1), Φώτσης 4, Ραντούλιτσα 10, Φελντέιν 15(3), Διαμαντίδης 4, Γκιστ 6, Παπαδάκης, Παπαγιάννης 1, Λούντζης 1, Κούζμιτς 6.

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Ξανθόπουλος, Πελεκάνος 2, Ουάιτ 8(1), Ουότερς 13(2), Ζάρας 3(1), Χάγκινς 4, Κοέν 2, Μούρτος 12, Σίμτσακ 4, ΜακΝίλ 9.