Ουίλιαμς ο λυτρωτής! Ο Παναθηναϊκός επικράτησε της ΑΕΚ 78-71

Με τον Έλιοτ Ουίλιαμς να κάνει «όργια» στο παρκέ, ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε της ΑΕΚ με 78-71 στο ντέρμπι που έκλεισε την 25η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Α1. Ο Αμερικανός γκαρντ σκόραρε 24 πόντους, 16 εκ των οποίων στο πρώτο ημίχρονο, σημειώνοντας καθοριστικά καλάθια στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Με αυτή τη νίκη, το «τριφύλλι» εξακολουθεί να κυνηγάει τον Ολυμπιακό για την κατάκτηση της πρωτιάς στην κανονική περίοδο, όμως για να τα καταφέρει, θα πρέπει οι Πειραιώτες να στραβοπατήσουν την επόμενη αγωνιστική στο Ρέθυμνο. Η ΑΕΚ από την άλλη, πάλεψε γύρισε τον αγώνα, προηγήθηκε σε κρίσιμο χρονικό σημείο, όμως την ύστατη ώρα έδειξε πως δεν διαθέτει το απαραίτητο μέταλλο για να κερδίζει τέτοια ματς.

Οι «πράσινοι», έχοντας πολυφωνία στην επίθεση κατάφεραν να ξεφύγουν στην αρχή με 8-2, με τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη να είναι αυτός που με τους πόντους του στη ρακέτα κρατούσε την ΑΕΚ μέσα στον αγώνα και ισοφάρισε 10-10. Ο Έλιοτ Ουίλιαμς έτρεξε ένα προσωπικό σερί για το 15-10, μεσολάβησε ένα καλάθι του Ραντούλισα (17-10) και στη συνέχεια ο Αμερικανός γκαρντ με γκολ-φάουλ έκανε το 20-10, βάζοντας μπροστά με νταμπλ-σκορ τον Παναθηναϊκό, που έκλεισε την πρώτη περίοδο με 23-15.

Ο Σάκοτα μείωσε σε 25-17 εκμεταλλευόμενος το μις-ματς απέναντι στον Διαμαντίδη, όμως ένα καλάθι του Χάντερ και ένα τρίποντο του Φώτση έβαλαν μπροστά τους γηπεδούχους με 31-19. Ο Κάρτερ έδωσε κάποιες λύσεις στο σκοράρισμα για την «Ένωση», όμως ο «αφηνιασμένος» Ουίλιαμς με κάρφωμα έκανε το 37-22. Ο Ραντούλιτσα προσέφερε πόντους από τις βολές, κερδίζοντας φάουλ και φθείροντας τους ψηλούς της ΑΕΚ, για να ακολουθήσουν σερί τρίποντα από τους Καλαμπόκη, Γουίλιαμς και Γκριν για το 41-32 του ημιχρόνου.

Oι «κιτρινόμαυροι» ωστόσο δεν φαίνονταν διατεθειμένοι να τα παρατήσουν και τρέζοντας ένα σερί 0-6 στην αρχή της τρίτης περιόδου, μείωσαν στους τρεις με βολές του Καλαμπόκη (41-38). Ο Χαραλαμπόπουλος με τρίποντο έδωσε «ανάσα» στον Παναθηναϊκό για το 44-38, όμω ο Χέρστον μείωσε με ωραίο κάρφωμα σε 44-40.

Για ένα διάστημα ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να ξαφύγει με περισσότερους από τέσσερις πόντους, με τον Διαμαντίδη να το παίρνει πάνω του και με προσωπικό σερί 5-0 να δίνει +7 στους «πράσινους» (51-44). Ο Μαυροειδής που είχε πάρει φόρα, ταλαιπωρούσε συνεχώς την άμυνα των αντιπάλων φέρνοντας τη διαφορά στο καλάθι (53-51) και λίγο μετά, ο Μιλόσεβιτς ισοφάρισε 53-53. Χάρη σε γκολ-φάουλ του Παπαγιάννη οι γηπεδούχοι άνοιξαν κάπως την «ψαλίδα» (57-53), αλλά ο Σάκοτα στην εκπνοή του χρόνου διαμόρφωσε το 57-56 της τρίτης περιόδου.

Ο αγώνας πήγαινε καλάθι-καλάθι στος αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου, μέχρι που ένα τρίποντο του Χέρστον και ένα γκολ-φάουλ του Μιλόσεβιτς, έβαλαν μπροστά με 61-65 την ΑΕΚ για πρώτη φορά στο ματς. Ο Φελντέιν ισοφάρισε για το 67-67, με την Ένωση να προσπαθεί με νύχια και με δόντια να κρατήσει το προβάδισμα (68-69, ύστερα από 1/2 βολές του Καλάθι).

Ο Ουίλιαμς όμως, πήρε πάλι πρωτοβουλίες στην επίθεση και οδόγησε τον Παναθηναϊκό στο 74-71, αναγκάζοντας τον Ζντοβτς να καλέσει τάιμ-άουτ. Στην επίθεση της ΑΕΚ, ο Μιλόσεβιτς αστόχησε για τρεις, και ο Γουίλιαμς με τρίποντο και 1/2 βολές, σφράγισε τη νίκη του Παναθηναϊκού με 78-71.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 41-32, 57-56, 78-71.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τζόρτζεβιτς): Χαραλαμπόπουλος 4(1), Γιάνκοβιτς 4, Φώτσης 4(1), Ραντούλιτσα 14, Φελντέιν 2, Διαμαντίδης 7(1), Γκιστ 2, Καλάθης 10(1), Παπαγιάννης 3, Ουίλιαμς 24(1), Χάντερ 4.

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Σάκοτα 4, Χέρστον 7(1), Μιλόσεβιτς 8, Γκριν 3(1), Μαυροκεφαλίδης 16(2), Κάρτερ 4(1), Μπράουν 5, Σαρικόπουλος 4, Κατσίβελης 5(1), Καλαμπόκης 9(1), Μαυροειδής 6.