Βόλτα στο Μιλάνο έκανε ο Παναθηναϊκός κερδίζοντας 86-72 την Αρμάνι

Με κορυφαίο τον Μάικ Τζέιμς, ο Παναθηναϊκός νίκησε την Αρμάνι στο Μιλάνο με 86-72 για την 13η αγωνιστική της EuroLeague και έχει ρεκόρ πια 8-5.

Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ ήταν εξαιρετικοί από την δεύτερη περίοδο και έπειτα, παρουσιάστηκαν σαφώς καλύτεροι από την Αρμάνι και έφτασαν άνετα και δίκαια στη νίκη. Τώρα κοιτούν την εντός έδρας αναμέτρηση με την Μπασκόνια θέλοντας να κλείσουν με νίκες το 2016 και ταυτόχρονα να κερδίσουν θέσεις στην βαθμολογία.

Ο Μάικ Τζέιμς έκανε ίσως το καλύτερό του παιχνίδι με την φανέλα του Παναθηναϊκού, ενώ είχε ρεκόρ πόντων με τους πράσινους στη EuroLeague, καθώς πέτυχε 19. Ο Αμερικανός γκαρντ είχε επίσης 7 ριμπάουντ και γενικά βοήθησε πάρα πολύ το Τριφύλλι σε άμυνα και επίθεση.

Όλα στο παιχνίδι κρίθηκαν στο επιμέρους 24-8 που έκανε ο Παναθηναϊκός στο δεύτερο δεκάλεπτο, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το +11 (29-40). Και να σκεφτείς κανείς ότι στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου οι «πράσινοι» ήταν στο -5 (21-16).

Ο Παναθηναϊκός παίζοντας πολύ καλή άμυνα στην τρίτη περίοδο, σε συνδιασμό με τις σωστές λύσεις στην επίθεση, εκτόξευσε την διαφορά στους +21 πόντους (59-38) στο 28´ και   εν συνεχεία με σωστή διαχείριση έφτασε άνετα στο να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 29-40, 38-55, 72-86

Αρμάνι Μιλάνο: ΜακΛιν 16 (9 ριμπ.), Χίκμαν 5, Καλνιέτις 7 (1), Ραντούλιτσα 7, Ντράγκιτς 9 (1), Μάτσβαν 8, Τσιντσιαρίνι, Σάντερς 10, Αμπάς, Τσερέλα 5 (1), Σιμόν 5 (1).

Παναθηναϊκός: Σίνγκλετον 8 (10 ριμπ.), Νίκολς, Ρίβερς 12 (3), Τζέιμς 19 (3), Φώτσης 5 (1), Παππάς 4, Φελντέιν 10 (2), Χαραλαμπόπουλος 2, Γκάμπριελ, Μπουρούσης 10 (1), Καλάθης 16 (2).