Βαριά ήττα του Παναθηναϊκού στη Λεωφόρο και έντονες αποδοκιμασίες

Ένα (ποδοσφαιρικό) θαύμα χρειάζεται πια ο Παναθηναϊκός για να περάσει στην επόμενη φάση του Europa League. Οι «πράσινοι» γνώρισαν βαριά ήττα από την Σταντάρ Λιέγης (0-3) στη Λεωφόρο για την 4η αγωνιστική της διοργάνωσης και βρίσκονται με το ένα πόδι εκτός θεσμού. Η ήττα και κυρίως ο τρόπος που ήρθε, με τους παίκτες του τριφυλλιού να καταρρέουν στα τελευταία λεπτά, οδήγησε τον κόσμο στις εξέδρες να ξεσπάσει σε έντονες αποδοκιμασίες και συνθήματα.

Το σύνθημα-απειλή που ακούστηκε ήταν «νικήστε τον Ολυμπιακό αλλιώς μην ξαναμπείτε στο γήπεδο αυτό» και αντιλαμβάνεται ο κάθε ένας το κλίμα που έχει δημιουργεί στις τάξεις του Παναθηναϊκού λίγα 24ωρα πριν από το ντέρμπι στο Καραϊσκάκη. Ένα παιχνίδι το οποίο ο Αντρέα Στραματσόνι έχει χαρακτηρίσει «ματς της χρονιάς» για τους «πράσινους».

Η καλύτερη στιγμή του Παναθηναϊκού στον αγώνα με την Σταντάρ Λιέγης ήταν η εκτέλεση φάουλ του Εμποκού (50´) με την μπάλα να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι του Χούμπερτ. Το τριφύλλι τελείωσε το ματς με 10 παίκτες, καθώς στο 77´ αποβλήθηκε με Εμποκού με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στο 60´ ο Ουκρανός διαιτητής Σέρχι Μπόικο δεν έδωσε πέναλτι στους Βέλγους σε χέρι του Κουτρουμπή, αλλά οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον τρόπο να φτάσουν στη νίκη. Στο αμέσως επόμενο λεπτό (61´) ο Σισέ με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή έκανε το 0-1 και ακολούθησαν άλλα δύο γκολ με τον Μπελφοντίλ, το πρώτο με αριστερό σουτ (75´) πετυχαίνοντας το 0-2 και το δεύτερο με πλασέ (90´) διαμαρφώνοντας το 0-3.

Σκόρερ: 61′ Σισέ, 75′, 90′ Μπελφοντίλ

Διαιτητής: Σέρχι Μπόικο (Ουκρανία)

Κόκκινη: 77′ Εμποκού

Κίτρινες: 47′ Εμποκού, 65′ Ιβανόφ, 67′ Μολέντο – 67′ Ορλάντο Σα

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ρομπέρτο Μούτσι): Στιλ, Μέστο (77′ Χατζηγιοβάννης), Μολέντο, Ιβανόφ, Χουχουμής, Κουτρουμπής,Εμποκού, Λουντ, Κουλιμπαλί, Μπεργκ (29′ Λέτο), Ιμπάρμπο (86′ Ρινάλντι).

ΣΤΑΝΤΑΡ ΛΙΕΓΗΣ (Αλεξάντρ Γιάνκοβιτς): Χούμπερτ, Φε, Σολτς, Λαΐφης, Αντράντε (46′ Φιόρε), Τρεμπέλ, Ραμάν (62′ Μπαντιμπαγκά), Σισέ, Εντμίλσον Ζούνιορ (89′ Μπενζά), Ορλάντο Σα, Μπελφοντίλ.