Τρομερός Ουίλιαμς και Παναθηναϊκός!

Την πέμπτη του συνεχόμενη νίκη στο Top – 16 πέτυχε ο Παναθηναϊκός, απέναντι στη Μάλαγα στην Ισπανία (58-76). Οι έξι φορές Πρωταθλητές Ευρώπης θύμισαν κάτι από τον Παναθηναϊκό των προηγούμενων ετών, συντρίβοντας την ισπανική ομάδα και απέκτησαν ισχυρό προβάδισμα για την πρόκριση στα προημιτελικά της Euroleague.

Πλέον, οι «πράσινοι” με νίκη την επόμενη αγωνιστική (11/3) απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι, θα είναι σχεδόν με το ..ένα πόδι στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Πρόσωπο της βραδιάς το ματς με την Ουνικάχα Μάλαγα ήταν ο Έλιοτ Ουίλιαμς ο οποίος σταμάτησε στους 16 πόντους, δείχνοντας πως ήδη κάνει την απόσβεση για τα χρήματα που δόθηκαν.

Με την πολύ καλή ομαδική άμυνα να λειτουργεί σχεδόν άψογα στη μία πλευρά του παρκέ και τους Καλάθη (οργάνωση) και Πάβλοβιτς (εκτέλεση) ο Παναθηναϊκός ξέφυγε στο σκορ με 4-12 περίπου στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Καλάθης συνέχισε να κατευθύνει την επίθεση του Παναθηναϊκού «ταϊζοντας” τον Ραντούλιτσα για το 4-20, ενώ ο Φώτσης εκτελώντας από τα 6.75 έδωσε +16 στους «πράσινους” (7-23). Το 7-26 της πρώτης περιόδου διαμορφώθηκε με νέο εύστοχο τρίποντο από τον Χέινς.

Οι Ισπανοί μπόρεσαν να τρέξουν ένα επιμέρους σκορ 7-2 στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου και μείωσαν σε 14-28 αναγκάζοντας τον Τζόρτζεβιτς να καλέσει άμεσα τάιμ άουτ. Ένα ακόμη καλάθι, αυτή τη φορά από τον Νέλσον έφερε τη Μάλαγα στο 18-30, με τον Πάβλοβιτς να είναι αυτός που έδωσε τέλος στην αφλογιστία των φιλοξενούμεων (18-32). Οι γηπεδούχοι με τον Κουζμίνσκας να εκτελεί (12 πόντους στο ημίχρονο) και τον Σουάρες να σκοράρει από την περιφέρεια ροκάνισαν τη διαφορά στους 11 (25-36) υποχρεώνοντας τον «Σάλε” σε ακόμα ένα τάιμ άουτ. Ο Χέινς ήταν αυτός που έγραψε το 27-42 του ημιχρόνου.

Με ένα επιβλητικό 8-0 το «τριφύλλι” ξέφυγε με +23 (27-50), για να ακολουθήσουν δύο κολλητά τρίποντα από Νέλσον και Κουζμίνσκας για το 33-50. Ο Πάβλοβιτς απάντησε με τον ίδιο τρόπο (33-53) και από εκεί και πέρα, η Μάλαγα δεν ξαναπλησίασε πιο κοντά απο τους 17 (38-55) με τον Παναθηναϊκό να κρατάει άνετα το προβάδισμα του. Ο Τζάκσον με σουτ τριών πόντων παρά την ασφυκτική άμυνα τους Χέινς πάνω του, διαμόρφωσε το 46-64 της τρίτης περιόδου.

Το τέταρτο δεκάλεπτο, είχε ουσιαστικά διαδικαστικό χαρακτήρα με τους παίκτες του «εξάστερου” να χαρίζουν highlights και τους Ισπανούς να καταφέρνουν απλά ρίξουν τη διαφορά όσο περισσότερο μπορούσαν, καταφέρνοντας το σε δύο περιπτώσεις με τους Ντίεθ και Τόμας (56-72 και 58-74). Ο Φώτσης, ήταν αυτός που με δικό του κάρφωα ύστερα από ασίστ του Γκιστ διαμόρφωσε το τελικό 58-76.

Τα δεκάλεπτα: 7-26, 27-42, 46-64, 58-76

Μάλαγα: Τζάκσον 13 (3), Ντίαθ, Χέντριξ 3, Τόμας 2, Ντίεθ 4, Σουάρεθ 4, Βάσκεθ 4, Κουζμίνσκας 15 (3), Νέλσον 7 (1), Κούλεϊ 6.

Παναθηναϊκός: Χέινς 5 (1), Πάβλοβιτς 9 (1), Γιάνκοβιτς, Φώτσης 5 (1), Ραντούλιτσα 12, Διαμαντίδης 5 (1), Γκιστ 10, Καλάθης 10, Κούζμιτς 4, Ουίλιαμς 16.