Το πάθημα του Αγρινίου, δεν της έγινε μάθημα. Η ΑΕΚ 0-0 με την Καλλονή στη Μυτιλήνη

«Στραβοπάτησε» η ΑΕΚ στη Μυτιλήνη καθώς έμεινε στο 0-0 με την ουραγό της βαθμολογίας Καλλονή. Η «Ένωση» ήθελε πάση θυσία τη νίκη ώστε να μπορέσει να διατηρήσει τη διαφορά της από τον Παναθηναϊκό που την κυνηγά στη δεύτερη θέση, η οποία δίνει έξτρα πόντους στην ειδική βαθμολογία των play-off, αλλά…

Ο αγώνας δεν δικεδικούσε δάφνες ποιότητας, αν και οι φιλοξενούμενοι είχαν την υπεροχή και την κατοχή της μπάλας, δεν κατάφεραν να φύγουν με τους τρεις βαθμούς. Με το αποτέλεσμα αυτό, η ΑΕΚ έκλεισε δυόμιση μήνες χωρίς «διπλό»!

Μόλις στο πρώτο λεπτό του παιχνιδιού, ο Μπουονανότε έκανε το γύρισμα από αριστερά όμως ο Τζιμπούρ δεν μπόρεσε να βρει τη μπάλα και στη συνέχεια, σε αντεπίθεση της Καλλονής ο Μανούσος έπιασε το σουτ που έφυγε όμως δίπλα από το δοκάρι του Μπαρόχα. Στο 4′ ύστερα από σέντρα του Καλτσά ο Γιορέντε έπιασε ένα σουτ στην κίνηση που πέρασε έξω και δύο λεπτά αργότερα, ο Κολοβέτσιος πήρε το ριμπάουντ από κακή απόκρουση του Δαύκου σε εκτέλεση κόρνερ, όμως δεν μπόρεσε να βρει στόχο.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν δύο φορές μέσα σε τρία λεπτά με τους Γιορέντε και Μανούσο (17′, 20′). Ο Μπουονανότε είχε τις τελευταίες ουσιαστικές προσπάθειες του πρώτου ημιχρόνου, στο 25′ και το 42′, όμως και στις δύο περιπτώσεις δεν μπόρεσε να κάνει κάτι παραπάνω.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η Ένωση είχε την υπεροχή στην κατοχή της μπάλας και προσπαθούσε να τη μετουσιώσει σε γκολ, ωστόσο οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικά στημένοι, έχοντας κλείσει τους διαδρόμους προς την εστία. Η είσοδος του Αραβίδη έδωσε ώθηση στην επιθετική γραμμή της ΑΕΚ, που έφτασε κοντά στο γκολ τρεις φορές σε διάστημα τεσσάρων λεπτών, με τον Μπουονανότε (71′, 75′) και τον Τζιμπούρ (73′).

Η Καλλονή φάνηκε απειλητική για πρώτη φορά στο 81′, όταν ο Κάρλσον βγήκε τετ α τετ με τον Μπαρόχα, αλλά είδε τον κίπερ των «κιτρινόμαυρων» να αποκρούει, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό, πάλι ο Κάρλσον, έπιασε ένα ωραίο φαλτσαριστό σουτ όμως η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

Στα επόμενα λεπτά, η ΑΕΚ έπαιζε τους Μυτιληνιούς στο μισό γήπεδο και στο 84′ ο Μπουονανότε είχε τη μεγαλύτερη ευκαιρία στον αγώνα, πιάνοντας σουτ μέσα από την περιοχή, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Μπαρόχα.

Καλλονή: Δαύκου, Μίκιτς (84′ Μίκιτς), Βαλιός, Αναστασιάδης, Γκόλιας, Μπλάζιτς, Καλτσάς, Γεωργίου, Φαβάλι (86′ Ούκα), Γιορέντε, Μανουσος (79′ Κάρλσον).

ΑΕΚ: Μπαρόχα, Γκάλο, Άρθο, Κολοβέτσιος, Ντίντακ, Σιμόες, Μάνταλος (86′ Γιόχανσον), Μπουονανότε, Βάργκας, Μπαρμπόσα (64′ Αραβίδης), Τζεμπούρ (77′ Πέκχαρτ).