Τη Δευτέρα στη 01:00 το μεσημέρι θα ξέρει η ΑΕΚ τον πιθανό αντίπαλο

Η ΑΕΚ θα γνωρίζει την Δευτέρα στην κλήρωση το ζευγάρι από το οποίο θα προέλθει ο αντίπαλός της στον τρίτο προκριματικό γύρο.

‘Ηδη απο χτες έμαθε τους πιθανούς αντιπάλους της στον 3ο προκριματικό γύρο του Champions League, αφού ολοκληρώθηκε ο 1ος προκριματικός της κορυφαίας ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Όπως είναι γνωστό, η Ένωση μετέχει στον 3ο προκριματικό  και η κλήρωση για τα ζευγάρια της συγκεκριμένης φάσης θα γίνει το μεσημέρι της Δευτέρας (23/7) στη 01:00 το μεσημερι στα γραφεία της UEFA.

Χτες έγιναν  οι αγώνες ρεβάνς του πρώτου προκριματικού, απ΄όπου προέκυψαν τα ζευγάρια που σχηματίζουν το… παζλ του δεύτερου προκριματικού και από τα οποία θα προκύψει ο αντίπαλος του «Δικέφαλου» με την εξαίρεση της Σάλτσμπουργκ που μετέχει κι αυτή στον 3ο προκριματικό.

Η Πρωταθλήτρια Ελλάδας βρίσκεται στο γκρουπ των ανίσχυρων, όπως και οι νικητές από τα ματς ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ – Ελσίνκι, Ντινάμο Ζάγκρεμπ – Χαποέλ Μπερ Σεβά, Σκεντίγια – Σέριφ Τίρασπολ, Κλουζ – Μάλμε και Ερυθρός Αστέρας – Σουντούβα, κάτι που σημαίνει πως όποια ομάδα προκριθεί από τα συγκεκριμένα ζευγάρια, δεν θα είναι στους υποψήφιους αντιπάλους.

Αντίθετα, στους ισχυρούς, πέραν της Σάλτσμπουργκ, θα βρεθούν ακόμα και οι νικητές από τα ζευγάρια Λουντογκόρετς – Βιντεότον, Σέλτικ – Ρόζενμποργκ,Λέγκια Βαρσοβίας – Σπαρτάκ Τρνάβα, Αστάνα – Μίντιλαντ και Κουκέσι – Καραμπάγκ.

ΟΙ ΙΣΧΥΡΟΙ
Σάλτσμπουργκ

Λουντογκόρετς-Βιντεότον
Σέλτικ-Ρόζενμποργκ
Λέγκια Βαρσοβίας–Σπάρτακ Τρνάβα
Αστάνα–Μίντιλαντ
Κουκέσι-Kαραμπάγκ

ΟΙ ΑΝΙΣΧΥΡΟΙ
ΜΠΑΤΕ Μπόρισοφ-Ελσίνκι
Ντινάμο Ζάγκρεμπ – Χάποελ Μπερ Σεβά
Σκεντίγια – Σερίφ Τιρασπόλ
Κλουζ-Μάλμε
Ερυθρός Αστέρας–Σουντούβα

Τα αποτελέσματα του 1ου προκριματικού:

Τρίτη 17 Ιουλίου
Βαλέτα (Μάλτα)-Κουκέσι (Αλβανία) 1-1 (0-0)
Ελσίνκι (Φινλανδία)-Βίκινγκουρ (Νησιά Φαρόε) 3-1 (2-1)
Χάποελ Μπέερ Σεβά (Ισραήλ)-Φλόρα Ταλίν (Εσθονία) 3-1 (4-1)
Μάλμε (Σουηδία)-Ντρίτα (Κόσοβο) 2-0 (3-0)
ΑΠΟΕΛ (Κύπρος)-Σούντουβα (Λιθουανία) 1-0 (1-3)
Δε Νιού Σέιντς (Ουαλία)-Σκεντίγια (Σκόπια) 4-0 (0-5)
Βιντεότον (Ουγγαρία)-Ντουντελάνζ (Λουξεμβούργο) 2-1 (1-1)
Ερυθρός Αστέρας (Σερβία)-Σπάρτακς Γιούρμαλα (Λετονία) 2-0 (0-0)

Λέγκια Βαρσοβίας (Πολωνία)-Κορκ Σίτι (Ιρλανδία) 3-0 (1-0)
Κρουσέιντερς (Β. Ιρλανδία)-Λουντογκόρετς Ράζγκραντ (Βουλγαρία) 0-2 (0-7)

Τετάρτη 18 Ιουλίου
Σέριφ Τιράσπολ (Μολδαβία)-Τορπέντο Κουτάισι (Γεωργία) 3-0 (1-2)
Σέλτικ (Σκωτία)-Αλασκέρτ (Αρμενία) 3-0 (3-0)
Σουτιέσκα (Μαυροβούνιο)-Αστάνα (Καζακστάν) 0-2 (0-1)
Ζρίνσκι (Βοσνία/Ερζεγοβίνη)-Σπαρτάκ Τρνάβα (Σλοβακία) 1-1 (0-1)
Καραμπάχ (Αζερμπαϊτζάν)-Ολίμπια Λιουμπλιάνα (Σλοβενία) 0-0 (1-0)
Ρόζενμποργκ (Νορβηγία)-Βαλούρ Ρέικιαβικ (Ισλανδία) 3-1 (0-1)

 

Print Friendly, PDF & Email

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Please enter your comment!
Please enter your name here