Θρύλος και στη Μαδρίτη-Ο Ολυμπιακός στον τελικό, 70-68 την ΤΣΣΚΑ Μόσχας

Η καρδιά του πρωταθλητή Ολυμπιακού, η καρδιά του σπουδαίου Βασίλη Σπανούλη και των συμπαικτών του χάρισαν στους «ερυθρόλευκους» μια ακόμη απίστευτη νίκη στην Euroleague, επί της ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 70-68 και το σημαντικότερο την πρόκριση στον μεγάλο τελικό του Final 4 της Μαδρίτης που θα διεξαχθεί την Κυριακή στις 9 το βράδυ. Πλέον ο Ολυμπιακός είναι έτοιμος να διεκδικήσει τον 4ο τίτλο της Euroleague στην ιστορία του και τον τρίτο τα τελευταία  τέσσερα χρόνια.

Ο Σπανούλης που στα πρώτα 36’23» του αγώνα είχε 0/11 σουτ και μόλις 2 πόντους από βολές, στα τελευταία 3΄ ήταν συγκλονιστικός, καθώς πέτυχε 11 πόντους (1/1 δίποντα και 3/3 τρίποντα), φτάνοντας συνολικά τους 13 και χάρισε την πρόκριση στους Πειραιώτες. Αν και οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν σε κακή βραδιά, αφού έγιναν πολλά λάθη, εντούτοις με περίσσεια ψυχικά αποθέματα και το καθαρό μυαλό του αρχηγού της ομάδας στα τελευταία λεπτά κατόρθωσαν να γυρίσουν το παιχνίδι αφήνοντας -για ακόμα μια φορά- με ανοιχτό το στόμα την μπασκετική Ευρώπη.

Όσο για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, αυτή ήταν η 8η φορά που ηττήθηκε από ελληνική ομάδα σε Final 4 σε σύνολο 9 αγώνων.

Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας να έχει ισχνό προβάδισμα στο σκορ (20-17), καθώς οι Ρώσοι εκμεταλλεύτηκαν την υπεροχή τους κάτω από τα καλάθια. Την ίδια ώρα, ο Ολυμπιακός δεν είχε το εύκολο σουτ από την περιφέρεια και παράλληλα έγιναν αρκετά λάθη. Το παράδοξο στην πρώτη περίοδο ήταν πως, ούτε ο Σπανούλης ούτε ο Τεόντοσιτς βρήκαν τον δρόμο προς το καλάθι.

Ο Πρίντεζης και ο Παπαπέτρου ήταν ουσιαστικά εκείνοι που πήραν στις πλάτες τους τον Ολυμπιακό στην επίθεση στο πρώτο ημίχρονο πετυχαίνοντας τους 20 από 35 πόντους. Οι «ερυθρόλευκοι» στο δεύτερο δεκάλεπτο βελτιώθηκαν σε ότι αφορά τον έλεγχο της κατοχής και το σημαντικότερο πέτυχαν πόντους μέσα από την ρακέτα.

Ο Σπανούλης ήταν καλός αμυντικά (3 κλεψίματα), αλλά όχι και επιθετικά. Ο αρχηγός των Πειραιωτών βρέθηκε πολύ μακριά από τον καλό εαυτό του, έμεινε στους 2 πόντους και αυτοί από βολές, ενώ είχε 0/4 δίποντα και 0/4 τρίποντα. Παρόλα αυτά, ο Ολυμπιακός έκλεισε το ημίχρονο μένοντας οριακά πίσω στο σκορ (36-35).

Οι «ερυθρόλευκοι» κατόρθωσαν στην τρίτη περίοδο να κρατήσουν την ΤΣΣΚΑ χαμηλά στο σκορ (μόλις 15 πόντους), ωστόσο δεν κατάφεραν να αξιοποιήσουν τις ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν στην επίθεση (παρά τα 9 επιθετικά ριμπάουντ). Έγιναν πολλά επιπόλαια λάθη, ο Σπανούλης συνέχισε την χαμηλή πτήση, με συνέπεια η πειραϊκή ομάδα να πετύχει μόλις 12 πόντους, μένοντας έτσι στο -4 (51-47). Μάλιστα, το πρώτο εύστοχο τρίποντο του αρχηγού του Ολυμπιακού ήρθε τριάμισι λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης.

Όμως, ο Σπανούλης δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Και με τρίποντο 1΄.58΄΄ πριν το φινάλε έδωσε το προβάδισμα στους «ερυθρόλευκους» με 64-63 και λίγο αργότερα με δίποντο άνοιξε την διαφορά στους τρεις πόντους (66-63).

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας κατόρθωσε να φέρει στο ματς στα ίσα (66-66) 31΄΄, αλλά ο Σπανούλης δεν είχε την τελευταία του λέξη. Ευστόχησε σε τρίποντο 7΄΄ πριν το τέλος κάνοντας στο 66-69 δίνοντας ουσιαστικά στον Ολυμπιακό την νίκη, με το σκορ στο φινάλε να διαμορφώνεται σε 68-70.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 36-35, 51-47, 68-70

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ: Ντε Κολό 18 (2), Τεόντοσιτς 8 (1), Νίκολς, Τζάκσον 9, Μαρκοϊσβόλι, Ουίμς 9, Βοροντσέβιτς 5 (1), Καούν 11, Χριάπα 2, Χάινς 1, Κιριλένκο 5.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πέτγουεϊ 5 (1), Χάντερ 2, Ντάνστον 5, Σπανούλης 13 (3), Παπαπέτρου 9 (1), Σλούκας 10, Πρίντεζης 14 (2), Αγραβάνης 2, Μάντζαρης 5 (1), Λαφαγιέτ 3, Ντάρντεν, Λοτζέσκι 2.