Θρίλερ στο «Ζηρίνειο», Κηφισιά – Ολυμπιακός 73-75, με κορυφαίο τον Πρίντεζη

Aγχωτική νίκη με 75-73 πήρε ο Ολυμπιακός στο «Ζηρίνειο» απέναντι στην Κηφισιά για την 10η αγωνιστική της Basket League. Το ματς κρίθηκε στο άστοχο τρίποντο του Λόουερι στην εκπνοή του αγώνα, με τους «ερυθρόλευκους», μετά την ήττα από την Εφές στη Euroleague να πραγματοποιούν μία ακόμα μέτρια εμφάνιση.

Το συγκρότημα του Παπαθεοδώρου, έβαλε δύσκολα στους πρωταθλητές, τους κοίταξε στα μάτια και μάλιστα προηγήθηκε με 73-72 με καλάθι του Λόουερι στα 38» πριν το τέλος. Ο Χάκετ όμως με ένα δίποντο και 1/2 βολές σφράγισε την νίκη, με τον Λόουερι στην τελευταία κατοχή των γηπεδούχων να σουτάρει για τρεις από τα οχτώμιση μέτρα αλλά να είναι άστοχος.

Στα μείον για τους Πειραιώτες, η μεγάλη αστοχία από τα 6.75, αφού τελείωσαν το ματς με 3/21 τρίποντα, και ποσοστό 14%. Στα σημαντικά ο τραυματισμός του Χάντερ (στη μέση) ο οποίος αποχώρησε από το παρκέ χωρίς όμως να είναι ακόμα γνωστό το μέγεθος του τραυματισμού του.

Η Κηφισιά μπήκε δυνατά στον αγώνα προηγούμενη με 6-2 έχοντας μπροστάρη τον Γλυνιαδάκη και έπαιξε πολύ καλή άμυνα κλείνοντας τους διαδρόμους προς τη ρακέτα. Ο Στρόμπερι, πήρε πάνω του το βάρος στις επιθέσεις για τον Ολυμπιακό κάνοντας το 8-8. Οι Αμερικανοί των γηπεδούχων βοήθησαν στο να ξεφύγουν αρχικά με 13-8 και εν συνεχεία να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 16-14. Αξιοσημείωτο είναι δε, πως δεν σημειώθηκε ούτε ένα τρίποντο στην περίοδο!

Με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, ο Τσαϊρέλης ισοφάρισε 16-16 και εν συνεχεία ο Χάκετ με τρίποντο (πρώτο του Ολυμπιακού στο ματς) και ο Στρόμπερι έδωσαν προβάδισμα 20-22 (14′) στους Πειραιώτες, ενώ ο Χάκετ με σουτ από μέση απόσταση στο 17′ έβαλε ξανά μπροστά τον Ολυμπιακό με 26-28. Με το ημίχρονο όμως να τελειώνει ισόπαλο 34-34.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Στρόμπερι είχε βρει ρυθμό σκοράροντας συνεχώς με ντράιβ, ενώ με τέσσερις προσωπικούς πόντους του Πρίντεζη και ένα τρίποντο του Μάντζαρη ο Ολυμπιακός έκανε το 42-45. Οι φιλοξενούμενοι, ξέφυγαν για πρώτη φορά αρκετά, στο 28′, με +6 (44-50) για να ακολουθήσουν και άλλοι πόντοι από τον Πρίντεζη, που είχε βρει τέμπο στην επίθεση, για το 50-56.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ήταν σειρά του Τζέιμς να αρχίσει να σκοράρει δίνοντας για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα στον Ολυμπιακό στο 33′ (52-62), το οποίο διατηρήθηκε με ένα λέιπ απ του Μάντζαρη στο 36′ για το 58-68.

Ακολούθησε αντεπίθεση διαρκείας από τους παίκτες του Παπαθεοδώρου, οι οποίοι με τρία σερί απανωτά τρίποντα από τους Γκίκα και Ελ-Αμίν και ένα δίποντο του Λόουερι έφεραν το ματς στο 69-69!

Η επίθεση των ερυθρολεύκων είχε μπλοκάρει, οι βολές χάνονταν και τελικά την ομάδα ξεκόλλησε ο Πρίντεζης κάνοντας το 69-72 στο 1’33» πριν το τέλος.

Ο Λόουερι, ανέλαβε να πάρει το ματς μόνος του και με ένα προσωπικό σερί 4-0 για το 73-72 στο 38» πριν το τέλος! Ο Χάκετ σκόραρε με λέιπ απ για το 73-74 και στην επίθεση που εκδήλωσε η Κηφισιά ο Γλυνιαδάκης δεν σκόραρε απέναντι στον Παπαπέτρου.

Ο Χάκετ πήρε την μπάλα και αμέσως του έγινε φάουλμε 7» να απομένουν. Σκόραρε 1/2 βολές για το 73-75 και στα δεύτερα που έμειναν, ο Λόουερι πήρε την επίθεση και σηκώθηκε για τρεις από τα 8μιση μέτρα, αλλά η μπάλα κατέληξε αίρμπολ.

Tα δεκάλεπτα: 16-14, 34-34, 50-56, 73-75

Κηφισιά: Λόουερι 15, Στίγκερς 2, Κασελάκης 3, Χογκ 12, Γλυνιαδάκης 18, Ελ-Αμίν 10 (2), Γκίκας 6 (2), Σταμάτης, Χρυσικόπουλος 4, Σμιθ 3.

Ολυμπιακός: Παπαπέτρου 8, Στρόμπερι 11, Μιλουτίνοφ 3, Πρίντεζης 13 (1), Μάντζαρης 7 (1), Τζέιμς 6, Χάντερ 6, Τσαϊρέλης 10, Χάκετ 11 (1), Αθηναίου.