Θετικός ο Μέστο, πρώτο γκολ του Μπουμάλ με ΠΑΟ και νίκη 2-0 επί της Καλλονής

Ο Καρέλης βρίσκεται καθ´ οδόν για το Βέλγιο και τη Γκενκ, αλλά ο Αντρέα Στραματσόνι βρήκε τις λύσεις στο σκοράρισμα στη Μυτιλήνη από άλλους δύο πλάγιους επιθετικούς, τον Καλτσά (47′) και τον Μπουμάλ (90′) και έτσι ο Παναθηναϊκός επικράτησε 2-0 της Καλλονής για τη 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Οι «πράσινοι» πέτυχαν την τρίτη σερί νίκη τους και βρίσκονται στην 3η θέση, πίσω από τον Ολυμπιακό και την ΑΕΚ, ενώ η Καλλονή παρέμεινε στον πάτο της βαθμολογίας και είναι 10 βαθμούς πίσω από την 13η Ξάνθη και τον 14ο Ατρόμητο, που έχουν κι ένα παιχνίδι λιγότερο!

Ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ κακός στο πρώτο ημίχρονο, όμως άλλαξε την εικόνα του στο δεύτερο 45λεπτο και σε αυτό βοήθησε πολύ το γρήγορο γκολ από τον Καλτσά. Στη συνέχεια, το «τριφύλλι» είχε δύο δοκάρια, με τον Αμπέντ (53´) και τον Ατζαγκούν (87´), ενώ ο Μπουμάλ στο 90′ της αναμέτρησης με ωραίο διαγώνιο σουτ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Ο Στραματσόνι ξεκίνησε στο ματς τον συμπατριώτη του, Τζαντομένικο Μέστο, παίζοντας στο δεξί άκρο της άμυνας, με τον 33χρονο άσο να γίνεται βασικός μόλις δέκα μέρες μετά την άφιξη του στο «τριφύλλι» και ενώ είχε να αγωνιστεί σε επίσημο ματς από τον Μάιο του 2015.

Ο Μέστο όμως είχε καλή παρουσία, αγωνίστηκε και στα 90′ της αναμέτρησης, ήταν καλός αμυντικά και είχεσωστές μεταβιβάσεις.

ΚΑΛΛΟΝΗ (Νίκος Καραγεωργίου): Χογκ, Σπυρόπουλος, Βαλιός, Αναστασιάδης, Τσαμπούρης, Καλτσάς, Γουερέ, Μάρκοβιτς (69′ Μπαργκάν), Ελακόπουλος, Γεωργίου, Μανούσος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αντρέα Στραματσόνι): Στιλ, Μέστο, Τελάντερ, Κουτρουμπής, Πράνιτς, Εσιέν (73′ Λαγός), Ζέκα, Αμπέντ (67′ Ατζαγκούν), Μπουμάλ, Καλτσάς, Πέτριτς (57′ Μπεργκ).