Θετικό το πρώτο δείγμα στο ντεμπούτο του Σκίμπε μπροστά στο ελληνικό κοινό

Την πρώτη της νίκη με τον Μίχαελ Σκίμπε στον πάγκο πέτυχε η Εθνικής Ελλάδας επικρατώντας 2-1 του Μαυροβουνίου στο «Γ.Καραϊσκάκης».

Μετά από το άσφαιρο πρώτο ημίχρονο, τα ήρθαν στο δεύτερο μέρος και μάλιστα μέσα διάστημα οκτώ λεπτών, αρχικά με τον Γιώργο Τζαβέλλα και λίγο αργότερα με τον Νίκο Καρέλη να σκοράρει το νικητήριο τέρμα και να έχει γενικότερα καλή παρουσία δίνοντας μεγάλη ώθηση στην επίθεση.

Από την άλλη, η άμυνα ήταν αρκετά καλή στο πρώτο ημίχρονο, αλλά παρουσίασε αστάθεια στο δεύτερο και φάνηκε πως ακόμα δεν έχει «δέσει». Nτεμπούτο με την Εθνική έκανε ο Μάριος Οικονόμου, ενώ επόμενο crash-test, είναι απέναντι στην Ισλανδία την Τρίτη (29/3, 20:30) στο Καραϊσκάκη.

Με σύστημα 3-6-1 όπου τρίτος στόπερ ήταν ο Τζαβέλλας και μπακ χαφ οι Τοροσίδης και Σταφυλίδης, ο Σκίμπε επιχείρησε να κλείσει όλους τους χώρους του κέντρου και να εγκλωβίσει τους φιλοξενούμενους. Μόλις στο 7′ ο Σταφυλίδης έβγαλε ωραία μπαλιά στον Μήτρογλου, που ενώ όμως ήταν ουσιαστικά μόνος δεν βρήκε τη μπάλα. Στο 14′ και ύστερα από κλέψιμο του Μάνταλου, ο Φορτούνης έβγαλε στον Πέτσο που βρήκε χώρο για σουτ, όμως ο Μιγιάτοβιτς έδιωξε σε κόρνερ.

Οι φιλοξενούμενοι από το 16′ και μετά ισορρόπησαν κάπως το ματς και ανέβασαν την κατοχή μπάλας, αλλά χωρίς να μπορούν να φτάσουν με αξιώσεις την εστία του Καρνέζη. Μόνη κάπως αξιόλογη προσπάθεια, ήταν ένα σουτ του Μούγκοσα στο 40′ που κόντραρε πάνω στο σώμα του Μανωλά, ενώ προηγήθηκε ακόμη μια προσπάθεια του Μήτρογλου (34′) που είχε όμως την ίδια κατάληξη.

Με τον Καρέλη να μπαίνει αντί του Μάνταλου και να πηγαίνει δίπλα στον Μήτρογλου και το σύστημα να γίνεται 3-5-2, η Εθνική έγινε πιο απειλητική και στο 54′ κέρδισε φάουλ σε καλό σημείο.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τζαβέλλας που με ωραία εκτέλεση έκανε το 1-0. Ωστόσο η χαρά κράτησε μόλις για δύο λεπτά, αφού στο 56′ ο Τομάσεβιτς με κεφαλιά έκανε το 1-1. Στο 62′, οι διεθνείς έγιναν και πάλι αφεντικά του αγώνα, με τον Φορτούνη να βγάζει την ασίστ για τον Καρέλη που με ωραίο πλασέ έκανε το 2-1.

Οι Μαυροβούνιοι λίγο έλειψε να ισοφαρίσουν αμέσως μετά, με το πλασέ του Μούγκοσα όμως να περνά χιλιοστά δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Καρνέζη. Ο Έλληνας κίπερ, χρειάστηκε να επέμβει σε δύο περιπτώσεις ως το τέλος του αγώνα για να κρατήσει το σκορ. Αρχικά στο 73′ μπλοκάροντας το σουτ του Μπάκιτς και μετά στο 80′ απομακρύνοντας την προσπάθεια του Τσβέροτις, με αυτή να είναι και η τελευταία ευκαιρία του ματς.

Ελλάδα: Καρνέζης, Παπασταθόπουλος, Τζαβέλας, Μανωλάς (66′ Οικονόμου), Τοροσίδης (85′ Τζιόλης), Σταφυλίδης (85′ Σιόβας), Σάμαρης, Μάνταλος (46′ Καρέλης), Πέτσος, Φορτούνης, Μήτρογλου (93′ Ταχτσίδης).

Μαυροβούνιο: Μιγιάτοβιτς, Μάρουσιτς, Σάβελγιτς, Σίμιτς, Τομάσεβιτς (75′ Τσβέροτιτς), Βούκτσεβιτς, Σέκιτς (85′ Μπόλιεβιτς), Ρόντιτς (88′ Ζόριτς), Μπάκιτς (75′ Γκρμπιτς), Μούγκοσα (69′ Ραΐτσεβιτς), Μπετσιράι.