Τεσσάρα για τον Παναθηναϊκό και… τετράδα στο Κύπελλο

Η καλύτερη εμφάνιση του Παναθηναϊκού ήρθε την κατάλληλη στιγμή για τους «πράσινους», αφού συνέτριψαν 4-0 τον Αστέρα Τρίπολης στην Λεωφόρο για το Κύπελλο και βρίσκονται με ενάμιση πόδι στα ημιτελικά της διοργάνωσης. Οι Αρκάδες έπαιξαν στα τελευταία λεπτά με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Γκαϊντούτσικ.

Το τριφύλλι έκανε το καλύτερο παιχνίδι του επί θητείας του Μαρίνου Ουζουνίδη στον πάγκο του και έφτασε σε μία εύκολη νίκη έχοντας τέσσερις διαφορετικούς σκόρερ.

Από την άλλη, ο Αστέρας έκανε ίσως ένα από τα χειρότερά του ματς με τον Δημήτρη Ελευθερόπουλο στην τεχνική του ηγεσία. Ενδεικτικό είναι ότι η ομάδα της Τρίπολης είχε την πρώτη καλή ευκαιρία προς την εστία στο 78´ και πιο σημαντική στιγμή στο ματς στις καθυστερήσεις το σουτ του Ιωαννίδη με την μπάλα να χτυπάει στο δεξί δοκάρι του οδ. Βλαχοδήμου.

Ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ (1-0) με σουτ του Ρέις (6´) και έφτασε στο 2-0 με πλασέ του Κλωναρίδη (32´). Τα άλλα δύο γκολ επιτεύχθηκαν στα δεύτερο ημίχρονο. Στο 61´ με πλασέ του Βιγιαφάνιες (3-0) και στο 68´ με πέναλτι του Εμποκού (4-0), που κέρδισε ο ίδιος μετά την ανατροπή του από τον Ντοναρούμα.

Ο Μαρίνος Ουζουνίδης μιλώντας στην κάμερα της Cosmote TV δήλωσε ικανοποιημένος από την εμφάνιση και το αποτέλεσμα: «Κάναμε ένα καλό παιχνίδι. Νομίζω ότι και στο τελευταίο παιχνίδι ήμασταν καλοί. Σήμερα παίζοντας και σε καλύτερο γήπεδο ήμασταν ακόμα περισσότερο. Το ζητούμενο είναι να βρούμε διάρκεια στην απόδοσή μας, σιγά σιγά να αποκτήσουμε τη συνοχή που πρέπει γιατί φαίνεται ότι μπορούμε να παίξουμε καλό ποδόσφαιρο.

Έχουν έρθει παίκτες σε μεσοεπιθετική γραμμή που είναι πιο ταχυδυναμικοί. Οπότε, είναι πιο εύκολα για εμάς να πιέσουμε ψηλά. Αυτό κάναμε και σήμερα από την αρχή, δεν αφήσαμε τον Αστέρα να «χτίσει» επιθέσει από πίσω. Θέλαμε να κλέψουμε πολλές φορές την μπάλα ώστε να υπάρχουν και περισσότερες προϋποθέσεις. Παρά τα τέσσερα γκολ θεωρώ ότι μπορούσαμε να πετύχουμε και άλλα. Είχαμε πολλές ευκαιρίες και προϋποθέσεις να πετύχουμε και άλλα. Οι παίκτες μου έκαναν μεγάλη προσπάθεια τους αξίζουν συγχαρητήρια».

Σκόρερ: 6′ Ρέις, 32′ Κλωναρίδης, 61′ Βιγιαφάνιες, 68′ (πεν.) Εμποκού

Δοκάρι: 92´ Ιωαννίδης

Διαιτητής: Δημήτριος Στυλιαράς (Αιτωλοκαρνανίας)

Κόκκινη: 84′ Γκαϊντούτσικ

Κίτρινες: 8′ Ρέις – 34′ Τσιλιανίδης, 43′ Δημούτσος, 67′ Ντοναρούμα, 67′ Γκαϊντούτσικ, 70′ Τσουκαλάς.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Οδ. Βλαχοδήμος, Κουλιμπαλί, Μολέντο (82´ Ευαγγέλου), Κουτρουμπής, Χουλτ, Ζέκα, Ρέις (77′ Λουντ), Εμποκού, Βιγιαφάνιες, Κλωναρίδης (61′ Χατζηγιοβάνης), Μπεργκ.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡ.: Ντοναρούμα, Κώτσιρας, Γκαϊιντούτσικ, Σελίν, Γιαννούλης, Τσουκαλάς, Δημούτσος (73′ Ιγκλέσιας), Τσιλιανίδης (69′ Μπαστιανός), Καλτσάς (55′ Ιωαννίδης) , Μάσα, Μανιάς.