ΤΑΑ Παναθηναϊκός: «Όποιοι δεν μπορούν, να πάνε σπίτια τους”, Στον τελικό η Κηφισιά με 3-2 σετ

Mε μια μεγάλη εμφάνιση σε ένα συναρπαστικό ματς, η Κηφισιά επικράτησε με 3-2 σετ του Παναθηναϊκού και προκρίθηκε (για δεύτερη φορά στην ιστορία της) στον τελικό του φάιναλ φορ του Κυπέλλου βόλεϊ ανδρών.

Μια νίκη που ήρθε δια πυρός και σιδήρου, αφού ο Παναθηναϊκός κατάφερε να προηγηθεί δύο φορές στα σετ. Ωστόσο, η Κηφισιά μπόρεσε και τις δύο φορές να κάνει την επαναφορά και να κερδίσει το ματς στο τάι-μπρέικ, αφήνοντας το «τριφύλλι” να φωνάζει για την διαιτησία. Ο λόγος, το ότι ο ρέφερι της αναμέτρησης κατακύρωσε άουτ, σε επίθεση του Γκιμαράες, αν και το βίντεο ρέφερι έδειξε ότι η απόφαση ήταν σωστή.

Μάλιστα, ο Παναθηναϊκός εξέδωσε ανακοίνωση για τη διαιτησία:

«Όλη η φίλαθλη Ελλάδα είδε την παράβαση στο φιλέ της Κηφισιάς στον τελευταίο πόντο του ημιτελικού, εκτός(;) από τους ανθρώπους που πληρώνονται για να τη δουν. Είναι κρίμα ένας τέτοιος ημιτελικός να κρίνεται από ένα τόσο χοντρό λάθος(;) της διαιτησίας.

Τα πολλά λόγια είναι φτώχεια και επειδή κουραστήκαμε στα πιο κρίσιμα σημεία των αγώνων ΠΑΝΤΑ τα «λάθη” να είναι εις βάρος μας, έχουμε να πούμε μόνο τα εξής:

Όποιοι δεν μπορούν να δουν στο match ball του ημιτελικού μια τόσο καθαρή παράβαση που γίνεται ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥΣ, να πάνε σπίτια τους.

Όποιοι δεν μπορούν να εξασφαλίσουν αξιοπρεπή διαιτησία, να πάνε σπίτια τους.

Όποιοι μόλις βλέπουν τον Παναθηναϊκό αρχίζουν τα «ανθρώπινα λάθη”, να πάνε σπίτια τους.

Προφανώς αποδεικνύεται λάθος μας ότι μετά το παιχνίδι με τον ΟΣΦΠ δεν βγάλαμε ούτε ανακοίνωση για το διαιτητικό σκάνδαλο που έκρινε τον αγώνα.

Μια συγγνώμη δεν αρκεί. Αρκετά. Θέλετε δεν θέλετε, ο Παναθηναϊκός θα επιστρέψει στην κορυφή. Θέλετε δεν θέλετε, ο ελληνικός αθλητισμός θα ξεβρωμίσει”.

Το παιχνίδι ξεκίνησε χωρίς να έχει ιδιαίτερο ρυθμό και ένταση από αμφότερες τις ομάδες. Η ομάδα των Βορείων Προαστίων, όμως, ήταν αυτή που μπόρεσε και πήρε πρώτη προβάδισμα με δύο πόντους και έτσι μπόρεσε να πάει στο πρώτο τεχνικό τάιμ-άουτ. Ο Παναθηναϊκός ανέκαμψε και αρχικά έφτασε το 15-15 και δουλεύοντας εξαιρετικά στο μπλοκ πήρε το πρώτο σετ.

Στο επόμενο σετ, ήταν η σειρά της Κηφισιάς να εφαρμόσει την ίδια τακτική με τους «πράσινους” και κρατώντας το προβάδισμα σχεδόν σε όλο το σετ ισοφάρισε.

Στο ξεκίνημα το τρίτου σετ, ο Παναθηναϊκός έτρεξε ένα σερί 6-0 και ξέφυγε με 14-7, δούλεψε ξανά το μπλοκ του και με τους Πανταλέοντα και Φερέιρα πήρε προβάδισμα με 2-1. Χάρη στον Μπίσετ, που αποφάσισε να πάρει τον αγώνα στις πλάτες του, η Κηφισιά ισοφάρισε ξανά και έστειλε το μαρτς στο τάι-μπρέικ.

Oι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο και σε αυτόν που θα έκρινε τον νικητή του αγώνα, ο διαιτητής έδειξε άουτ στον Γκιμαράες, με τους παίκτες του Παναθηναϊκού όμως να διαμαρτύρονται πρώτα για παράβαση στο φιλέ. Το βίντεο ρέφερι παρ’ όλα αυτά δεν τους δικαίωσε και η Κηφισιά πανηγύρισε μια πανάξια πρόκριση.

Τα σετ: 25-19, 22-25, 25-17, 17-25, 13-15

Παναθηναϊκός (Ανδρεόπουλος) Μαρούλης 2 (1 άσο, 1 μπλοκ), Γκιμαράες 16 (14/30 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 55% υπ. – 45% άριστες), Φερέιρα 28 (23/37 επ., 5 μπλοκ), Κανέλλος 7 (5/9 επ., 2 μπλοκ), Πανταλέων 7 (4/8 επ., 3 μπλοκ),. Παπαδόπουλος 1 (1/2 επ., 25% υπ. – 25% άριστες), Πολυχρονιάδης -λ (57% υπ. – 39% άριστες) / Μπούρας -λ, Ρεζκ, Ρούσης, Μπέλος 4 (4/6 επ.), Σούρδι 13 (10/25 επ., 3 μπλοκ, 50% υπ. – 25% άριστες).

ΑΟΠ Κηφισιάς (Αρσενιάδης) Νικολάκης 3 (1/1 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Χριστοφιδέλης 17 (14/27 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 80% υπ. – 60% άριστες), Μπίσετ 17 (12/19 επ., 5 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 11 (9/14 επ., 2 μπλοκ), Γιοβάνοβιτς 4 (4/10 επ.), Ρουμελιωτάκης 13 (11/23 επ., 2 άσοι, 68% υπ. – 45% άριστες), Στεφάνου -λ (53% υπ. – 24% άριστες) / Κάπελλας, Κόντος, Κόβαλτσουκ 9 (7/19 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Φραγκιαδάκης.