Τα συν και πλην του Ολυμπιακού στο φιλικό με την Ντούκλα Πράγας (0-1)

Ξεμούδιασμα με ήττα για τον Ολυμπιακό, καθώς έχασε 1-0 από την Ντούκλα Πράγας (87΄ Γιούρεντιτς) στο Βεργκλ της Αυστρίας, στο πρώτο του φιλικό παιχνίδι προετοιμασίας. Ο Μάρκο Σίλβα είχε την ευκαιρία να βγάλει αρκετά χρήσιμα συμπεράσματα, απέναντι στην τσέχικη ομάδα που είναι έτοιμη, καθώς με αυτό το ματς ολοκλήρωσε την προετοιμασία της, ενώ οι «ερυθρόλευκοι» έχουν μόλις πέντε ημέρες προπόνησης στα πόδια τους. Η πειραϊκή ομάδα είχε δοκάρι με τον Χάρα (35΄).

Στα θετικά για τον Ολυμπιακό, ήταν η καλή κυκλοφορία της μπάλας, ο ρυθμός, η δημιουργία φάσεων και η καλή αμυντική λειτουργία στο πρώτο ημίχρονο. Στα αρνητικά, ήταν ότι οι «ερυθρόλευκοι» δεν σκόραραν (στάθηκαν άτυχοι στο δοκάρι του Χάρα), ότι στην μόνη ευκαιρία που δημιούργησε η Ντούκλα δέχτηκαν το γκολ και ο χαμηλός ρυθμός στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Μάρκο Σίλβα παράταξε σε 4-2-3-1, τον Ρομπέρτο κάτω από τα δοκάρια, τους Σαλίνο, Αυλωνίτη, Σιόβα και Μαζουακού στην άμυνα, τους Ζντιέλαρ και Μπουχαλάκη κεντρικούς χαφ, τον Ντομίνγκες μπροστά τους σε ελεύθερο ρόλο, τους Χάρα και Φορτούνη στα άκρα της επίθεσης και σέντερ τον Πουλίδο.

Ο Πορτογάλος προπονητής διατήρησε την τετράδα της άμυνας σε όλο το παιχνίδι, ενώ οι Λορία, Ζντιέλαρ και Πουλίδο έκαναν το ντεμπούτο τους με την ερυθρόλευκη φανέλα του Ολυμπιακού. Μάλιστα, ο Μεξικανός επιθετικός έπαιξε 85 λεπτά. Δεν αγωνίστηκαν, ο Μανιάτης που ακολουθεί ατομικό πρόγραμμα και ο Μποτία που ένιωσε ενοχλήσεις στη γάμπα το πρωί της Τετάρτης (15/7).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μάρκο Σίλβα): Ρομπέρτο (46′ Λορία), Σαλίνο, Αυλωνίτης, Σιόβας, Μαζουακού, Ζντιέλαρ (46′ Γιαταμπαρέ), Μπουχαλάκης (66′ Λάτσι), Ντομίνγκες (46′ Φουστέρ), Χάρα (46′ Κολοβός), Φορτούνης (65′ Γιαννιώτας), Πουλίδο (85′ Ολαϊτάν).

Η Ντούκλα Πράγας (Κόζελ) ξεκίνησε τον αγώνα με τους Ράντα, Γιέραμπεκ, Ματέι Χάνουσεκ, Μάρεκ Χάνουσεκ, Ποβάζανετς, Κάγιτς, Γιούρεντιτς, Μπέργκερ, Μπογκέλ, Στέτινα και Πρικρίλ.