Σούπερ Μπουονανότε, πεντάστερη ΑΕΚ (5-0) στη Λάρισα

Απέναντι στην ΑΕΛ ξεμπούκωσε η ΑΕΚ, η οποία οποία επιβλήθηκε με 5-0 των «βυσσινί» στη Λάρισα. Η «Ένωση» «καθάρισε» το ματς από το πρώτο ημίχρονο αφού πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 0-2. Αυτή ήταν και η τρίτη νίκη της ομάδας του Πογέτ σε ισάριθμα παιχνίδια στους ομίλους του Κυπέλλου, που της χάρισε την πρώτη θέση και μια εύκολη πρόκριση στους «16». Από την άλλη οι γηπεδούχοι κατέβηκαν με πειραματική εντεκάδα δείχνοντας πως στο μυαλό τους είχαν μόνο την συνέχεια στο Πρωτάθλημα της Football League.

Η Λάρισα αρχικά μπήκε δυνατά, όμως μόλις για ένα δεκάλεπτο με την ΑΕΚ μετά να κάνει το γήπεδο να γέρνει. Το 0-1 έγινε από τον Τζιμπούρ στο 18′ ύστερα από σέντρα του Μπακάκη, ενώ στο 35′ η ΑΕΚ είχε δοκάρι δύο φορές στην ίδια φάση σε διαδοχικά σουτ των Σοϊλέδη και Βάργκας. Το δεύτερο γκολ ήρθε πέντε λεπτά αργότερα από ατομική προσπάθεια του Μπουονανότε. Οι φιλοξενούμενοι σπατάλησαν επίσης πολλές ευκαιρίες ακόμα, με τους Βάργκας, Τζιμπούρ και Πλατέλλα. Μοναδική φάση για τους γηπεδούχους στο α’ μέρος ήταν αμέσως μετά το 0-1, με τον Ανέστη να κρατάει το μηδέν απέναντι στον Πάτο.

Στο β’ ημίχρονο οι παίκτες του Δικεφάλου μπήκαν με φορά και μόλις στο 54′ ο Μπουονανότε με νέα ατομική προσπάθεια έκανε το 0-3. Από εκεί και πέρα, οι φιλοξενούμενοι έσβησαν μηχανές και ξαναχτύπησαν στο 88′ και στο 90′ με τους Βάργκας και Μάνταλο να σκοράρους για το εμφατικό 0-5.

Λάρισα: Ματσογιώργος, Νικολακάκης, Κοντοχρήστος, Σουλιώτης, Μανακούσιος, Χάμος, Α. Λαμπρόπουλος (62’ Ναγιάρ), Ροβίθης, Πάτο, Κουτσιανικούλης (62’ Μπόγιοβιτς), Καμπλιώνης (64’ Μασούρας).

ΑΕΚ: Ανέστης, Σοϊλέδης, Μπακάκης, Β. Λαμπρόπουλος, Τζανετόπουλος, Κορδέρο, Σιμόες (58’ Φαγέ), Μπουονανότε (76’ Μάνταλος), Βάργκας, Τζεμπούρ, Πλατέλλας (72’ Βασιλαντωνόπουλος).

Πανελευσινιακός – Ξάνθη 0-5

Με το ευρύ και άνετο 0-5 η Ξάνθη επιβλήθηκε του Πανελευσινιακού εκτός έδρας. Οι Ακρίτες «διασκέδασαν» τις εντυπώσεις και γλύκαναν κάπως την πίκρα του πρόωρου αποκλεισμού.

Παρά την ανωτερότητα της η Skoda άργησε να σκοράρει αφού βρήκε δίχτυα με τον Καπετάνο στο 43′, ενώ στο 15′ ο ίδιος είχε χάσει και πέναλτι. Ο Χέρεα και ο Κρίστοφερ σκόραραν εν’αλλάξ από δύο φορές (51′, 82′ και 79′, 88′ αντίστοιχα) για το τελικό σκορ, ενώ ο Πανελευσινιακός περιορίστηκε σε ρόλο κομπάρσου στον αγώνα.

Πανελευσινιακός: Μανιάτης, Ταμπάκης (55′ Δημόπουλος), Τσολακίδης, Τσίγκρος (67′ Κορνελάτος), Γιαννιτσάνης, Ανδρίκος, Ναούμ (55′ Πούρνος), Κασνέτσης, Λίτσος, Κακαράς, Παληγεώργος.

Ξάνθη: Γκαραβέλης, Μπαξεβανίδης (61′ Ζαραδούκας), Τριάδης (69′ Χατζητερζόγλου), Χέρεα, Ορφανίδης, Τόμιτς, Φάρκας, Καπετάνος, Λισγάρας, Φασίδης (78′ Κρίστοφερ), Ντιμιτρόφ.