Συνεχίζει αήττητος ο Παναθηναϊκός, που κέρδισε δύσκολα την ΑΕΚ με 67-64

Αήττητος και στην κορυφή της βαθμολογίας της ΣΚΡΑΤΣ Basket League παρέμεινε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος για την 12η αγωνιστική επιβλήθηκε στο ΟΑΚΑ της (τυπικά γηπεδούχου) ΑΕΚ με 64-67, κάνοντας το 12/12 στο πρωτάθλημα.

Η ΑΕΚ έβαλε πραγματικά δύσκολα στον Παναθηναϊκό, αφού στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα ήταν μπροστά στο σκορ και διεκδίκησε τη νίκη μέχρι το τελευταίο σουτ. Από την άλλη, οι πράσινοι με το ξέσπασμα τους στο τελευταίο τρίλεπτο κατάφεραν να γυρίσουν τούμπα το ματς, ενώ χαρακτηριστικό του αγώνα (που αποτυπώνεται και στο τελικό σκορ) ήταν οι σφιχτές άμυνες των δύο ομάδων.

Βρίσκοντας στόχο από τη γραμμή του τριπόντου (3/3 τρ), ο Παναθηναϊκός κατάφερε να προηγηθεί με 7-11 στις αρχές του παιχνιδιού, την ίδια ώρα που για την ΑΕΚ υπήρχε πρόβλημα στην επίθεση, αφού ακόμα και ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης δεν μπορούσε να απειλήσει. Ο Χέρστον τράβηξε το βάρος επιθετικά κάνοντας ένα προσωπικό σερί 5-0 για να δώσει προβάδισμα με +1 στην ΑΕΚ για το 18-17 της πρώτης περιόδου. Αρνητικό στατιστικό για τους δύο μονομάχους ήταν τα δίποντα, αφού και οι δύο είχαν 3/11, λόγω βιαστικών επιλογών στην επίθεση.

Ως τα μισά του δευτέρου δεκαλέπτου, ο Νίκος Παππάς ήταν ο μόνος που σκόραρε για το τριφύλλι καθώς από τα μέσα τους δεκαλέπτου και μετά, Γκιστ και Καλάθης «ξύπνησαν» και άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό. Ωστόσο η «θολούρα» που προκλήθηκε στους παίκτες του Τζόρτζεβιτς από την απώλεια των ηνίων του αγώνα και οι κακές επιλογές στην επίθεση βοηθούσαν την ΑΕΚ να κρατάει μια σταθερή διαφορά που ως το 15′ ήταν στο +4 (31-27).

Ο Καλάθης ηγήθηκε της αντεπίθεσης για το προσπέρασμα του Παναθηναϊκού με 31-33, όμως ο Κούπερ δήλωσε «παρών» και με δικούς του πόντους δεν επέτρεψε στον εξάστερο να ξεφύγει. Το ημίχρονο έληξε με τις ομάδες ισόπαλες 37-37 και Ένωση φαινόταν ότι είχε στόχο να χτυπήσει τη νίκη, ακόμα και με τον MVP της για φέτος, Λουκά Μαυροκεφαλίδη, να μην συνεισφέρει μέχρι εκείνο το σημείο.

Για περίπου οχτώμιση λεπτά όμως στην τρίτη περίοδο, ήταν ασταμάτητος αφού πήρε μπρος και ξεκίνησε να σκοράρει κατά ριπάς, κάνοντας πάρτι απέναντι στους Κούζμιτς και Παπαγιάννη, είτε κάτω από τη ρακέτα είτε με σουτ από μέση απόσταση. Στην άλλη πλευρά του παρκέ για τον Παναθηναϊκό, μάχες έδινε ο Παπαγιάννης που σημείωσε 6 πόντους και πηγαίνοντας το ματς πόντο – πόντο. Η τρίτη περίοδος τελείωσε με το ισχνό 50-49 υπέρ των κιτρινόμαυρων, που ήρθε από τρίποντο του Καλαμπόκη στο 45» πριν τη λήξη του χρόνου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Ένωση έφτασε στο +5 (54-49) και φαινόταν να πηγαίνει…βουρ για τη νίκη, όμως υπολόγιζε χωρίς τον Καλάθη που οδήγησε ξανά την ομάδα και το κρίσιμο δίποντο του Παπαγιάννη που έβαλαν φωτιά στο παιχνίδι. Το ξέσπασμα επί τρεισήμισι λεπτά των πρασίνων τους έδωσε θέση οδηγού και μάλιστα με διαφορά 5 πόντων (58-63) αρχικά και +6 στη συνέχεια (60-66). Με το 60-66 στα 2′ πριν το τέλος ο Παναθηναϊκός φαινόταν να σιγορέυει τη νίκη

Η Ένωση προσπάθησε να κάνει την ανατροπή, αλλά η στατηγική που επέλεξε δεν απέδωσε καρπούς. Μαυροκεφαλίδης, Κούπερ και Σάκοτα, πήραν πολλά σουτ πίσω από τα 6μ75, με τον Σάκοτα να είναι ο μόνος εκ των τριών που βρήκε στόχο. Ο Παναθηναϊκός λοιπόν, χάρη και σε 1/2 βολές του Τζέιμς Γκιστ, διατήρησε το προβάδισμα μέχρι τέλους, έχοντας παράλληλα και την ψυχολογία υπέρ του, αφού έπεται το ματς απέναντι στη Μάλαγα για τη 2η αγωνιστική του Top – 16 της Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 37-37, 50-49, 64-67

ΑΕΚ: Κούπερ 5 (1/8 τρίπ., 8 ασ., 5 λάθ.), Χέρστον 9 (1), Μιλόσεβιτς 5 (1), Μαυροκεφαλίδης 17 (6/15 σουτ), Κατσίβελης, Σάκοτα 6 (1/5 τρίπ.), Κάρτερ 4, Σαρικόπουλος 2, Καλαμπόκης 8 (2), Μαυροειδής 8.

Παναθηναϊκός: Πάβλοβιτς 4 (1), Φελντέιν 15 (2), Γκιστ 7, Καλάθης 12 (2 τρίπ., 9 ασ.), Κούζμιτς 1, Γιάνκοβιτς, Φώτσης 4, Ραντούλιτσα 4, Παππάς 8 (1), Διαμαντίδης 4, Παπαγιάννης 8.