Συγκλονιστικός Άρης, νίκη με ανατροπή, φωνάζει η ΑΕΚ (77-76)

Μεγάλη εντός έδρας νίκη του Άρη επί της ΑΕΚ με 77-76 για τη Basket League ΣΚΡΑΤΣ. Οι Θεσσαλονικείς δια πυρός και σιδήρου κράτησαν το αήττητο της έδρας τους από τα μέσα Οκτώβρη και πλέον με ρεκόρ 16-5 είναι μόνοι στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, αφού ναι μεν ισοβαθμούν με την ΑΕΚ αλλά έχουν πλέον δύο νίκες στα μεταξύ τους παιχνίδια. Στα αξιοσημείωτα του παιχνιδιού, οι πέντε τεχνικές ποινές που δόθηκαν και η αποβολή του Λουκά Μαυροκεφαλίδη.

Με τον Χέρστον να αναλαμβάνει να κοθοδηγήσει την ΑΕΚ στο σκοράρισμα, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθού με 4-10. Ο Ουότερς απαντούσε για λογαριασμό του Άρη και έφτασε να ισοφαρίσει το σκορ σε 10-10, με τους γηπεδούχους να αυξάνουν την πίεση και να προσπαθούν να ξεφύγουν στο σκορ. Η ΑΕΚ όμως, όχι μόνο άντεξε αλλά μπόρεσε να κλείσει και την πρώτη περίοδο υπέρ της με 16-18 χάρη στις βολές του Μαυροκεφαλίδη.

Ωστόσο, ο σέντερ της «Ένωσης» έμελλε να εξελιχθεί σε αρνητικό πρωταγωνιστή φού μεσα σε 11 δευτερόλεπτα κατάφερε να τιμωρηθεί με δύο τεχνικές ποινές και να πάρει την άγουσα για τα αποδυτήρια.

Τι συνέβη; Αρχικά του χρεώθηκε τεχνική ποινή για φλόπινγκ από τους διαιτητές και λίγα δευτερόλεπτα πιο μετά, ήταν αυτός που έριξε λάδι στη φωτιά στον καυγά Παπαντωνίου-Ουότερς. Οι συμπαίκτες του όμως κάθε άλλο παρά πτοήθηκαν, με τον Μπράουν να παίρνει τη σκυτάλη στην επίθεση για να οδηγήσει το «Δικέφαλο» στο 37-47 του ημιχρόνου. Ενδιάμεσα εκτός από τις τεχνικές ποινές στον Μαυροκεφαλίδη, δόθηκαν αλλά τρεις. Μία στον πάγκο της ΑΕΚ και από μία σε Ουάιτ και Ουότερς.

Στην τρίτη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι απλά φρόντιζαν να διαχειριστούν το υπέρ τους σκορ χωρίς να νιώσουν ότι απειλούνται ακόμα και όταν ο Σίμτσακ έφερε τον Άρη στους -6 (41-47). Ωστόσο, ο πάλαι ποτέ «αυτοκράτορας» του ελληνικού μπάσκετ δεν είχε πει ακόμη την τελευταία του λέξη. Αρχικά, ο Κοέν «πυροβόλησε» δύο φορές από τα 6.75 ρίχνοντας τη διαφορά στους τέσσερις (56-60) και στη συνέχεια ο ΜακΝιλ ισοφάρισε σε 64-64 7′ πριν τη λήξη.

Από εκείνο το σημείο και μετά ο αγώνας πήγαινε καλάθι-καλάθι, με τον Μπράουν να κάνει για λογαριασμό της ΑΕΚ το 75-74. Ακολούθως ο Χάγκινς από τις βολές έκανε το 76-74 και αμέσως μετά ο Μπράουν παρά την άμυνα του Κοέν σκόραρε για το 76-76 στα 18.6 πριν το τέλος. Ο Χάγκινς πήγε πάλι στις βολές στα 14.1 και με 1/2 βολές έγραψε το τελικό 77-76. Η τελευταία κατοχή, ανήκε στους φιλοξενούμενους και ο Γκριν ήταν αυτός που πήρε το τελευταίο σουτ, αλλά αστόχησε, με τον Άρη να πανηγυρίζει μια μεγάλη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 37-47, 50-60, 77-76

Άρης (Πρίφτης): Πελεκάνος 15 (3), Ουάιτ 7 (2), Ουότερς 11, Χάγκινς 12, ΜακΝιλ 6, Ξανθόπουλος 5 (1), Τσούπκοβιτς 3, Δίπλαρος, Ζάρας 2, Κοέν 12 (3), Μούρτος 2, Σίμτσακ 2.

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Σάκοτα 9 (1), Χέρστον 5 (1), Μπράουν 14, Καλαμπόκης 2, Μαυροειδής 4, Παπαντωνίου 1, Γκριν 12 (2), Μαυροκεφαλίδης 4, Κάρτερ 7 (1), Σαρικόπουλος 5.