Στραπατσο-νι του Πανθρακικού στον Παναθηναϊκό (1-0)

Ο Πανθρακικός ήταν καλύτερος του Παναθηναϊκού στην Κομοτηνή και πανηγύρισε την πρώτη εντός έδρας νίκη του (1-0) στο πρωτάθλημα με το γκολ του Ροζέριο Μάρτινς (26´). Οι δύο ομάδες είχαν από ένα δοκάρι, οι γηπεδούχοι με τον Παπαγεωργίου (70´) και το «τριφύλλι» με τον Καρέλη (41´), ενώ ο Παναθηναϊκός τελείωσε το ματς με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Κουτρουμπή στο 84´, με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Η ομάδα της Κομοτηνής κατέθεσε ψυχή στον αγωνιστικό χώρο, με τους παίκτες να δείχνουν πόσο πολύ ήθελαν αυτή τη σημαντική νίκη που θα τους βοηθήσει στη μάχη για την παραμονή στην κατηγορία. Ο Ελευθερόπουλος έστησε άψογα την ομάδα του καταφέρνοντας να κλείσει πολύ καλά τους διαδρόμους προς τα καρέ του Αθανασιάδη, παίζοντας παράλληλα εξαιρετικά στην αντεπίθεση.

Ο Παναθηναϊκός θύμιζε καράβι που παραπέει, με τους παίκτες του να έχουν περισσότερο το μυαλό τους στις διακοπές των Χριστουγέννων και λιγότερο στο ματς, ενώ ο Αντρέα Στραματσόνι δεν βοήθησε από τον πάγκο.

Η πρώτη ευκαιρία του παιχνιδιού, ανήκε στους φιλοξενούμενους με τον Νάνο να σεντράρει από αριστερά και τον Καλτσά να πλασάρει, αλλά ο Αθανασιάδης απόκρουσε σωτήρια. Η απάντηση για τους γηπεδούχους ήρθε στο 21′, όταν ύστερα από λάθος διώξιμο της άμυνας η μπάλα στρώθηκε στον Λαδάκη που σούταρε με την μία, όμως ο Στιλ μπλόκαρε. Ύστερα από πέντε λεπτά ήρθε το μοναδικό γκολ του αγώνα.

Ο Χασομέρης από αριστερά έβγαλε στον Ντιγκινί (26´), που με την σειρά του έκανε ωραίο κοντρόλ και γύρισε για τον ερχόμενο Ροτζέριο ο οποίος με άνεση πλάσαρε και άνοιξε το σκορ (1-0). Το «τριφύλλι» απάντησε στο 41′, με την κεφαλιά του Καρέλη να σταματά αρχικά στο δοκάρι και στη συνέχεια να επιστρέφει σε αυτόν αλλά να τη στέλνει από την εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Ο Σάντσεθ, παραλίγο να διευρύνει το προβάδισμα για τον Πανθρακικό, αφού στο 70´ ύστερα από γύρισμα στην περιοχή αντί να απομακρύνει έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι του Στιλ και πέντε λεπτά μετά, ο Βρετανός πορτιέρο έδιωξε σε κόρνερ μια προσπάθεια του Ντιγκινί που είχε ξεκινήσει από σέντρα του Μπαϊκαρά που ήταν οφσάιντ.

Λίγο πριν το τέλος του παιχνιδιού και συγκεκριμένα στο 84′, ο Κουτρουμπής αποβλήθηκε αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες στον αγωνιστικό χώρο, ύστερα από μαρκάρισμα στον Χαβίτο που του έφερε και τη δεύτερη κίτρινη. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Καρέλης έχασε ευκαιρία να δώσει στο «τριφύλλι» το βαθμό της ισοπαλίας, μπαίνοντας από τα πλάγια στην περιοχή, όμως το σουτ που εξαπέλυσε έφυγε άουτ.

Πανθρακικός: Αθανασιάδης, Παπαγεωργίου, Μελίσσης, Σερφά (56′ Χρήστου), Ποτουρίδης, Μεχία, Ροζέριο (86′ Ιγκόρ), Λαδάκης, Χασομέρης (46′ Χαβίτο), Μπαϊκαρά, Ντιγκινί.

Παναθηναϊκός: Στιλ, Νάνο (63′ Ατζαγκούν), Σάντσεθ, Κουτρουμπής, Βέμερ, Εσιέν, Ζέκα, Πράνιτς, Καλτσάς (86′ Αμπέντ), Καρέλης, Κλωναρίδης (88′ Πέτριτς).