Στα ημιτελικά του Πανευρωπαϊκού η Εθνική Νεανίδων

Η Εθνική Νεανίδων επιβλήθηκε 54-48 της Γερμανίας και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος μπάσκετ U18 της Β´ Κατηγορίας που διεξάγεται στο Σεράγεβο. Η Ελλάδα θα αντιμετωπίσει την Ισλανδία το Σάββατο (30/7, 22:00) και με νίκη θα εξασφαλίσει την άνοδό της στην Α´ Κατηγορία.

Ακόμη όμως και αν ηττηθεί, θα έχει μία δεύτερη ευκαιρία, στον μικρό τελικό να διεκδικήσει τη νίκη και το εισιτήριο της ανόδου. Τα κορίτσια του Γιάννη Γερεουδάκη και του Κώστα Παπαδόπουλου ήταν εξαιρετικά στο τελευταίο δεκάλεπτο, καθώς κατάφεραν να γυρίσουν το ματς και να πάρουν τη νίκη.

Κορυφαία παίκτρια του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος ήταν η Έλενα Τσινέκε που πέτυχε τους 25 από τους 54 πόντους της Εθνικής, ενώ είχε και 8 ριμπάουντ.

Η Γερμανία ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα και προηγήθηκε με 6-0 και 13-4. Οι παίκτριες της Εθνικής δεν έβρισκαν λύσεις στην επίθεση, σε αντίθεση με τις Γερμανίδες που στο 14ο λεπτό εκτόξευσαν τη διαφορά στο +13 (21-8).

Οι Ελληνίδες όμως αντέδρασαν και ξεκίνησαν την αντεπίθεση. Βελτίωσαν την άμυνα τους και με τις Κολλάτου, Ε.Τσινέκε και Βιντσιλαίου ισοφάρισαν σε 23-23 (το ημίχρονο έκλεισε ελαφρύ προβάδισμα της Γερμανίας με 27-23).

Οι Γερμανίδες ξεκίνησαν δυνατά και το β´ ημίχρονο πηγαίνοντας τη διαφορά στο +11 (23-34), αλλά 11 συνεχόμενοι πόντοι από την Έλενα Τσινέκε είχαν σαν αποτέλεσμα να μειώσει η Εθνική (34-36) και να περάσει λίγο αργότερα μπροστά στο σκορ με την Καρλάφτη με 37-36.

Πλέον με καλύτερη ψυχολογία κι έχοντας το μομέντουμ, η Ελλάδα ήταν πιο εύστοχη στην επίθεση. Η Καρλάφτη με τρίποντο έκανε το 47-45 και η Κολλάτου το 49-45 στο 38´´. Η Γερμανία μείωσε με τη Ροζεμέγιερ σε 49-47, αλλά η Έλενα Τσινέκε έκανε το 52-47. Μια βολή από την Κλουγκ και δύο από τη Γεροστεργίου διαμόρφωσαν το τελικό 54-48.

Τα δεκάλεπτα: 8-13, 23-27, 39-40, 54-48

ΕΛΛΑΔΑ: Τσουγκράκη 3(1), Τζανετάτου, Τσινέκε Ε. 25 (3/5 τρ., 8 ριμπ.), Κολλάτου 9(1 τρ., 4 ριμπ, 4 κλ.), Τσινέκε Κ. 2, Βιντσιλαίου 5 (8 ριμπ.), Σταυροπούλου, Γεροστεργίου 2, Αναστασοπούλου (4 ριμπ.), Καρλάφτη 6(1), Δανδουλάκη 2.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Κλουγκ 12, Σίμον 4, Ντάουμπ, Σούτερ 9(2), Λανπενκούπερ 3, Περότσε 2, Μπάρα, Ζίσερ, Μπόχμκε 6(1), Ροζεμέγιερ 12(2), Κολ.