Σωτήρας Ανέστης, λυτρωτής Μπαρμπόσα, ΑΕΚ – Ξάνθη 2-1

Τα νικηφόρα αποτελέσματα συνέχισε η ΑΕΚ που επιβλήθηκε με 2-1 της Ξάνθης στο ΟΑΚΑ. Η Ένωση «τρίτωσε» το νικηφόρο σερί της μετά τα δύο θετικά αποτελέσματα σε Πρωτάθλημα και Κύπελλο. Από την άλλη οι Ακρίτες αποδείχθηκαν πολύ σκληροί για να πεθάνουν, αφού αυτή ήταν μόλις η δεύτερη φετινή ήττα τους σε εκτός έδρας αγώνα.

Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν νωρίς με τον Αραβίδη αλλά ισοφάρισε γρήγορα ο Σολτάνι για την Ξάνθη. Το 2-1 ήρθε για την ΑΕΚ νωρίς στο β’ ημίχρονο με τον Μπαρμπόσα, ενώ οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να φτάσουν στην ισοφάριση, είχαν ευκαιρίες αλλά η τύχη δεν ήταν με το μέρος τους. Τις εντυπώσεις, έκλεψαν οι δύο τερματοφύλακες με τον μεν Ανέστη να διώχνει πέναλτι σώζοντας τη νίκη και τον Τσενάμο από την άλλη να κατεβάζει ρόλα απέναντι στον Αραβίδη.

Με τη σέντρα του αγώνα, η ΑΕΚ κέρδισε φάουλ, ο Μάνταλος εκτέλεσε αλλά η κεφαλιά του Αραβίδη πέρασε έξω. Στο 5′, ο Τσενάμο μπλόκαρε το σουτ του Μπορμπόσα και στο 8′ ο πάλι ο κίπερ της Ξάνθης έβγαλε δύσκολα σε κόρνερ, άλλη μια κεφαλιά του Αραβίδη. Η τρίτη προσπάθεια ήταν και η φαρμακερή για τον φορ των γηπεδούχων που στο 10′ πήρε το ριμπάουντ από σουτ του Μάνταλου και άνοιξε το σκορ (1-0).

Η Ξάνθη απάντησε στο 13′ με τον Ανέστη να μπλοκάρει το φάουλ του Ερέα, όμω στο 17′ ο Σολτάνι αξιοποίησε την πάσα του Νιέτο και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Σχεδόν αμέσως μετά ο Μπαρμπόσα βγήκε στην πλάτη της άμυνας των Ακριτών αλλά η κεφαλιά που επιχείρησε πήγε άουτ και στο 25′ ο Αραβίδης έκλεψε από τον Ερέα, σούταρε αλλά ο Τσενάμο μπλόκαρε ξανά και στο 32′ ο σκόρερ των «κιτρινόμαυρων» που επιθετικά ήταν ο πιο δραστήριος παίκτης της ομάδας του απέτυχε να νικήσει σε τετ α τετ τον Ελληνοϊταλό, διαμαρτυρόμενος πάντως για πέναλτι αφοί οι δύο απίκτες συγκρούστηκαν. Η επόμενη ευκαιρία ανήκε πάλι στην ΑΕΚ, στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου, αλλά ο Τσενάμο απέκρουσε για ακόμη μια φορά το σουτ Αραβίδη.

Μόλις οτκώ λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι μπήκαν εκ νέου σε θέση οδηγού, με τον Βάργκας να βρίσκει ωραία τον Μπαρμπόσα και τον Πορτογάλο με σουτ στην κίνηση να κάνει το 2-1.

Η Ξάνθη είχε τεράστια ευκαιρία στο 64′ για να ισοφαρίσει, με το πέναλτι που κέρδισε ο Καπετάνος από τον Λαμπρόπουλο αλλά ο Νιέτο είδε τον Ανέστη να πέφτει στη γωνία του και να αποκρούει.

Άμεσα, ο Πογέτ άλλαξε το σύστημα σε 5-3-2 παίζοντας με τρεις στην άμυνα για να διασφαλίσει τη νίκη, δίνοντας χώρους στους Ακρίτες που ανέβηκαν και ξεκίνησαν να πιέζουν κυρίως με στημμένες φάσεις. Κορυφαίες, ευκαιρίες για τους φιλοξενούμενους στο 88′ και στο 91′ με τις κεφαλιές των Λισγάρα και Βασιλακάκη να περνάνε λίγο έξω από την εστία του Ανέστη.

ΑΕΚ: Ανέστης, Γκάλο, Λαμπρόπουλος, Άρθο, Ντίντακ, Σιμόες, Κορδέρο, Μάνταλος (71’ Γιόχανσον), Μπαρμπόζα (79’ Τζεμπούρ), Βάργκας (71’ Κολοβέτσιος), Αραβίδης.

Ξάνθη: Τσενάμο, Μπέρτος, Γούτας (29’ Καρυπίδης), Λισγάρας, Γουάλας, Φλίσκας, Λουσέρο, Νιέτο (70’ Ντιμιτρόφ), Βασιλακάκης, Ερέα (58’ Καπετάνος), Σολτάνι.