Ο Παναθηναϊκός συνέτριψε την Γαλατάσαραϊ στο ΟΑΚΑ (85-58)

Πιο εύκολα απ´ ότι θα περίμεναν οι πιστοί του φίλοι, ο Παναθηναϊκός Superfoods σκόρπισε στους πέντε ανέμους την Γαλατασαράι στο ΟΑΚΑ κερδίζοντάς τη με 85-58 για την 11η αγωνιστική της EuroLeague. Οι «πράσινοι» επέστρεψαν στις νίκες και το συνδύασαν και με καλό θέαμα παίρνοντας για έκτη φορά φέτος το ροζ φύλλο αγώνα στη διοργάνωση.

Ο Τσάβι Πασκουάλ αυτό που κρατάει είναι η απόδοση του Κρις Σίνγκλετον που ήταν ο καλύτερος του αγώνα με 13 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 κλεψίματα και 6 κερδισμένα φάουλ, αλλά και την εμφάνιση του Μάικ Τζέιμς στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Παναθηναϊκός έπαιξε εξαιρετική άμυνα, κρατώντας σε χαμηλό σκορ την Γαλατάσαραϊ και θέλει και πετύχει νίκη και απέναντι σε μία άλλη τουρκική ομάδα την επόμενη αγωνιστική, εναντίον της Φενέρμπαχτσε στο ΟΑΚΑ.

Το «τριφύλλι» ουσιαστικά τελείωσε το ματς την τρίτη περίοδο όπου άνοιξε πολύ τη διαφορά κάνοντας επιμέρους 25-14 εκτοξεύοντας το σκορ στους +20 πόντους (64-45).

Από εκει και έπειτα όλα πήραν τον δρόμο τους με τους «πράσινους» να είναι καταιγιστικοί φτάνοντας τη διαφορά στους +27 πόντους στο φινάλε του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 39-31, 64-45, 85-58

Παναθηναϊκός: Σίνγκλετον 13 (7 ριμπ.), Νίκολς 9 (1), Ρίβερς 14 (2), Τζέιμς 13, Φώτσης, Παππάς, Φελντέιν 4, Χαραλαμπόπουλος, Γκάμπριελ 14 (2), Μπουρούσης 4 (8 ριμπ..), Καλάθης 14 (7/9 δίπ.).

Γαλατάσαραϊ: Σμιθ 9, Πρέλντζιτς, Μίτσοφ 6, Τάιους 6, Κορκμάζ 5 (1), Τόμσον 6, Σιλμπ 15 (3), Αράρ 2, Γκιουλέρ 8 (4/11 σουτ), Ντίμπλερ, Κοκσάλ 1.

ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ - ÃÁËÁÔÁÓÁÑÁÉ (ÅÕÑÙËÉÃÊÁ 2016-2017)