Σίλβα όπως…. Μπούκοβι, ισοφάριση του ρεκόρ των 11 σερί νικών στην εκκίνηση

Ξέσπασε στο τέλος ο Ολυμπιακός με πρωταγωνιστή τον Κώστα Φορτούνη επικρατώντας 3-1 του Αστέρα Τρίπολης στο άδειο λόγω τιμωρίας γήπεδο Καραϊσκάκη. Οι ερυθρόλευκοι δυσκολεύτηκαν μεν, κέρδισαν δε τους μαχητικούς Αρκάδες και κυνηγούν στο πρωτάθλημα τα… ρεκόρ. Οι Πειραιώτες έχουν το απόλυτο στη Σούπερ Λίγκα με 11 σερί νίκες στην εκκίνηση της διοργάνωσης και ισοφάρισαν το ρεκόρ της ομάδας του Μάρτον Μπούκοβι από τη σεζόν 1966-67.

Οι Πειραιώτες κηνηγούν τα ρεκόρ, καθώς δεν φαίνεται να έχουν αντίπαλο στον αγωνιστικό χώρο. Ο Ολυμπιακός μετά από 12 αγωνιστικές είναι στο +10 από την ΑΕΚ και στο +17 από τον ΠΑΟΚ, έχοντας μάλιστα ένα παιχνίδι λιγότερο και, παράλληλα, στο +11 από τον Παναθηναϊκό και ενώ εκκρεμεί η απόφαση για την τύχη του ντέρμπι μετά τα επεισόδια στη Λεωφόρο.

Ο Ολυμπιακός δεν είχε ρυθμό στο ματς, ο Αστέρας έπαιξε κλειστά και οργανωμένα στο μισό γήπεδο μπροστά από την εστία του Μπαντή, ωστόσο η νίκη ήρθε στο δεὐτερο ημίχρονο με ένα 20λεπτο ξέσπασμα.

Αρχικά, στο φάουλ του Ντουρμάζ (70´), η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του γκολκίπερ του Αστἐρα, ενώ δύο λεπτά αργότερα (72´), ο διαιτητής Κύζας έδειξε την άσπρη βούλα σε κράτημα του Κουρμπέλη στον Μιλιβόγεβιτς. Ο Φορτούνης το εκτέλεσε ανοίγοντας το σκορ (1-0), ενώ ο διεθνής μεσοεπιθετικός με όμορφο αριστερό σουτ πέτυχε στο 80´ το 2-0. Φτάνοντας έτσι τα 9 γκολ στο πρωτάθλημα. Και ο Ιντέγε, στο 86´, με δυνατό σουτ έκανε το 3-0.

«Ήταν άσχημο να παίζεις σε άδειο γήπεδο, γιατί δεν είχαμε τους φιλάθλους μαζί μας, ήταν δύσκολο για μας, ενώ παίζαμε απέναντι σε μία καλή και δυνατή ομάδα” δήλωσε ο Μάρκο Σίλβα. «Δεν ξεκινήσαμε όπως το είχαμε σχεδιάσει. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως είμαστε πολύ καλοί επιθετικά. Μας άξιζε η νίκη και ήταν δίκαιη. Θέλω να συγχαρώ τους παίκτες μου για τις 11 νίκες και στόχος μας είναι να διορθώνουμε τα λάθη μας και να βελτιωνόμαστε” πρόσθεσε.

Ο Αστέρας που αρκέστηκε σε παθητικό ρόλο, μείωσε σε 3-1 στις καθυστερήσεις του αγώνα (93´). Ο Κὐζας έδωσε πέναλτι σε τζαρτζάρισμα του Ντα Κόστα στον Γιάννου, ο τελευταίος το εκτέλεσε, ο Ρομπέρτο πέφτοντας στην αριστερή του γωνία έδιωξε την μπάλα, αλλά ο επιθετικός της ομάδας της Τρίπολης με κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μάρκο Σίλβα): Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουί, Ντα Κόστα, Σιόβας, Μαζουακού, Μιλιβόγεβιτς, Κασάμι (46′ Φουστέρ), Φορτούνης, Ντουρμάζ (75′ Ντομίνγκες), Σεμπά (61′ Ερνάνι), Ιντέγε.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Στάικος Βεργέτης): Μπαντής, Λούι, Σανκαρέ, Γκοϊάν, Παντελιάδης, Ιγκλέσιας (71′ Χαμντανί), Κουρμπέλης, Νίκο (66´ Φούντας), Λανθαρότε, Μάσα (81′ Γιάννου), Παπαδόπουλος.