«Σφράγισε” την πρόκριση με Κλωναρίδη, αποχώρησε τραυματίας ο Μπεργκ

Με πρωταγωνιστή τον Βίκτωρα Κλωναρίδη που πέτυχε και τα δύο γκολ, ο Παναθηναϊκός κέρδισε 2-1 την Παναχαϊκή στην Πάτρα και πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας. Το δυσάρεστο για τους «πράσινους” ήταν, πως αποχώρησε τραυματίας από το παιχνίδι ο Μάρκους Μπεργκ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι έχοντας απανωτές ευκαιρίες στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού με τους Τζίλα (2′), Σιατραβάνη (3′) και Στεργίδη (4′). Ο Παναθηναϊκός, βρήκε δίχτυα στην πρώτη του ευκαιρία στο παιχνίδι μόλις στο 7′ με τον Κλωναρίδη να κερδίζει ωραία την μπάλα ύστερα από βαθιά μπαλιά και με τον Ασίγκμπα κολλημένο πάνω του να μπαίνει στην περιοχή και να πλασάρει τον Στρέζο για το 0-1.

Οι Πατρινοί τρία λεπτά αργότερα είχαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν αλλά το πλασέ του Στεργίδη ήταν αδύναμο και μπλόκαρε εύκολα ο Κοτσόλης.

Στο 16′ ο Σραματσόνι έκανε αναγκαστική αλλαγή βγάζοντας τον Μπεργκ μετά από μαρκάρισμα που δέχτηκε και αποχώρησε με ενοχλήσεις ενοχλήσεις τον δικέφαλο.

Στο 21′ ο Καρέλης από καλή θέση έστειλε τη μπάλα άουτ, ενώ στο 23′ ο Κοτσόλης μπλόκαρε το σουτ του Κάργα. Στο επόμενο λεπτό ο Στρέζος μάζεψε εύκολα το σουτ του Κλωναρίδη και στο 32′ ο Καρέλης έκανε ωραία ενέργεια από τα αριστερά και έβγαλε τη σέντρα για τον Πράνιτς που απέναντι στον εξουδετερωμένο Στρέζο πλάσαρε ψηλά άουτ. Ο Κροάτης, εξιλεώθηκε 10 λεπτά αργότερα όταν πάσαρε ωραία στον Κλωναρίδη που με πλασέ έκανε το 0-2.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε δυνατά στο β’ ημίχρονο, έχοντας δύο σερί ευκαιρίες με τον Κλωναρίδη (50′, 52′) ενώ στο 58′ ο Σάντσεθ αστόχησε ελάχιστα προσπαθώντας να κρεμάσει τον Στρέζο με φάουλ πίσω από τη σέντρα. Στο 64′, το «τριφύλλι” είχε νέα ευκαιρία με το σουτ του Πράνιτς να κοντράρει και να βγαίνει κόρνερ και στο 76′ ο Καρέλης σε τετ α τετ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Στρέζο.

Η Παναχαϊκή, η οποία είχε υποστεί καθίζηση σε όλο το δεύτερο 45λεπτο, απείλησε στο 88′ με κεφαλιά του Τζίλα που έβγαλε σε κόρνερ ο Κοτσόλης. Το γκολ της τιμής, ήρθε στις καθυστερήσεις, όταν ύστερα από εκτέλεση κόρνερ ο Κάργας έπιασε κεφαλιά – ασίστ για το Στεργίδη που από θέση οφσάιντ μείωσε για το τελικό 1-2.

Παναχαϊκή: Στρέζος, Ασίγκμπα, Κάργας, Χίσα, Στεργίδης, Πινδώνης (46′ Ντελέκος, λ. τρ. 55′ Τρίγκας), Χατζής, Μιγκέλ Πέδρο (82′ Μητρόπουλος), Σιατραβάνης, Λαμπρόπουλος, Τζίλας.

Παναθηναϊκός: Κοτσόλης, Μαρινάκης, Σάντσεθ, Κουτρουμπής, Νάνο, Λαγός, Ζέκα, Πράνιτς, Νίνης (67′ Αμπέντ), Κλωναρίδης (82′ Λάμπρου), Μπεργκ (16′ Καρέλης).