Το σήκωσε ξανά η Σεβίλλη-Νίκησε 3-2 τη Ντνίπρο με ανατροπή (video)

Για δεύτερη συνεχή χρονιά η Σεβίλλη κατέκτησε το Europa League, νικώντας στον τελικό της Βαρσοβίας την ομάδα-έκπληξη Ντνίπρο με 3-2. Εγινε έτσι η πολυνίκης της διοργάνωσης με 4 τρόπαια στο ενεργητικό της σε ισάριθμους τελικούς, ενώ  ο Κάρλος Μπάκα ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της σπουδαίας και χορταστικής σε θέαμα αναμέτρησης με δύο γκολ.

Η ισπανική ομάδα εξασφάλισε το εισιτήριο για τους Ομίλους του Champions League (δικαίωμα που ισχύει από φέτος, οι  ομάδες από Ισπανία θα είναι πέντε τον αριθμό, με τη Βαλένθια στα προκριματικά). Τρία τρόπαια, πίσω από τη Σεβίλλη, έχουν Γιουβέντους, Ίντερ και Λίβερπουλ).

Ο Μπάκα έδωσε δύο φορές προβάδισμα στην Σεβίλλη, ολοκληρώνοντας στο δεύτερο ημίχρονο την μεγάλη ανατροπή. Το  πρώτο ημίχρονο ήταν εξαιρετικό (2-2) με συνεχείς εναλλαγές και το δεύτερο χωρίς ιδιαίτερα τρελό ρυθμό. Λίγα λεπτά πριν το τέλος του τελικού o Ματέους έχασε τις αισθήσεις του, όμως του δόθηκαν οι πρώτες βοήθειες και βγήκε με φορείο χωρίς να χρειαστεί φορείο.

Η Ντνίπρο κατάφερε να ανοίξει το σκορ μόλις στο 7’ με καρφωτή κεφαλιά του Νίκολα Κάλινιτς, ύστερα από σέντρα του Ματέους. ΟΙ Ισπανοί που ξέρουν από αναποδιές δεν πτοήθηκαν και στο 28’ ισοφάρισαν με ωραίο βολέ μέσα από την περιοχή του Γκρέγκορς Κριχόβιακ. Τρία λεπτά μετά ο Μπάκα βγήκε τετ-α-τετ με τον Μπόικο από την εξαιρετική μπαλιά του Ρέγες και δεν λάθεψε: 2-1. Το ημίχρονο ωστόσο είχε κι άλλο γκολ. Στο 44′ ο Ρουσλάν Ροτάν με ωραία απευθείας εκτέλεση φάουλ έφερε το ματς στα ίσα. Η χαριστική βολή στους Ουκρανούς ήρθε στο 72’ με τον Μπάκα, που έφθασε τα 7 γκολ στην διοργάνωση, ύστερα από πάσα του Βιτόλο.

«Θέλω να αφιερώσω την κατάκτηση του τροπαίου στον Θεό και στην οικογένειά μου στην Κολομβία» ανέφερε το πρόσωπο της βραδιάς ο  Κάρλος Μπάκα, που γνώρισε την αποθέωση όταν αντικαταστάθηκε. «Είναι κάτι μοναδικό. Θέλω να το απολαύσω. Είμαι πολύ χαρούμενος που βοήθησα την ομάδα μου με δύο γκολ» κατέληξε.

Ο προπονητής της Ντνίπρο Μιρόν Μαρκέβιτς από τη μεριά του υπογράμμισε: «Ήταν πιο έμπειροι και αυτό φάνηκε. Προσπαθήσαμε όμως να κάνουμε το παιχνίδι μας. Δυστυχώς επιτρέψαμε στον Μπάκα να είναι δυναμικός στην επίθεση και κάναμε πολλά λάθη στην άμυνα. Τους χαρίσαμε το τρίτο γκολ, έπρεπε να διώξουμε την μπάλα, αλλά δεν το κάναμε».

Ο μεγάλος θριαμβευτής Ουνάι Έμερι δήλωσε: «Το σημαντικό ήταν που φτάσαμε τελικό και αφού τα καταφέραμε έπρεπε να το απολαύσουμε. Είμαι χαρούμενος στην Σεβίλλη (υπάρχουν φήμες για Μίλαν). Θέλαμε πολύ αυτό το τρόπαιο, όλοι στην Σεβίλλη το ήθελαν. Ήταν πολύ δυνατός ο αντίπαλός μας. Στο ημίχρονο είπαμε πως πρέπει να είμαστε ήρεμοι, καθώς πρέπει να ανταπεξέλθουμε σε άμυνα και επίθεση. Η ομάδα το άξιζε».

ΝΤΝΙΠΡΟ: Μπόικο, Φεντέτσκι, Ντόουγκλας, Τσεμπεριάτσκο, Λέο Μάτος, Κάνκαβα (85′ Σάχοβ), Φεντορτσούκ (68′ Μπέζους), Ροτάν, Ματέους, Κονοπλιάνκα, Κάλινιτς (78′ Σελεζνιόβ).

ΣΕΒΙΛΛΗ: Ρίκο, Αλέις Βιδάλ, Καρίσο, Κολοτζιετσάκ, Τρεμουλινάς, Εμ’Μπιά, Κριχόβιακ, Μπανέγα (87′ Ιμπόρα), ΧΑ Ρέγες (59′ Κόκε), Βιτόλο, Μπάκα (82′ Γκαμεϊρό).