Πρώτη απώλεια στη Super League για τον Ολυμπιακό 1-1 με τον Πλατανιά

«Κόλλησε» στα Περιβόλια ο Ολυμπιακός, με τον ψυχωμένο και καλά διαβασμένο Πλατανιά να βάζει φρένο (1-1) στο νικηφόρο σερί των «ερυθρόλευκων» στο πρωτάθλημα που σταμάτησε στις 17. Η ομάδα των Χανίων προηγήθηκε στο σκορ με τον Ράμος (35´), οι Πειραιώτες απάντησαν με τον Φορτούνη (72´) κυνήγησαν την ανατροπή, αλλά αυτή τη φορά δεν τα κατάφεραν.

Ο Πλατανιάς ήταν η μοναδική ομάδα εντός συνόρων που είχε υποχρεώσει τον Ολυμπιακό σε ισοπαλία, κι αν αυτό είχε γίνει στο ματς του σε Κυπέλλου (2-2) στο Καραϊσκάκη, ενώ στο πρώτο γύρο του πρωταθλήματος οι «ερυθρόλευκοι» είχαν επικρατήσει με σκορ 3-1. Στα αξιοσημείωτα του παιχνιδιού, ότι υπήρξε πεντάλεπτη διακοπή λόγω προβλήματος στους προβολείς του γηπέδου.

«Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι, απέναντι σε ένα αντίπαλο που έπαιξε με μεγάλη ένταση. Μετά το γκολ που δεχτήκαμε, ανεβάσαμε την απόδοσή μας, καταφέραμε να ισοφαρίσουμε, είχαμε ευκαιρίες και για άλλο τέρμα, αλλά δεν μπορέσαμε να σκοράρουμε και να πάρουμε τη νίκη» δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα ο Μάρκο Σίλβα μιλώντας στη Nova.

Τα πρώτα δεκαπέντε λεπτά του παιχνιδιού ανήκαν στους γηπεδούχους, οι οποίοι με άνεση έφταναν κοντά στην περιοχή των «ερυθρόλευκων», αφού η ανασταλτική λειτουργία του Ολυμπιακού ήταν κακή. Στο 12′ ο Ρομπέρτο με υπερένταση σταμάτησε σουτ του Γουνδουλάκη, όπως και στο 34′. Ένα λεπτό μετά, ο μέσος των Κρητικών έβγαλε σέντρα από δεξιά, ο Ντα Κόστa είχε κακή αντίδραση και ο Ράμος, αφού πέρασε και τον Σαλίνο,πλάσαρε τον Ρομπέρτο για το 1-0.

Ο Ολυμπιακός πήρε στη συνέχεια την πρωτοβουλία των κινήσεων και δημιούργησε τρεις ευκαιρίες μέσα σε διάστημα έξι λεπτών, με τους Πάρντο (40′), Ιντέγε (42′) και Τσόρι (45+1′).

Στο β’ ημίχρονο, η σωστή αμυντική λειτουργία και η πολύ καλή τακτική διαχείριση από τον Γιώργο Παράσχο, δυσκόλεψαν πολύ τον Ολυμπιακό. Ο Σίλβα έκανε πιο επιθετική την ομάδα του, ρίχνοντας τον Φορτούνη στον αγώνα αντί του Καμπιάσο παίζοντας με δύο 10άρια (Τσόρι – Φορτούνη) και ο Έλληνας διθενής μέσος βρήκε δίχτυα στο 72′ (ύστερα από σουτ του Ντουρμάζ και απόκρουση του Σωτηρίου), ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Οι Πειραιώτες έψαξαν το δεύτερο γκολ, αύξησαν την πίεσή τους, όμως δεν τα κατάφεραν, ενώ ο Σωτηρίου είχε άλλη μια μεγάλη απόκρουση στις καθυστερήσεις του ματς σε κεφαλιά του Πουλίδο.

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ: Σωτηρίου, Κουλιμπαλί, Σκαρντοβέλι, Σελίν, Μπανανά, Γκνιάτιτς, Στανισάβλιεβιτς, Μενδρινός (74′ Ανγκούλο), Αποστολόπουλος, Γουνδουλάκης (82′ Μιλούνοβιτς), Ράμος (88′ Δημήτρης).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ρομπέρτο, Σαλίνο, Ντα Κόστα, Σιόβας, Μαζουακού, Καμπιάσο (59′ Φορτούνης), Μιλιβόγεβιτς, Ντομίνγκες (85′ Σεμπά), Ντουρμάζ, Πάρντο (84′ Πουλίδο) και Ιντέγε.