Πρωταθλήτρια Ευρώπης στο πόλο η Εθνική Νέων – Νίκησε με 14-12 το Μαυροβούνιο σε έναν δύσκολο αγώνα

Το ελληνικο πόλο μας έκανε πάλι υπερήφανους. Πριν από λίγες εβδομάδες μας έδωσε χαρά  η Εθνική Εφήβων που κατέκτησε το χρυσό στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Σομπατέλι και σήμερα,  στη Λευκορωσία, η Εθνική Νέων  κατέκτησε την κορυφήστον τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, επικρατώντας του Μαυροβουνίου.

To Μαυροβούνιο αρχικα προηγήθηκε με ένα γκολ του Μπράνκο,  ο οποιος εκμεταλλεύθηκε το σχετικά νωθρό ξεκίνημα της ελληνικής άμυνας και ο Ράντοβιτς έγραψε το 2-0. Ο  Ρομπόπουλος μείωσε την διαφορά και το Μαυροβούνιο απάντησε με παίχτη παραπάνω και αύξησε κι άλλο τη διαφορά, πάλι  με τον Ράσκοβιτς, φτάνοντας στο 4-1. Ο Γκιουβέτσης μείωσε, όμως οι Μαυροβούνιοι  και πάλι με παίχτη παραπάνω έκαναν το 5-2.

Λίγο πριν λήξει η πρώτη περίοδος, ο Γκιουβέτσης μείωσε εκ νέου. Ο Νικολαΐδης με γυριστό μείωσε κι άλλο τη διαφορά, αλλά οι Μαυροβούνιοι σημειωσαν  και έκτο γκολ. Ο Παπαναστασίου, παρά την ασφυκτική άμυνα, έκανε το 5-4, κρατώντας την απόσταση στο ένα γκολ. Έσφιξε η άμυνα της και ισοφαρίσαμε 7-7 με τον Παπαναστασίου, ενώ πριν από τη λήξη της δεύτερης περιόδου κατάφερε η Ελλάδα να πάρει κεφάλι στο σκορ με τον Αλαφραγκή.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τον Παπαναστασίου να δίνει μάνι-μάνι δύο γκολ στην Ελλάδα. Οι Μαυροβούνιοι μείωσαν με τον Μάτκοβιτς, όμως η εθνική μας εκμεταλλεύθηκε τον παίχτη παραπάνω για να γράψει το 10-8. Εν συνεχεία  ο Γκιουβέτσης με δύο σερί γκολ έκανε το 9-12 και έβαλε την Εθνική με ξεκάθαρο προβάδισμα στην τελευταία περίοδο.

Η Εθνική μας απο εκεί και πέρα προσπαθούσε διαρκώς να κρατάει τη μπάλα και να ροκανίζει το χρόνο. Η τακτική της απέδωσε καρπούς και ο Νικολαΐδης ανέβασε κι άλλο τη διαφορά, τέσσερα λεπτά πριν απο τη λήξη. O Kάκαρης κράτησε τη διαφορά στο +4. Το Μαυροβούνιο τα έπαιξε όλα για όλα και  μείωσε στο 12-14