Πρoκρίθηκε με «εξάρα»- ΠΑΟΚ-Λοκομοτίβα 6-0 (video)

Σοβαρός και αποτελεσματικός ήταν ο ΠΑΟΚ στην Τούμπα συντρίβοντας 6-0 τη Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ και πήρε την πρόκριση στον τρίτο προκριματικό γύρο του Europa League. Ο «Δικέφαλος» κατά διαστήματα απέδωσε καλό ποδόσφαιρο και έφτασε σε μια εύκολη νίκη, την οποία «κλείδωσε» από το 7΄, δείχνοντας ότι η ήττα στο πρώτο ματς στην Κροατία ήταν απλά μια κακή παρένθεση.

Ο κόσμος του ΠΑΟΚ, όμως, έχει μεγάλες απαιτήσεις από τον Ιγκόρ Τούντορ και τους ποδοσφαιριστές, αλλά κυρίως από τη διοίκηση αυτή την εποχή, εξου και το σύνθημα που ακούστηκε, «κάντε καμιά μεταγραφή».

Ο Πέρεθ άνοιξε το σκορ μόλις στο 3′ (1-0), είχε την ασίστ στο γκολ του Μακ, στο 7′ (2-0) και ακολούθησαν εκείνα των Πέλκα (14΄, 3-0) και Κίτσιου (34΄, 4-0) πριν συμπληρωθούν 35 λεπτά αγώνα. Στο β΄ημίχρονο το αυτογκόλ του Αντριάσεβιτς (59΄, 5-0) και το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Μακ (84΄) διαμόρφωσαν το 6-0, δίνοντας πανηγυρικό χαρακτήρα στην πρόκριση του ΠΑΟΚ.

ΠΑΟΚ: Όλσεν, Κίτσιου, Βίτορ, Κόστα, Τζαβέλλας, Κάτσε, Τζιόλης (46΄ Μαντουρο), Πέλκας, Λούκας (82΄ Μυστακίδης), Μακ. Κουλούρης (60΄ Ρατς).

ΛΟΚΟΜΟΤΙΒΑ ΖΑΓΚΡΕΜΠ: Ζελένικα, Μπαρτόλετς, Μρτσέλα, Πρένγκα (25΄ Μίσιτς), Μπρούσιτς, Λέκο (46΄ Ντολεζαλ), Μπεγκόνια, Αντριάσεβιτς, Μάριτς (56΄ Τσαπάν) Σόβσιτς, Κόλαρ.