Πρόκριση θρίλερ για τον Παναθηναϊκό στο Κύπελλο

Ο Παναθηναϊκός έφθασε στη νίκη – ανατροπή με σκορ 4-3 εναντίον του Απόλλωνα Σμύρνης στη Ριζούπολη και πήρε την πρόκριση στους «16» του Κυπέλλου, καθώς υπερίσχυσε στην ισοβαθμία του Ηρακλή. Οι «πράσινοι» και ο «γηραιός» συγκέντρωσαν από 4 βαθμούς, το μεταξύ τους παιχνίδι στη Λεωφόρο έληξε 0-0, αλλά το «τριφύλλι» προκρίθηκε χάρη στην καλύτερη επίθεση με 5 γκολ έναντι 4 της ομάδας της Θεσσαλονίκης.

Ο Απόλλωνας προηγήθηκε 2-0 στο ημίχρονο με γκολ του Σιατραβάνη (11´, 44´) και όλα έδειχναν ότι ο Παναθηναϊκός βρισκόταν με το ενάμιση πόδι εκτός Κυπέλλου. Οι πράσινοι όμως παρουσιάστηκαν μεταμορφωμένοι στο β´ ημίχρονο και μέχρι το 65´ είχαν φέρει το ματς τούμπα.

Ο Μπεργκ, στο 55´, μείωσε σε 2-1, ο Εμποκού λίγο αργότερα (61´) ισοφάρισε σε 2-2 και ο Λέτο που ήταν ο πρωτεργάτης της ανατροπής, στο 65´, έκανε το 2-3. Στο 74´ το αυτογκόλ του Ντάσιου έδωσε αέρα δύο τερμάτων στον Παναθηναϊκό (2-4), ενώ δύο λεπτά μετά (76´) το πέναλτι του Σιατραβάνη, που πέτυχε χατ τρικ, έδωσε πάλι άλλο χρώμα στον αγώνα (3-4).

Όλοι στον πάγκο του Παναθηναϊκού περίμεναν το τέλος της αναμέτρησης στο Ηράκλειο της Κρήτης και ένιωσαν μεγάλη ανακούφιση ακούγοντας ότι ο ΟΦΗ κέρδισε 2-1 τον Ηρακλή. Έτσι, ο ΟΦΗ προκρίθηκε ως πρώτος από τον όμιλο και ο Παναθηναϊκός ως δεύτερος.

Σκόρερ: 11′, 44′, 76′ πεν. Σιατραβάνης – 55′ Μπεργκ, 61′ Εμποκού, 65′ Λέτο, 74′ αυτ. Ντάσιος.

Διαιτητής: Αθανάσιος Τζήλος

Απόλλων Σμύρνης (Δημήτρης Σπανός): Χιώτης, Πάνος, Βαλεριάνος, Ντάσιος (85′ Ρομάνο), Δεληζήσης, Κονέ, Κάσσος (85′ Διαμαντόπουλος), Τζάνης (70′ Τσιάρας), Σιατραβάνης, Αλμπάνης, Πετρόπουλος.

Παναθηναϊκός (Μαρίνος Ουζουνίδης): Στιλ, Mέστο, Xουχούμης, Iβάνοφ, Tελάντερ, Λεντέσμα (46′ Λουντ), Pέις, Εμπουκού, Mπουμάλ (75´ Βλαχοδήμος), Bιγιαφάνιες (46′ Μπεργκ), Λέτο.