Ποιους θα αντιμετωπίσουν Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ, Απόλλων Λεμεσού και ΑΕΚ Λάρνακας

Η κληρωτίδα αποφάσισε τους αντιπάλους του Ολυμπιακού και του ΠΑΟΚ καθώς και των κυπριακών ΑΕΚ Λάρνακας και Απόλλωνα Λεμεσού.
O Ολυμπιακός στον 6ο όμιλο θα αντιμετωπίσει τις Μίλαν, Ρεάλ Μπέτις και την Ντουντελάνζ από το Λουξεμβούργο, ενώ ο  ΠΑΟΚ στον 12ο όμιλο τις Τσέλσι, ΜΠΑΤΕ και Βίντι.
Οι ερυθρόλευκοι στον 6ο όμιλο κληρώθηκαν με την Μίλαν (για 2η σερί χρονιά στην Ελλάδα καθώς πέρσι στους ομίλους είχε παίξει με την ΑΕΚ) και  την Ισπανική Ρεάλ Μπέτις. Επίσης με την πολύ εύκολη μάλλον ως αντίπαλο Ντουντελάνζ από το Λουξεμβούργο, η οποία προκρίθηκε σε ομίλους για πρώτη φορά στην ιστορία της -καλό ειναι βέβαια να μην υποτιμάμε και κανένα.

Ανάλογες και οι κληρώσεις για τον ΠΑΟΚ που θα αντιμετωπίσει την Τσέλσι και δύο ομάδες που αποκλείστηκαν στα πλέι οφ του Champions League, την Λευκορωσική  Μπάτε Μπορίσοφ  που αποκλείστηκε από την Αϊντχόφεν και την Ουγγρική Βίντι που αποκλείστηκε από την ΑΕΚ.

Τα παιγχνίδια της τύχης συνεχίζονται, αφού η ΑΕΚ στον όμιλο της στο CL θα αγωνιστεί με την Μπενφίκα που απέκλεισε στα play off τον ΠΑΟΚ και ο ΠΑΟΚ με την Βίντι που αποκλείστηκε στην ίδια φάση από την ΑΕΚ.

Οσον αφορά τις κυπριακές ομάδες, η  ΑΕΚ Λάρνακας θα αντιμετωπίσει τις Μπάγερ Λεβερκούζεν, Λουντογκόρετς και  Ζυρίχη, νεώ ο Απόλλωνας Λεμεσού τις Λάτσιο, Μαρσέιγ και Άιντραχτ.

Αναλυτικά οι 12 όμιλοι έχουν ως εξής:

1ος όμιλος: Μπάγερ Λεβερκούζεν, Λουντογκόρετς, Ζυρίχη, ΑΕΚ Λάρνακας
2ος όμιλος: Σάλτσμπουργκ, Σέλτικ, Λιεψία, Ρόζενμποργκ
3ος όμιλος: Ζενίτ, Κοπεγχάγη, Μπορντό, Σλάβια Πράγας
4ος όμιλος: Άντερλεχτ, Φενέρμπαχτσέ, Ντινάμο Ζάγκρεμπ, Σπάρτακ Τρνάβα
5ος όμιλος: Άρσεναλ, Σπόρτινγκ Λισαβόνας, Καραμπάγκ, Βόρσκλα
6ος όμιλος: Ολυμπιακός, Μίλαν, Μπέτις, Ντουντελάνζ
7ος όμιλος: Βιγιαρεάλ, Ραπίντ Βιέννης, Σπαρτάκ Μόσχας, Ρέϊντζερς
8ος όμιλος: Λάτσιο, Μαρσέιγ, Άιντραχτ, Απόλλων Λεμεσού
9ος όμιλος: Μπεσίκτας, Γκενκ, Μάλμε, Σάρσμποργκ
10ος όμιλος: Σεβίλλη, Κράσνονταρ, Σταντάρ Λιέγης, Ακίσασπορτ
11ος όμιλος: Ντινάμο Κιέβου, Αστάνα, Ρεν, Γιάμπλονετς
12ος όμιλος: Τσέλσι, ΠΑΟΚ, ΜΠΑΤΕ, Βίντι

Οι ημερομηνίες των αγωνιστικών:
1η Αγωνιστική: 20 Σεπτεμβρίου
2η Αγωνιστική: 4 Οκτωβρίου
3η Αγωνιστική: 25 Οκτωβρίου
4η Αγωνιστική: 8 Νοεμβρίου
5η Αγωνιστική: 29 Νοεμβρίου
6η Αγωνιστική: 13 Δεκεμβρίου

Print Friendly, PDF & Email

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Please enter your comment!
Please enter your name here