Πλέι οφ: Ο Πανιώνιος ανέτρεψε την σειρά-Νίκησε την ΑΕΚ 1-0 στο ΟΑΚΑ

ΦΩΤΟ: EUROKINISSI

Στην πρώτη θέση της ειδικής βαθμολογίας των play off πέρασε ο Πανιώνιος, ο οποίος μετά από πολύ εμφάνιση νίκησε 1-0 την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ και της αφαίρεσε το πλεονέκτημα που κέρδισε με την νίκη της επί του ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη.

Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε ο Σαέντ Γεσίλ στο 7ο λεπτό.

Ο Βλάνταν Μιλόγεβιτς «κλείδωσε» την ΑΕΚ που σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο παρουσίασε τραγική εικόνα. Σίγουρα βοήθησε και το γρήγορο γκολ μόλις στο 7΄, αλλά και σ΄αυτό η ευθύνη των γηπεδούχων είναι μεγάλη. Από κόρνερ της Ενωσης (!), ο Πανιώνιος δημιούργησε τις προϋποθέσεις για μια αντεπίθεση με τον Μπεν να πραγματοποιεί εκπληκτική κούρσα και να πασάρει στον Γεσίλ. Ο Τουρκογερμανός στράικερ πλάσαρε έξοχα τον Μπάρκα πετυχαίνοντας μόλις το 2ο γκολ της επαγγελματικής του καριέρας.

Ο Σιώπης και ο Κόρμπος δημιούργησαν απροσπέλαστο τείχος στο κέντρο του γηπέδου, ο Μπεν όποτε έπαιρνε τη μπάλα ήταν «κίνδυνος-θάνατος», ενώ η αμυντική γραμμή του Πανιωνίου με κυρίαρχο τον Σπύρο Ρισβάνη λειτούργησε άριστα. Κάπως έτσι κύλησε όλο το πρώτο ημίχρονο με την ΑΕΚ να μην μπορεί να απειλήσει και να προσπαθεί με «καμινάδες» να δημιουργήσει πρόβλημα στον Πανιώνιο.

Στο ίδιο πάν κάτω μοτίβο κύλησε και το δεύτερο ημίχρονο, παρά τις αλλαγές του Χιμένεθ. Ο πανιώνιος πήρε τη νίκη, καθώς στη τελευταία ευκαιρία της ΑΕΚ να κλέψει τον βαθμό της ισοπαλίας, στο 89΄ η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά και χτύπησε στο αριστερό δοκάρι του Γιαννιώτη.

Διαιτητής: Τζήλος (Λάρισας)

Κίτρινες: Βράνιες – Γεσίλ, Βλάχος, Οικονόμου, Κόρμπος

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Μπάρκας, Γκάλο, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Ντίντακ, Σιμόες, Γιόχανσον, Αϊντάρεβιτς (46΄ Πατίτο), Βάργκας (46΄ Χριστοδουλόπουλος), Πέκχαρτ (61΄ Αλμέιδα), Αραούχο

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Βλάνταν Μιλόγεβιτς):
Γιαννιώτης, Βλάχος (57΄ Γκιοατά), Ρισβάνης, Οικονόμου, Τασουλής, Κόρμπος, Σιώπης, Μπεν, Μασούντ, Μασούρας, Γεσίλ (76΄ Λάμπρου)

* Ανάλογα τραγική με την εικόνα της ΑΕΚ στο γήπεδο, ήταν και η κατάσταση στις κερκίδες. Λιγότεροι από 4.000 φίλαθλοι έδωσαν το «παρών», τρεις ημέρες μετά τη νίκη της ομάδας τους επί του ΠΑΟΚ στην Τούμπα. Μπορεί το κίνητρο του Champions League να είναι τεράστιο, όπως δήλωσε και ο Γιάκομπ Γιόχανσον, όμως φαίνεται ότι δεν είναι αρκετό για να «συγκινήσει» τους οπαδούς του «Δικέφαλου».