Πήραν την πρόκριση για τους «4» στο φινάλε Σεβίλλη και Ντνίπρο

Νάπολι, Φιορεντίνα, Σεβίλη και Ντνίπρο συνεχίζουν στο Europa League και θα μπουν το μεσημέρι της Παρασκευής (1.30μμ, μετά το Τσάμπιονς Λιγκ) στη Νιόν στην κληρωτίδα από την οποία θα προκύψουν τα δύο ζευγάρια των ημιτελικών.
     Στις καθυστερήσεις  (στο 94’) πήρε την πολυπόθητη πρόκριση στο «Αρτέμιο Φράνκι» η Φιορεντίνα, όταν ο Βάργκας πέτυχε το 2-0 επί της Ντιναμό Κιέβου.
    Η Ζενίτ προηγήθηκε 2-1, σκορ με το οποίο το ματς οδηγούνταν στην παράταση, όμως η Σεβίλλη βρήκε τον τρόπο, με τον Γκαμερό στο 85’ να ισοφαρίσει σε 2-2 και να εξασφαλίσει εκείνη το εισιτήριο για τους «4».
    Η Ντνίπρο ίδρωσε, αλλά τελικά απέκλεισε τη μαχητική Μπριζ χάρις σε γκολ του Σακόφ στο 82’ και προκρίθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία της στην ημιτελική φάση του Europa League.
   Η μόνη που δεν είχε άγχος, λόγω του 4-1 του πρώτου αγώνα στη Γερμανία, ήταν η Νάπολι, που χαλαρή παραχώρησε ισοπαλία 2-2 στη Βόλφσμπουργκ.