«Πέταξε» ψηλότερα η ΑΕΚ 1-0 τον ΠΑΟΚ, αποβλήθηκε ο Μπερμπάτοφ

Τεράστια νίκη με 1-0 επί του ΠΑΟΚ πήρε η ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ. Στη «μάχη» των δύο «Δικεφάλων», που ήταν και το πιο σημαντικό παιχνίδι της προτελευταίας μέρας της 19ης αγωνιστικής, η «Ένωση» κατάφερε να βγει νικήτρια, αποκτώντας πλέον πολύ ισχυρό προβάδισμα για την κατάληψη της δεύτερης θέσης στην κανονική περίοδο του Πρωταθλήματος, που θα της δώσει στην συνέχεια και το πάνω χέρι εν όψει play – off.

Η ΑΕΚ είναι στο +4 από τον τρίτο Παναθηναϊκό και πλέον στο +6 από τον τέταρτο στη βαθμολογία ΠΑΟΚ και δείχνει σε καλύτερη αγωνιστική κατάσταση σε σχέση με τους δύο διώκτες της. Ενδεικτικό είναι, ότι οι «κιτρινόμαυροι» νίκησαν για έκτο συνεχόμενο παιχνίδι σε Πρωτάθλημα και Κύπελλο, σε αντίθεση με τους Θεσσαλονικείς που στους τελευταίους τέσσερις αγώνες τους έχουν δύο ήττες, μία νίκη και μία ισοπαλία.

Μάλιστα, ο ΠΑΟΚ τελείωσε το ματς και με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής του Μπερμπάτοφ στο 83′, που χτύπησε εκτός φάσης τον Σιμόες.

«Οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο. Η ΑΕΚ το πρώτο, εμείς το δεύτερο. Σκόραραν σε μία στημένη φάση και μας νίκησαν» είπε λιτά μετά το τέλος του αγώνα ο προπονητής του ΠΑΟΚ Ιγκόρ Τούντορ.

Από την άλλη στη σημασία του αποτελέσματος για την ΑΕΚ στάθηκε ο Γκουστάβο Πογέτ: «Ναι. Πιστεύω πως ήταν πολύ σημαντικό αυτό που έγινε σήμερα. Πολύ θετικό σήμερα. Κλασικό ντέρμπι. Σημαντικό βήμα για την συνέχεια».

Το πρώτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού κύλισε χωρίς κάποια ιδιαίτερη στιγμή, πέρα από ένα σουτ του Βάργκας στο 4′ από μακριά, που πέρασε άουτ. Οι «κιτρινόμαυροι» ήταν αυτοί που είχαν μία ελαφριά πρωτοβουλία κινήσεων στον αγωνιστικό χώρο, προσπαθώντας να κλείσουν τον ΠΑΟΚ στα καρέ του και η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 11′. Ο Αραβίδης, έβγαλε δεξιά στον Γκάλο που σέντραρε στο δεύτερο δοκάρι αλλά ο Μάνταλος δεν ακολούθησε, προκαλώντας την έκρηξη του Πογέτ από τον πάγκο.

Στο 13′ ο Σιμόες πρόλαβε να διώξει σε κόρνερ τη μπάλα πριν φτάσει στον Κοροβέση και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Τζιόλης έδιωξε προ του Γιόχανσον σε εκτέλεση φάουλ για την ΑΕΚ. Ο Βελλίδης στη συνέχεια μπλόκαρε εύκολα ένα γύρισμα του Γιόχανσον ενώ αμέσως μετά, ο ΠΑΟΚ έφτασε στο γκολ, όταν ύστερα από λάθος του Άρθο, η μπάλα έφτασε έφτασε στον Ροντρίγκες που πλάσαρε όμως ο Ανέστης απέκρουσε εντυπωσιακά.

Οι «ασπρόμαυροι» παραχώρησαν χώρους, με την «Ένωση» να έχει την κατοχή υπέρ της με 62% – 38%, όμως δεν μπορούσε να απειλήσει ουσιαστικά. Μέχρι το 33′, όταν ο Μάνταλος εκτέλεσε φάουλ, ο Άρθο έκανε το γύρισμα, ο Βάργκας έπιασε ένα σκαστό σουτ από τη μικρή περιοχή, με τον Βελλίδη σε πρώτο χρόνο να διώχνει με γροθιές, με τη μπάλα όμως να στρώνεται στον Βάργκας που την έστειλε στα δίχτυα για το 1-0.

Ο ΠΑΟΚ στο β’ μέρος προσπάθησε να συνέλθει μια και καλή από την ψυχρολουσία του 1-0 και ο Τούντορ πέρασε στον αγώνα τον Μπερμπάτοφ, που έπαιξε μαζί με τον Κλάους στην κορυφή, σε ένα επιθετικογενές σχήμα. Μόλις στο 49′ ο Χαρίσης βρήκε χώρο και έπιασε ένα σουτ το οποίο όμως μπλόκαρε ο Ανέστης, ενώ η απάντηση ήρθε στο επόμενο λεπτό, με ένα σουτ του Μάνταλου έξω από την περιοχή του Βελλίδη. Στο 65′ ο Γκάλο σέντραρε από δεξιά, ο Γιόχανσον έκανε ένα γύρισμα – βολ πλανέ, με τον Μάνταλο να γίνεται τελικός αποδέκτης της μπάλας και να παίρνει κεφαλιά την οποία όμως μάζεψε ο Βελλίδης. Επόμενη φάση για τους Θεσσαλονικείς καταγράφηκε στο 73′, όταν ύστερα από εκτέλεση κόρνερ ο Τζαβέλλας έπιασε ένα σκαστό σουτ που δεν δυσκόλεψε όμως ιδιαίτερα τον Ανέστη.

Οι γηπεδούχοι από το πουθενά, πήγαν να κάνουν δύο τα τέρματα τους, με τον Αραβίδη να βγάζει κάθετη για τον Μάνταλο ο οποίος δεν την πρόλαβε, όπως και ο εξερχόμενος Βελλίδης, με την μπάλα εν τέλει στην πορεία της για το άδειο τέρμα να καταλήγει ελάχιστα άουτ! Όσο το ματς όδευε προς το τέλος, γινόταν αντιληπτό πως ο ΠΑΟΚ ξέμενε από δυνάμεις και υπήρχε μεγάλος εκνευρισμός, κάτι που φάνηκε στο 83′ με τον Μπερμπάτοφ να χτυπά εκτός φάσης τον Σιμόες με το αριστερό του χέρι και να αποβάλλεται.

Εκεί, μπήκε οριστικά η «ταφόπλακα» στους παίκτες του Τούντορ και τις σκέψεις τους έστω για τον βαθμό της ισοπαλίας, αν και στο 89′ είχαν διπλή ευκαιρία για να πετύχουν γκολ. Αρχικά, ο Ανέστης έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ το σουτ του Κίτσιου και στη συνέχεια της φάσης, ο Κόστα πήρε την κεφαλιά, όμως ο Αραβίδης απομάκρυνε, αποσοβώντας τον κίνδυνο.

ΑΕΚ: Ανέστης, Γκάλο, Κολοβέτσιος, Άρθο, Ντίντακ, Σιμόες, Γιόχανσον, Μάνταλος, Μπαρμπόζα (91′ Σοϊλέδης), Βάργκας (61′ Τζεμπούρ), Αραβίδης (91′ Μπουονανότε).

ΠΑΟΚ: Βελλίδης, Κοροβέσης, Τζαβέλλας, Βίτορ (77′ Ρικάρντο Κόστα), Κίτσιου, Τσίμιροτ, Τζιόλης (46′ Μπερμπάτοφ), Μακ, Χαρίσης, Ροντρίγκες, Αθανασιάδης (70′ Ζάιρο).