Περίπατος Παναθηναϊκού, με το βλέμμα στη Βιτόρια

Σε περίπατο μετέτρεψε ο Παναθηναϊκός τον εκτός έδρας αγώνα απέναντι στην Κηφισιά, καθώς επιβλήθηκε με 84-75 για την 26η αγωιστική της Α1 μπάσκετ Ανδρών. Παρά τις απουσίες των Φελντέιν και Παπαγιάννη, οι «πράσινοι» πήραν μια εύκολη νίκη έχοντας ως κορυφαίο τον Ραντούλιτσα, ενώ από τον πάγκο είδε το ματς ο Δημήτρης Διαμαντίδης τον οποίο ήθελε να ξεκουράσει ο Τζόρτζεβιτς εν όψει play-off.

Πλέον, στον Παναθηναϊκό περιμένουν στραβοπάτημα του Ολυμπιακού στο Ρέθυμνο, ώστε να κατακτήσουν την πρωτιά στην κανονική περίοδο και μαζί το πλεονέκτημα έδρας για τα play-off. Στο τέλος του αγώνα, ο Διαμαντίδης γνώρισε την αποθέωση από όλους τους φιλάθλους που βρέθηκαν στο γήπεδο, αφού αυτό ήταν το τελευταίο ματς πρωταθλήματος στην καριέρα του.

Από την άλλη, έκτη τερμάτισε η Κηφισιά και θα αντιμετωπίσει τον Άρη στον α’ γύρο των πλέι οφ.

Αγωνιστικά, το «τριφύλλι» μπήκε στο παρκέ έχοντας κατά νου τα επερχόμενα προημιτελικά της Ευρωλίγκας, καθώς βρέθηκε να χάνει με 13-7 και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο όντας πίσω στο σκορ με 18-15. Στα πρώτα δύο λεπτά της δεύτερης περιόδου οι γηπεδούχοι ξέφυγαν και με +8 (23-15), δείχνοντας πως θα μπορούσαν να κάνουν την έκπληξη. Από εκεί και μετά όμως, ο Ραντούλιτσα ανέλαβε δράση και σημειώνοντας 11 πόντους έφερε τον Παναθηναϊκό να είναι μπροστά στην ανάπαυλα με 33-36.

Στο β’ ημίχρονο, ο Ραντούλιτσα συνέχισε να σκοράρει να εκτελεί από τη ρακέτα έχοντας δίπλα του τον Γκιστ (58-65), ενώ στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Μποχωρίδης πυροβόλησε δις από την περιφέρεια ανεβάζοντας τη διαφορά στους 14 (63-77). Η Κηφισιά φαινόταν πως δεν είχε δυνάμεις και ο Παναθηναϊκός κράτησε εύκολα τον έλεγχο του παιχνιδιού μέχρι το τελικό 75-84.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 33-36, 58-65, 75-84

ΚΗΦΙΣΙΑ (Παπαθεοδώρου): Στίγκερς 5 (1), Κασελάκης 11 (3), Χογκ 8, Ελ Αμίν 24 (5/10 τρίπ.), Γλυνιαδάκης 7, Μάρσαλ, Χατζηνικόλας 2, Γκίκας 8 (1), Σταμάτης 5 (1), Χρυσικόπουλος, Σμιθ 3, Σπυριδωνίδης 2.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τζόρτζεβιτς): Γιάνκοβιτς 8, Ραντούλιτσα 19 (8 ριμπ.), Γκιστ 11 (2), Καλάθης 6 (9 ασ.), Ουίλιαμς 5 (1), Χαραλαμπόπουλος 5 (1), Μποχωρίδης 8 (2), Φώτσης 10 (1), Χάντερ 2, Χέινς 10 (2).